Нагодувати попри все або пригоди неголодного малюка
Думки

Нагодувати попри все або пригоди неголодного малюка

Одразу після народження найпершою, після дихання, дитина відчуває потребу їсти. Часто щойнонароджені демонструють навіть вміння повзти: так закладено природою – шукати материнське молоко. І цей інстинкт настільки сильний, що протягом наступних багатьох місяців дитина буде прокидатись із глибокого сну і будити всіх дорослих серед ночі аби задовільнити цю жагучу потребу. Що ж стається з деякими дітьми через рік чи два? Чому вони втрачають бажання їсти та їх неможливо нічим нагодувати?

Для нас, дорослих, нагодувати дитину – один із найвищих пріоритетів. Це теж інстинкт – нагодувати потомство. І цю потребу дорослого виявилось не так легко вдовільнити.

Адже для того, щоби дорослий був задоволений, потрібно згодувати стільки, скільки, скажімо, написано в книжці із здорового харчування чи в статті відомого лікаря-блогера, чи, можливо, розповіли подружки, котрі виховали вдвічі більше дітей. В бурхливих дискусіях на форумах чи поміж родичами чомусь губляться голоси тих, хто найкраще знає що, коли і як їсти – власне, дітей.

farfalle-with-roast-chicken-spring-veggies-and-parmesan-recipe-2560x1920-749x562

Добре, якщо ми, батьки, вчасно згадаємо, як ненавиділи ту манку, якою нас запихали перед сном, і проникнемось духом свободи та протесту – на зло бабусям дозволимо дитині обирати що і коли їсти. А як ні?

Буває, що забуваємо, і тоді звичайна потреба в їжі перетворюється на запеклу соціальну взаємодію дорослі-дитина. Це коли довкола дитини збирається вся сім’я і намагається нагодувати корисною власноруч приготованою (або задорого купленою) органічною їжею відповідно до віку, ваги та часу доби.

І звісно же, якщо дитина не хоче їсти зараз чи не хоче саме цей продукт, то нам дуже шкода викидати таку дорогоцінну їжу, адже на неї було витрачено багато сил. І ми будемо боротись до останнього – годувати, поки стане сил.

Та й готувати таку їжу марудно і важко, то ж ми готуємо її тоді, коли зручно, відповідно й час сніданків/обідів/вечерь наших дітей визначаються нами.

fresh-pea-and-edamame-soup-with-mint-and-feta-recipe-2560x1920-749x562

 

У випадку, коли дітей годують за розкладом, у них може зникнути оте гостре відчуття голоду, що вони відчували від народження. А разом із голодом зникає і можливість розвивати власні стратегії самозабезпечення. Адже якщо ти голодний, то у тебе маса варіантів для міні-еволюції:

  • можна попросити маму чи тата приготувати те, що ти хочеш (розвиток мовлення, особливо якщо ти чітко знаєш, чого хочеш і доведеться попітніти, щоби пояснити деталі батькам);
  • можна залізти до шафки чи холодильника (розвиток нейронних зв’язків у мозку, бо треба скласти дієвий план дій; розвиток м’язів, бо потрібно влізти на табурет);
  • можна повибирати з булочки, яку залишили на столі, родзинки або позривати мамині помідори на балконі (розвиток дрібної моторики);
  • можна подзвонити бабусі по телефону і вона примчить із котлетами/борщем/налисниками (розвиток всього на світі – і мозку, і дрібної та крупної моторики, та й вміння пояснити мамі, чому примчала бабуся);
  • можна підбити тата приготувати пиріг із ковбасою та малиною (розвиток уяви та критичного мислення);
  • можна попросити друга на майданчику поділитись пиріжечком/шоколадкою/персиком (розвиток соціально-комунікаційних навичок);
  • та ще безліч варіантів.

nagoduvati-negolodno-makisha

Якщо ж дитина не голодна, а їжа приходить безвідносно бажання чи небажання, тоді їжа – це більше, ніж їжа. Вона може стати способом впливу на дорослих. Деякі діти з радістю включаються в таку взаємодію і диктують свої правила: – для них це тепер весела гра, адже можна отримати цукерку, якщо з’їсти ще дві ложки або виплюнути їжу, і подивитись на реакцію дідуся. Годування може стати і способом пригнічення. Деякі діти слухняно їдять стільки, скільки дають, і тоді, коли дають, не протестуючи. І батьки звісно же радіють, ба навіть хваляться дітьми та своїми педагогічним здібностями. Однак чи не будуть вони пізніше жалітись на «безвольність» та «безхараткерність» своїх дітей?

В українському суспільстві глибоко заховано страх перед нестачею їжі, що передається з покоління в покоління.

pork-lettuce-wraps-recipe-2560x1920-749x562

Голодомори, війни, часи дефіциту, часи економічної нестабільності – все це змушує нас нагодувати дітей зараз і чимситніше, поки є така можливість. Можливо саме тому ми не усвідомлюємо, що їжа за потребою – це і є перші кордони, котрі наші діти можуть і здатні собі встановлювати без нашої допомоги.

Ми не знаємо напевне, як складеться доля дітей, котрі не знають, що таке голод – чи навчаться вони відчувати інші свої потреби – у сні, у пізнанні чи спілкуванні із собі подібними? Чи зможуть вони, на основі своїх потреб побудувати свої кордони – фізичні, емоційні та фінансові? Адже голод, спрага та втома й реакції на них – це перші цеглинки емоційного інтелекту, отого самого EQ, про який так багато нині говорять та пишуть.

Автор: Тетяна Санина