Контент для батьків: що читає та дивиться Олена Борисова
Колонки

Контент для батьків: що читає та дивиться Олена Борисова

Батьківство – чи не єдина галузь людської діяльності, в якій освіта і самовдосконалення не є обов’язковими: для того, щоб стати юристом чи економістом потрібно вчитися п’ять років в Університеті. Для того, щоб стати хорошим фахівцем – додати ще курси, освіту, досвід у галузі та постійне самовдосконалення. Щоб стати батьками –  потрібно на перший погляд лише народити дитину. Проте наукові відкриття та розвиток знання в психології дають нам зрозуміти – перші роки життя нової людини сильно впливають на розвиток дитини та її майбутнє. Батьки все менше вірять приказці: “Ми вас я якось виховали, і ви виховаєте” і все більше шукають відповіді на свої питання в літературі, медіа і блогах. Проте, як зрозуміти, що контент якісний та корисний? 

Розбираємось разом з Оленою Борисовою, матір’ю п’ятьої дітей та СЕО GastroFamily

Перед тим, як поділитися списком улюблених ресурсів для батьків, хочу сказати одну річ: в жодній книзі не написано абсолютної істини. Може, в підручнику з математики, але й це не точно. 

Весь контент, який ви споживаєте, треба сприймати як опцію, щось, що ви можете взяти, а можете — відкинути, якщо це суперечить вашим переконанням. 

Я знаю безліч батьків, які знов і знову купують книжки з виховання, розуміють, що зазвичай вони суперечать одна одній, остаточно губляться та відчувають провину за те, що вони ніяк не можуть стати ідеальними. Головний урок – це довіра до себе, власних почуттів, побудова щирих відносин з дитиною.

Читати також: “Роль системного підходу у вихованні дітей. Колонка Олени Борисової”

Тут має діяти просте правило: якщо після читання ви стали почувати себе спокійніше, знайшли відповіді, або навіть нові питання, але вони викликають цікавість, а не відчай, це той контент, який вам потрібен. Якщо після лекції чергового експерта ви відчуваєте тривогу та провину, краще шукати інші джерела інформації.

І ще такий момент: жоден освітній, навіть дуже якісний контент, не замінить роботи з експертами. Я, наприклад, вважаю, що консультації з психологами та сесії у психотерапевта – це така ж турбота про себе та про свою сім’ю, як регулярні перевірки у стоматолога.

За роки мого батьківства, від першої дитини до п’ятої, концепції виховання дітей змінювалися кілька разів. Тільки ми почали забувати про Спока та його настанови, що дитину треба залишати саму і «давати їй прокричатися», як почалися суперечки, щодо того «після трьох – вже пізно, чи ще ні»… Десятки концепцій батьківства та тисячі книг, які претендують на істину, але ніколи її не відкривають.

Тому ще раз. Спочатку – ваша батьківська інтуїція та здоровий глузд. Потім – консультації зі спеціалістами. А книжки, подкасти та блоги – це додаткове джерело корисного контенту.

Читати також: “Лена Борисова: «Иммунитета от разводов не существует, сколько бы их в жизни ни было»

Публічні особи та влоги  

  1. Людмила Петрановська

Мені дуже подобається її підхід, адже він спрямований на те, аби зменшити рівень тривожності у батьків. І ще мені здається абсолютно здоровою «теорія прив’язаності» Джона Боулбі, до якої вона часто звертається. Бо все це дуже збігається з моїм власним досвідом.

Головне – це ідея про те, що немає ніяких «алгоритмів виховання», за якими крок за кроком можна «зробити собі ідеальні дитину». Є реальне життя, яке вчить нас знаходити баланс, дбати і про себе, і про дитину, розуміти, що дитина чудово вбирає досвід батьків. І найкраще, що можна робити – це бути собою, жити повноцінним життям та бути в контакті з собою та дитиною.

Що читати? Серію книг «Таємна опора», «Що робити, коли…» та «Self Mama: Лайфхаки для працюючої мами».

  1. Тетяна Чернігівська

Вона – нейробіолог та психолінгвіст. Я не можу сказати, що поділяю всі її думки на 100%, але вони точно дають гарне підґрунтя для роздумів. Серед мого улюбленого контенту – лекції «Як навчити мозок вчитися?» та «Як прокачати інтелект».

  1. Дмитро Зіцер

Ще один відомий педагог, засновник Інституту неформальної освіти. Імпонує його спокійний, врівноважений, гуманістичний підхід.  

Вплинув на те, як ми ставимося до успіхів дітей у навчання. Ми підтримуємо та створюємо всі умови для прояву їхньої природньої цікавості, ми – група підтримки для дітей, а не учасники навчального процесу, які змушують дітей щось вчити та жорстко контролюють оцінки.

Читати також: Дима Зицер: “Семья — не для иерархии, она для любви”

  1. Стакан води

Це новий влог про батьківство, запуск якого анонсували днями. Я подивилася першу бесіду з психологом Оксаною Шленською і раджу підписатися та слідкувати за новими відео.

Улюблені книжки

  1. Естер Войджицкі, Як виховати надуспішних людей

Звучить дивно, але, насправді, йдеться про абсолютно адекватні речі. Про п’ять базових принципів у відносинах з дітьми: довіру, повагу, незалежність, співпрацю та доброту. Це буквально співпадає з правилами та цінностями нашої родини.

Ми підтримуємо в дітях незалежність та самостійність, але в той же час створюємо для них безпечні комфортні умови і намагаємося зробити сім’ю простором безумовної підтримки та довіри. Ми «співпрацюємо»: залучаємо дітей і до прийняття рішень, і до хатньої роботи, і до спільних розваг і пригод. Ми не намагаємося створити для них якийсь окремий від нашого життя, стерильній світ дитинства.

Цю книгу критикують за те, що вона не дає чіткої відповіді «Як же виховати надуспішних людей». Але в тому й справа, цього не треба прагнути, достатньо того, аби кожна дитина могла максимально розкрити власний потенціал та прожила щасливе наповнене гармонійне життя.

  1. Мій син – Ілон Маск. Як виховати генія, Емі Ральф  

Тут все очевидно. Мей Маск розповідає про становлення Ілона Маска як головного винахідника та підприємця світу. Є багато цікавих думок. Про те, що іноді головне – це «не заважати». Та, як у випадку, з Маском, важливо вчасно купити комп’ютер, аби дитина мала інструмент для реалізації власної цікавості.

Тут хочу застерегти: мені подобається історія Мей та Ілона Маска, але як проти того, аби «виховувати генія». В самій цій ідеї я бачу не батьківську любов, а радше реалізацію батьківських амбіцій за рахунок дитини. А ось це я вважаю якраз найбільш неприйнятним. Дитина – це окрема особистість, з власним життям. Вона не зобов’язана відповідати наших очікуванням. Наше завдання: підтримати, а не примусити.

Читати також: “С каждым ребенком понимаешь, вот она – удивительная сторона мира, о который ты не знала”

  1. Жорсткий тайм-менеджмент, Ден С. Кеннеді

Це та книга, яка допомагає мені побудувати життя так, аби встигати все: бути мамою 5 дітей та керувати компанією з  4000 людей. Мені дуже подобається прямий та чесний підхід автора, конкретні поради та ідея про цінність кожної хвилини нашого життя.

Я не певна, що ця книга необхідна для всіх. Але для тих, хто поєднує роботу, батьківство та хоче мати час для відпочинку та власного розвитку – точно.