Не встигла доїхати. Як зареєструвати дитину, яка народилася вдома?
Про вагітність

Не встигла доїхати. Як зареєструвати дитину, яка народилася вдома?

Дитина проситься на світ і до пологового будинку вже не дістатися — починається потуговий період пологів. У такому випадку нічого не лишається, окрім як викликати «швидку» та народжувати вдома. До того ж в Україні все частіше можна почути фразу на кшталт: «Я не хочу народжувати в лікарні». Але що робити, якщо офіційно такого поняття, як домашні пологи, немає, та як зареєструвати дитину, яка народилася вдома? Дізнавалась редакція Promum

Медична консультаційна комісія: що це та навіщо?

Згідно із законодавством України, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є документи, що підтверджують факт народження. Якщо дитина народилася поза закладом охорони здоров’я, то документ, що підтверджує факт народження, видає медустанова, яка проводила огляд матері та дитини. У разі якщо установа охорони здоров’я не проводила огляд, такий документ видає Медична консультаційна комісія.

Важливо! Заявник не пізніше одного тижня з дня народження дитини поза закладом охорони здоров’я, факт народження якого вимагає підтвердження, повинен подати комісії необхідні документи. 

Як отримати необхідні довідки від лікарів?

Після народження немовляти гінеколог повинен зафіксувати післяпологовий період жінки, а педіатр оглянути новонароджену дитину. Встановлений термін — до семи діб (168 годин) з моменту пологів.

Для подальшої реєстрації немовляти знадобляться Довідка №1 та Довідка №2. За ними потрібно звернутися до завідувачів місцевих відділень — гінекології і педіатрії. Розповідаємо, як саме це зробити. 

Перші три доби після пологів

Перші три доби після пологів лікарі можуть лише рекомендувати викликати швидку допомогу та доправити маму з немовлям до лікарні в разі потреби. Тож одразу після пологів ні гінеколог, ні педіатр не зможуть оглянути маму чи дитину.

Виклик педіатра 

Якщо батьки вирішили залишитись вдома, необхідно повідомити в дитячу поліклініку району за місцем проживання телефоном, що потрібен педіатр для народженої вдома дитини. Після чого лікар з’явиться на свій звичний обхід. Можна підготувати бахили, одноразовий халат та паперові рушники для рук.

Зареєструвати дитину можна без медичних довідок

Огляд гінеколога вдома — чи можливо це?

Здійснювати огляд вдома має право лише районний лікар, тому лікаря потрібно викликати за місцем проживання. Практика надомного патронажу серед гінекологів в Україні не розвинена. Тож чоловік або інша близька людина може звернутись до завідувача з проханням про домашній огляд, посилаючись на Наказ МОЗ України №417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».

Якщо мамі під силу відвідати лікаря самостійно — краще це зробити. Навіть якщо лікар завітає за місцем проживання, він не зможе провести внутрішній огляд без крісла. Натомість повідомить про висоту дна матки, яка відповідає цьому дню після пологів, та огляне післяпологові лохії. Для цього потрібно підготувати бахили, одноразові рукавички та паперові рушники для протирання рук, у разі наявності обмінної карти — її копію та копію вашого паспорта.

Гінеколог не прийшов — що робити?

У разі відмови лікаря від огляду вдома приблизно на п’яту добу варто звернутись до нього самостійно. Лікарі рекомендують провести повний огляд у жіночій консультації під час цього візиту. Якщо ж жінка проти нього, то можуть наполягати на УЗД. 

Важливо! Якщо лікарі затримують видачу довідок, можна зателефонувати на гарячу лінію Департаменту охорони здоров’я за номером: 0-800-801-333. 


Читайте також: «е-Малятко»: что это и как родителям воспользоваться новой услугой?


Довідки від лікарів є (або немає), що далі?

Батькам необхідно звернутись до Департаменту охорони здоров’я міста чи області:

  • у Києві — за адресою пров. Георгіївський, 9 (уточнюйте);
  • у Київській області – за адресою вул. Січових Стрільців, 45, 2-й поверх, 20 каб.

За цією адресою зазвичай знаходиться Медична консультаційна комісія, куди потрібно надати такі документи

  1. Заява — пишеться в довільній формі. Текст документа виглядає так:

«Моя дружина/донька/сестра народила живу дитину чоловічої (жіночої) статі, дата та час народження, адреса. Підпис та дата складання заяви».

  1. Копію паспорта матері і батька (якщо перебувають у шлюбі).

Якщо мати — громадянка іншої країни, обов’язково надати переклад та ксерокопію закордонного паспорта.

Важливо! Якщо, наприклад, завідувач у відпустці і батьки не можуть отримати необхідні довідки, необхідно подати хоча б заяву та паспорт (або інший документ, що посвідчує особу). 

Також за наявності потрібно додати такі документи:

  1. Довідка №1 та Довідка №2 (або результат ДНК-експертизи).
  2. Докласти до основних документів можна все, що є в наявності: обмінну карту, аналіз ХГЧ або інші аналізи, УЗД (деякі пари докладають навіть сімейне фото з дитиною на пуповині).
Зареєструвати дитину в Україні

Зареєструвати дитину, яка народилась вдома можна після підтвердження материнських зв’язків

Відповідь від комісії та Довідка №103-1/о

Протягом 10 робочих днів комісія надасть відповідь. Зазвичай це відбувається набагато швидше: комісія буває щочетверга, і вже найближчої п’ятниці батькам видають висновок. Він підтверджує, що ця жінка — матір цієї дитини, народженої поза медустановою (висновок потрібен для РАЦС).

Довідку №103-1/о отримують у педіатра, причому неважливо, де народилася дитина — вдома або в пологовому. Необхідно надати копію висновку комісії (пункт 5), а оригінал залишити для РАЦС. Педіатр формує медичну картку на дитину та надає довідку №103-1/о.

«Після підтвердження факту народження дитини заклад охорони здоров’я, під наглядом якого перебуває дитина, видає на підставі висновку комісії заявникові медичну довідку про перебування дитини під наглядом лікувального закладу за формою №103-1/о, затвердженою МОЗ, яка є підставою для проведення державної реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану», — свідчить Порядок підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я.


Читайте також: Оргазмические роды: миф или реальность


зареєструвати дитину

Зареєструвати дитину в РАЦСі

РАЦС та свідоцтво про народження

До закінчення 30 днів від дня народження дитини до РАЦС необхідно подати висновок з департаменту і форму №103-1/о. Окрім того, тут необхідно написати заяву за зразком на місці.

Що потрібно знати про реєстрацію в РАЦС?

  • Подання заяви пізніше встановленого терміну (місяць з дня народження) без поважної на це причини загрожує накладенням штрафу. Стягнення складає від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 153 грн). Якщо заяву подають не батьки дитини, штраф не стягується.
  • Коли шлюб зареєстрований і подружжя має одне прізвище, то присутність обох батьків не потрібна. Достатньо одного (чоловіка), адже дитина автоматично отримує «сімейне» прізвище.
  • Якщо шлюб зареєстрований, але подружжя має різні прізвища, то присутність обох батьків для присвоєння дитині прізвища одного з батьків або подвійного — обов’язкова. Якщо батько дитини знаходиться за межами країни і не може з’явитися, можна скористатися нотаріально завіреною довіреністю (краще уточнити у юриста).
  • Наявність обох батьків необхідна, якщо між ними немає зареєстрованого шлюбу, але вони хочуть встановити батьківство. Батьки повинні написати зустрічні заяви (зразки є на місці).
  • Якщо хтось із батьків дитини громадянин іншої країни і не має дозволу на проживання в Україні, необхідно заздалегідь (краще до пологів) зробити нотаріально завірений переклад закордонного паспорта, а також копію сторінки про в’їзд у країну.

Важливо! На момент реєстрації дитини документи батьків-іноземців про перебування в країні не повинні бути протерміновані. 

  • Батьки можуть дати дитині подвійне ім’я, а не по-батькові. Наприклад, не Мухаммад Ахмадович, а Мухаммад Ахмад. Краще заздалегідь уточнити в працівників РАЦС за телефоном, як це зробити.
  • РАЦСи міста Києва не працюють по понеділках – краще уточнити режим роботи заздалегідь за телефоном.
  • Свідоцтво про народження дитини батьки отримають у той самий день на місці. Варто уважно перевірити написання ПІБ дитини та батьків, а також дату народження.
Зареєструвати дитину за допомогою ДНК-експертизи

Можна зареєструвати дитину за допомогою ДНК-експертизи

Зареєструвати дитину без медичних довідок — можливо?

Якщо батьки з тих чи інших причин не мають документів від лікарів, можна скористатися послугами приватної лабораторії та провести ДНК-експертизу. Оптимальний період від дня народження для виклику працівника лабораторії — 7–14 днів після народження. Хоча це можна зробити як раніше, так і пізніше — рішення залишається на розсуд батьків. 

ДНК-експертиза: як це відбувається?

Представник лабораторії приїздить за вказаною адресою з необхідними реактивами для взяття ДНК-матеріалу. Слину беруть лише у мами та дитини. Після чого працівник робить фото для ідентифікації особистостей (адже у дитини поки немає документів, що посвідчують особу).

Яка вартість?

Послуга обійдеться приблизно в 5500 гривень. 

А коли надійде результат?

Через 10 днів батьки отримають результат про те, що саме ця жінка народила цю дитину.

Під час написання статті використовувалась

інформація з rodibio.com