«Калябетка» – нова книга українською мовою про літери для дошкільнят
Що читати

«Калябетка» – нова книга українською мовою про літери для дошкільнят

Видавництво «Основи» здійснило переклад книги польського ілюстратора та дизайнера Яна Байтліка «Калябетка»/«Typogryzmol» — графічної книги про літери, ненудні вправи для маленьких читачів.

Ян Байтлік — молодий польський ілюстратор та дизайнер, який вже зарекомендував себе у соціальній та дитячій ілюстрації світового рівня. Його роботи відзначали важливі мистецькі інституції, а також фестивалі й конкурси. Ян викладає сучасну ілюстрацію, а також організовує воркшопи, в тому числі і для дітей. Результатом таких воркшопів стала книжка «Калябетка».

24232212_1083229985145745_640871183718358565_n

На воркшопах для дошкільнят Ян запропонував їм серію завдань для знайомства з літерами. З-поміж завдань він обрав ті, що малюки виконували з найбільшим інтересом, і помістив їх до «Калябетки». Усі завдання знайомлять юного читача з культурою літер, навчаючи не лише впевнено виводити їх на папері, але й застосовувати уяву та асоціативне мислення.

4

На відміну від звичайних прописів «Калябетка» не змушує дитину концентрувати увагу, а застосовує натомість ефект «натхненної концентрації». Завдання дібрані таким чином, щоби кожна дитина змогла не лише познайомитись зі світом літер, але й не пригальмовувати власної активності та потреби до руху. На сторінках «Калябетки» дозволені практично будь-які дії: писати, малювати, згинати, різати, м’яти, ліпити. Відтак кожна літера запам’ятається не лише своєю формою, а й асоціативною прив’язкою до світу навколо.

3

Знайти літери в обрисах домашніх меблів, перетворити літери на циркових клоунів, подбати про зуби для беззубого крокодила, зійти на Еверест в пошуках літер і навіть розібратися із зубною пастою для привидів — автор пропонує впізнавати літери в навколишньому світі, замість позбавленого життя заучування прописних закарлючок. Поряд із традиційними завданнями для вивчення літер діти знайдуть простір для самовираження, а також зможуть спрямувати свою природну енергію на саморозвиток.

5

«Калябетка» була створена у 2015 році і з того часу вже зібрала немало знакових нагород, відзнак та номінацій. З-поміж них найважливішою є відзнака в категорії Non-Fiction на Bologna Ragazzi Award 2015 — щорічному конкурсі дитячих книг на провідному ярмарку дитячої літератури в Болоньї. Книгу перекладено шістьма мовами, український переклад стане сьомим.

2

Ян Байтлік — польський ілюстратор та дизайнер, який працює здебільшого з плакатною ілюстрацією, а також книжковим дизайном. Закінчив Академію образотворчого мистецтва у Варшаві, входить до складу Польської асоціації прикладних графічних дизайнерів (STGU) та є одним з ілюстраторів, представлених Marlena Agency. Багато його проектів репрезентують гостру соціальну критику, постають в ролі соціальних кампаній у публічному просторі. Стиль Байтліка вирізняється мінімалізмом і частим зверненням до рукописного символу.