Як підготувати дитину до нового навчального року
Освіта

Як підготувати дитину до нового навчального року

Перше вересня — важлива дата і для дітей, і для батьків. Їм слід не тільки купити красиві зошити і фломастери, а також підготувати дитину до більшого навантаження, перевірити здоров’я, облаштувати робоче місце і навести лад у кімнаті. 

Ми вирішили детально розповісти про всі ці пункти, щоб допомогти зробити все як слід.

Підготувати дитину до більшого навантаження

Психолог, журналістка і авторка YouTube-каналу «Виховання дітей» Анна Просвєтова вважає, що кращої підготовки як поступове збільшення навантаження для дитини, бути не може. Дуже добре, якщо батьки зможуть до 1 вересня поговорити з вчителем молодших класів або класним керівником, щоб домашнє завдання і навантаження в школі зростали потроху. 

Батькам першокласників простіше — зараз, за стандартами Нової української школи, дітям взагалі не повинні задавати домашніх завдань. Також у першокласників відсутня система оцінок, і взагалі введені дуже цікаві стандарти навчання, які якраз і покликані зробити звикання до школи більш м’яким, спокійним.

Але батьки часто, навпаки, самі просять вчителів задавати завдання додому, бо їм чомусь здається, що треба з кимось змагатися і швидше опановувати шкільну програму. Це велика омана.

Завдання першого і другого класів — допомогти дитині просто звикнути до шкільної системи, до нового великого колективу, показати, як ця система працює. Тому гнатися за певними показниками успішності у першому класі не варто. 

Найбільш стресовий момент для дитини, коли вона йде в школу, — це зміна розпорядку дня. Тому сон не повинен особливо відрізнятися на канікулах і під час навчання. Час підйому можна поступово регулювати. Якщо в школу дитина зазвичай встає о сьомій ранку, то під час канікул — приблизно через 1–2 години.

Ідеальний час для сну — десята вечора. Анна радить починати із коригування розпорядку дня хоча б за два тижні до школи. 

По-друге, десь із середини треба починати повторювати шкільні предмети, щось писати чи рахувати. І такі міні-заняття ставити на першу половину дня, щоб максимально наблизитися до шкільного розкладу. 

Відвідати лікаря й здати аналізи

Сімейний лікар Дарина Дмитрієвська перш за все батькам разом із дитиною радить відвідати сімейного лікаря. Він проведе базове обстеження дитини та порадить, як правильно харчуватися, балансувати режим активності та відпочинку, а ще скерує до вузьких спеціалістів.

Також перед школою варто пройти консультації у:

  • офтальмолога 
  • ортопеда
  • стоматолога (бажано кожні пів року) 
  • гастроентеролога
  • отоларинголога (ЛОРа)

 

Щеплення

Окрім консультацій вузьких спеціалістів, перед школою впевніться у наявності всіх обов’язкових щеплень у вашої дитини, адже це насамперед захист її життя, і на додачу — життя людей, які її оточують. 

Аналізи

Також до щорічного медогляду можна додати загальний аналіз крові та сечі — направлення на ці безкоштовні обстеження можна отримати у сімейного лікаря, з яким ви підписали декларацію. Ці дослідження дають загальну інформацію про стан здоров’я, присутність запального процесу, анемії, дозволяють відслідкувати функцію нирок, допомагають відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної. 

Організувати робочий простір у кімнаті

Власна кімната — ідеальний варіант для дитини. Якщо ж кімната є спільною із братиками чи сестричками, то подбайте про зонування для кожного: власне ліжко, стіл, скринька для секретиків тощо. Якщо спільна з батьками — створіть для дитини куточок, який буде лише її. 

Не варто розділяти кімнату на навчальну та ігрову зони, щоб не створювати враження, ніби навчання — це щось серйозне і нудне на противагу веселій та цікавій грі. Навпаки, ігрове навчання є легким і ефективним, а ігри, збагачені пізнанням, — цікаві та захопливі. Але зверніть увагу, все ж таки краще, щоб дитина сиділа за столом спиною до іграшок.

Яким саме має бути простір у дитячій кімнаті можна детальніше прочитати тут. 

Визначити цілі та завдання на рік

Планування і самодисципліна дуже допомагають організувати своє життя в дорослому віці. І багато дорослих, мабуть, були б щасливі, якби їх цього навчили ще в дитинстві. Тому початок навчання — дуже вдалий час для того, аби скласти план на майбутній рік і таким чином допомогти дитині правильно розставити пріоритети.

Нехай дитина визначить і поставить перед собою найбільш значущі для неї цілі. Розбийте їх на завдання, а завдання — на маленькі кроки. Щоб бачити це наочно, намалюйте все на ватмані чи дошці: ціль, послідовні кроки для її досягнення і строки досягнення.

Мета має бути досяжною, тому не піднімайте планку дуже високо. Розпочніть із тієї, яку можна втілити впродовж невеликого проміжку часу. Скажімо, вивчити 50 нових слів з англійської за місяць. Розбийте кількість слів на кожен день і фіксуйте все на папері або дошці.

Зараз у кожному магазині канцтоварів є дуже багато красивих та зручних планувальників, блокнотів, в яких теж можна записувати свої цілі та завдання. Та все ж краще, якщо вони постійно будуть перед очима дитини. Скажімо, висітимуть над ліжком. Візуалізація підтримуватиме мотивацію дитини, а виконані завдання зміцнюватимуть віру в себе і свої сили. Обов’язково похваліть, коли дитина досягла своєї мети.

На стіну в дитячій кімнаті можна повісити і колаж або карту бажань — із різноманітних малюнків оформити цілу картину. З цього процесу можна зробити справжнє маленьке сімейне свято — разом запланувати спільні справи чи майбутні мандрівки. Нехай дитина сама обере місця, знайде картинки в інтернеті, намалює або виріже з журналів.

Сходити на шопінг

Діти, особливо молодшого шкільного віку, мають не так багато можливостей щось вибирати. Тому класно, якщо батьки дозволять їм самим вибирати у магазині щоденник, зошити, інше шкільне приладдя. Школярам буде простіше і приємніше доглядати за тими речами, які вони обрали самі.

Також цього року, як відомо, шкільної форми не буде. Тож тема одягу дуже важлива.

Щоб уникнути істерики під час шопінгу, не ставте дитину перед вибором понад 2–3 речей. Краще покупки розділить на декілька днів.

Дитячий сімейний психолог Світлана Ройз радить звернути увагу на те, що одяг не повинен сковувати рухи, особливо якщо при народженні дитина була обвита пуповиною або пологи були складними.

Дитина може не любити, щоб одяг був як облиплий, тому підбирайте речі навипуск, без горлечка (або з широкою горловиною), не змушуйте носити краватку або шарф. Якщо у дитини відчуття дискомфорту, «тілесної небезпеки», їй буде складно зосередитися на отриманні нової інформації.

Яскраві червоний, оранжевий кольори, «що прискорюють обмінні процеси», заважатимуть зосереджувати увагу. Тому діткам, які їх люблять, можна підібрати браслети, значки чи пояси цих кольорів.

Квіти чи благодійність? 

П’ятий рік поспіль перед Днем знань благодійний фонд «Таблеточки» запрошує дітей, батьків, вчителів і вихователів долучитися до щорічної акції «Благодійність замість квітів» — подарувати вчителю або вихователю дитячого садочка один букет від класу, групи, а решту коштів передати онкохворим дітям.

Благодійність у День знань — це чудовий привід навчити дітей бути чуйними та допомогти їхнім онкохворим одноліткам, які зустрінуть цей день у лікарняних палатах, якомога швидше повернутися до дитинства й навчання.

Тож, щоб долучитися до акції, батьки та діти можуть зробити благодійний внесок на користь онкохворих дітей на сайті благодійної кампанії. А також видрукувати сертифікат про благодійний внесок і вручити його вчителю разом з букетом від усього класу або групи.