Чи існує сон після народження дитини? Поради батькам немовлят
Колонки

Чи існує сон після народження дитини? Поради батькам немовлят

В перші дні життя нові батьки діляться на два типи. Перші не можуть заснути, милуючись немовлям, другі ж виють вгололос “о боже, невже я більше ніколи не буду спати”.

Після народження первістка матері втрачають до години, а батьки до 13 хв сну щоночі згідно німецького опитування. А повне відновлення сну до стану до вагітності може відбуватись до 6 років після народження первістка. Нові мами мають вищий ризик розладів сну, таких як безсоння, денна сонливість, невідновлюючий/неякісний сон. А це у свою чергу підвищує ризик післяродової депресії. 

На початку життя чекліст потреб здорової дитини досить короткий: їжа, сон, змінити підгузок. І поступово по мірі того, як на “операційну систему” малюка прилітають оновлення, список вимог зростає. Та до чого їхні вимоги до сну батьків спитаєте ви?

Cправа в тому, що сон молодих батьків найбільше порушують 3 речі: задоволення потреб малюка 24/7, надолуження роботи чи побутових справ замість сну і заперечення, що життя змінилось, намагання встигати все на рівні енергії до батьківства. 

Що з цим можна робити?

Підготувати побут
Американські методички для вагітних радять наморозити чи купити заморожену готову їжу, бо з малечею нерідко немає часу на це, а енергія потрібна (особливо якщо годуєте грудним молоком). 

Cюди ж можна додати купівлю робота-пилососа або пошук надійної помічниці по дому, якщо ви таке практикуєте. Така людина допоможе розхламити будинок при підготовці до появи  малечі та  зробити реорганізацію простору, щоб усе було під рукою – це прискорить прибирання та зменшить вірогідність, що за два дні все буде валятись на випадкових місцях і підвищуватиме вашу подразливість.

Делегувати
Ви можете не повірити, але делегувати можна все, включаючи годування немовляти. Консультанти з грудного вигодовування радять починати вводити пляшечку між 1 та 2 місяцями від народження, коли грудне вигодовування вже встановлено, але ще не пропав смоктальний рефлекс. Таким чином можна делегувати частину годувань партнеру, няні чи іншим довіреним особам, поки ви спите. 

З гулянням на вулиці, наприклад, може впоратись майже будь-який адекватний дорослий, тому не силуйте себе, коли немає сил, 

Просіть про допомогу чи просто пропускайте гуляння – вони не обов’язкові. Повірте, багато близьких людей з радістю щиро поможуть, але бояться нав’язуватись, коли у вас і так багато клопоту.

А ви знали, що бувають і нічні няні? Ну, раптом не знали. Це не частина нашої культури запрошувати няню вночі, але може врятувати вашу психіку та здоров’я, щоб у вас було більше сил та наснаги насолоджуватись батьківством.

Досить дієвим лайфхаком на шляху економії та відновлення ресурсу є делегувати друзям, які питають чим допомогти, побутові дрібниці: погуляти з песиком, повісити випрану дитячу білизну сушитись, купити щось по дорозі тощо. Ніхто не подумає нічого такого, ваші близькі щиро хочуть вас підтримати в новому статусі. Можете просто попросити принести вечерю – вам не відмовлять. 

Американці роблять такий список дрібниць і вішають вдома – всі гості можуть щось зробити і викреслити. 

Cпати,  коли спить дитина
Догляд за новою людиною – це дуже виснажлива і недооцінена діяльніcть. Мало того, що цілодобова і відповідальна, для тих, хто став батьками чи опікунами вперше, ще й дуже тривожна. Все це виснажує. Тому не картайте себе, що ви втрачаєте час на сон, коли могли б робити “щось корисне”. Бути виспаним, адекватним та більш сконцентрованим буде корисно і для вас, і для дитини, і для стосунків із оточуючими. А більшість справ можуть почекати. 

Встановити чергування з партнером
Якщо ви виховуєте малюка не самі, поговоріть із партнером, коли він або вона можуть вставати до малюка, щоб ви не переривали свій сон настільки часто. Не соромтесь, особливо якщо це ваша спільна дитина. 

Кластерно годувати дитину перед сном, а вдень – коли прокинувся
Бадьора виспана дитина наїдається краще тієї, що їсть лише на сон. Тому першим ділом, коли малюк прокинувся вдень, годуйте його, таким чином він менше згодом їстиме вночі, коли почне вистачати об’єму шлунку. Якщо дитина схильна до газів, то за час бадьорості ви встигнете їх випустити, щоб не заважали сну.

Ввечері перед нічним сном можна погодувати щогодини кілька разів, якщо не починає повертати молоко назад, це може виграти вам зайві години сну. Якщо малюк лягає спати на кілька годин раніше за вас, то можете перед власним вкладенням нагодувати його “крізь сон”, не пробуджуючи, це теж може подовжити ваш сон. 

Тримайтесь

Більшість здорових дітей з 2,5 місяців при правильному менеджменті вже можуть склеювати разом до 6 годин нічного сну. А з 4-6 їх можна лагідно привчати до самостійного засинання, що значно покращує їх сон. А отже і сон батьків та опікунів. 

Добраніч!