Хочу запросити няню. Як не вмерти від відчуття провини?
Думки

Хочу запросити няню. Як не вмерти від відчуття провини?

Няня для дитини — це, звичайно, допомога батькам. Але в нашому суспільстві наявність няні — не таке й розповсюджене явище. І часто такий крок засуджують. Тому уникнути психологічного дискомфорту доволі складно.

Редакція Promum дізнавалась, які психологічні пастки очікують на жінку, що розділяє догляд за малям з іншою людиною. Своїми думками ділилась журналістка, викладачка англійської та італійської мов і водночас мама п’ятирічного Михайлика та трирічної Віри — Наталя Бушковська.

Отож, ви наважились на няню. Але чомусь замість полегшення та радості, що нарешті є час на себе, відчуваєте тривогу та провину.

Я маю це виправдати

Це перша психологічна пастка, з якою я зіткнулась, коли в нас з’явилась няня. Михайлику було вісім місяців, до мене почали «проситися» мої студенти, які чекали на мене весь час мого декрету.

Спочатку я раз на тиждень займалась з учнем англійською мовою, поки Сашко (чоловік Наталі, — ред.) грав із сином. Коли з’явились нові студенти, я вирішила, що потрібна людина на допомогу.

Поступово я почала набирати багато уроків, аби виправдати гроші, які я витрачаю на няню, та час, що я проводжу не з дитиною. 

Але це була омана. Я найняла няню не лише тому, що мені так кортіло заробляти або викладати. А тому, що я втомилась. 


Читайте також: Ідеальна няня для дитини. Яка вона? Де вона?


Це було важко визнати. Але я дуже раджу зізнаватись собі ще на березі: мені потрібна няня тому, що… Тому, що це був час, коли Михайлик перестав нормально спати. Час, коли Сашко дуже багато працював. Час, коли у мене знову з’явилась жага до життя поза домівкою. І не усвідомивши це все, завантаживши себе роботою, я… ще більше втомлювалась. Хоча немає нічого поганого в тому, аби хтось допомагав вам з дитиною. Адже хатня робота та дитина — це вже повноцінне навантаження. Це робота. А в роботі завжди бувають аврали та вигорання. І без партнера гірше за все буде головному «проєкту» — дитині.

Я не справляюсь…

Коли у вас з’явиться няня через те, що вам важко фізично чи морально, у вас є два шляхи. 

Перший: сприйняти це як поразку і страждати. Зазвичай у таких випадках мама часто знаходить у няні купу пороків, няні змінюються, що дійсно не дуже добре впливає на психіку дитини. 

Другий: визнати, що це не поразка, а розумне рішення для вашої (!!!) родини. Так, можливо Катя справляється сама, та ще й випікає торти на замовлення. А Віка має двох і гарненький манікюр. Все можливо. 

няня для дитини

Наталя Бушковська. Няня для дитини — чи може так бути?

Але ж ви ніколи не знаєте, що там за стінами у Каті та Віки. Ви не знаєте, як сплять їхні діти, як рано приходять їхні чоловіки додому. Можливо, діти всі вихідні в бабусь, і саме в той час мами печуть торти та роблять манікюр. Вони — це вони. Ви — це ви. Єдине, що залізобетонно каже мені досвід: якщо мама здорова та щаслива — у неї є допомога. 

Це нормально. Так і має бути. Якщо у вас немає бабусь, чоловік багато працює, а дитина мало спить — вам потрібна допомога. І дякуйте Богу, якщо є можливість найняти няню й уникнути емоційного вигорання.

Тепер я не маю права втомлюватись!

Дуже довгий час я не дозволяла собі втомлюватись. Точніше, не дозволяла собі це визнавати. Як я можу втомлюватись? У мене ж няня! Але няня — це не чарівна фея, яка замінює вас. Вона бере на себе лише частину обов’язків. Вона не замінює вас під час безсонних ночей. Ви все одно будете мати справу з коліками, істериками, примхами та шмарклями. 

У мене були дні, коли я скоріше запрошувала нашу Іру не для дітей, а для себе. Коли моя молодша донька хворіла, вона не відпускала мене від себе. Одразу прокидалась, тільки-но я відходила, і довго плакала. Отож, Іра зробила мені чай і бутерброд. Купила жарознижувальне, що скінчилось. Перевдягнула старшого сина. 

Були дні, коли у Віри важко йшли зуби, й вона спала лише на мені, і Іра відволікала Мішу, аби дати малій подрімати хоч 40 хвилин. Жива людина може втомлюватись за будь-яких обставин. І допомога це не синонім бездіяльності.

Няня не має права замінювати маму

Ви будете часто чути таку фразу: «Няня не замінить маму». Спочатку ця фраза краяла мені серце. Я ніби чула: «Ти намагаєшся підсунути дитині фейкову заміну себе». Але тепер я раджу погодитись з цим висловом, тому що… няня ніколи не замінить маму!


Читайте також: Няня для дитини: жах батьків чи панацея. Частина 1


А знаєте чому? Бо в неї не та функція. Ви наймаєте няню не для заміни, а для допомоги. Ви були, є і завжди залишитесь мамою — єдиною і найкращою. Няня, бабуся й тато — це не заміна. Кожен з них має свою роль у житті дитини. Кожен навчить того, що вміє найкраще. 

Материнство має бути складним

Ви можете заперечувати це на свідомому рівні, але багато кого з нас виховували на ідеї, що за все хороше треба платити.

«Не страждала — не мати» — таки іронічні «слогани» вже давно стали інтернет-мемами. Але в будь-якому жарті — лише доля жарту. 

Велика ймовірність, що після того, як ви наймете няню, ваше життя полегшиться. Проте зі мною так склалося, що замість того, щоб радіти, я знову почала відчувати провину.

«Добре влаштувалась», — прокоментувала моє положення моя бабуся, і я відчула сором, як школярка, яку зловили на списуванні. 

Кожного разу, коли знайомі зустрічали мене без дітей і питали: «А де малі?», я швидко відповідала — «У бабусі».

І одного разу після такої брехні я подумала: а чим відрізняється няня від бабусі? Мої діти люблять і няню, і бабусю. Однаково радіють їхнім іграм, прогулянкам, історіям. То яка різниця? Що так, що так — дитина не з мамою. Проте бабусю та садок люди сприймають добре, а няню — майже сирітство при живій матері. 

Тут постає дві проблеми. Перша — не зовсім здорове ставлення нашого суспільства до делегування праці. Друга — ваше нездорове ставлення до думки інших.

І якщо з першим ми навряд чи можемо щось зробити, то з другим — краще попрацювати. 

Мені допомогла дуже проста думка: суспільству до вас байдуже. Якщо є люди, які несхвально ставляться до факту, що ваші діти з нянею — це їхнє право. Навіть якщо це така дивна форма самоствердження — це їхнє право.

А ваше право — не звертати на це уваги. Врешті-решт суспільству чхати на ваші депресії, вигорання, недосипання і проблеми з чоловіком. Отож просто оберіть, що вам важливіше: думка інших чи добробут власної родини. Мені здається, вибір очевидний.