Батьківство – чи не єдина галузь людської діяльності, в якій освіта і самовдосконалення не є обов’язковими: для того, щоб стати юристом чи економістом потрібно вчитися п’ять років в Університеті. Для того, щоб стати хорошим фахівцем – додати ще курси, освіту, досвід у галузі та постійне самовдосконалення. Щоб стати батьками – потрібно на перший погляд лише народити дитину. Проте наукові відкриття та розвиток знання в психології дають нам зрозуміти – перші роки життя нової людини сильно впливають на розвиток дитини та її майбутнє. Батьки все менше вірять приказці: “Ми вас я якось виховали, і ви виховаєте” і все більше шукають відповіді на свої питання в літературі, медіа і блогах. Проте, як зрозуміти, що контент якісний та корисний?
Розбираємось разом з Оленою Борисовою, матір’ю п’ятьої дітей та СЕО GastroFamily
Перед тим, як поділитися списком улюблених ресурсів для батьків, хочу сказати одну річ: в жодній книзі не написано абсолютної істини. Може, в підручнику з математики, але й це не точно.
Весь контент, який ви споживаєте, треба сприймати як опцію, щось, що ви можете взяти, а можете — відкинути, якщо це суперечить вашим переконанням.
Я знаю безліч батьків, які знов і знову купують книжки з виховання, розуміють, що зазвичай вони суперечать одна одній, остаточно губляться та відчувають провину за те, що вони ніяк не можуть стати ідеальними. Головний урок – це довіра до себе, власних почуттів, побудова щирих відносин з дитиною.
Читати також: “Роль системного підходу у вихованні дітей. Колонка Олени Борисової”
Тут має діяти просте правило: якщо після читання ви стали почувати себе спокійніше, знайшли відповіді, або навіть нові питання, але вони викликають цікавість, а не відчай, це той контент, який вам потрібен. Якщо після лекції чергового експерта ви відчуваєте тривогу та провину, краще шукати інші джерела інформації.
І ще такий момент: жоден освітній, навіть дуже якісний контент, не замінить роботи з експертами. Я, наприклад, вважаю, що консультації з психологами та сесії у психотерапевта – це така ж турбота про себе та про свою сім’ю, як регулярні перевірки у стоматолога.
За роки мого батьківства, від першої дитини до п’ятої, концепції виховання дітей змінювалися кілька разів. Тільки ми почали забувати про Спока та його настанови, що дитину треба залишати саму і «давати їй прокричатися», як почалися суперечки, щодо того «після трьох – вже пізно, чи ще ні»… Десятки концепцій батьківства та тисячі книг, які претендують на істину, але ніколи її не відкривають.
Тому ще раз. Спочатку – ваша батьківська інтуїція та здоровий глузд. Потім – консультації зі спеціалістами. А книжки, подкасти та блоги – це додаткове джерело корисного контенту.
Читати також: “Лена Борисова: «Иммунитета от разводов не существует, сколько бы их в жизни ни было»
Публічні особи та влоги
- Людмила Петрановська
Мені дуже подобається її підхід, адже він спрямований на те, аби зменшити рівень тривожності у батьків. І ще мені здається абсолютно здоровою «теорія прив’язаності» Джона Боулбі, до якої вона часто звертається. Бо все це дуже збігається з моїм власним досвідом.
Головне – це ідея про те, що немає ніяких «алгоритмів виховання», за якими крок за кроком можна «зробити собі ідеальні дитину». Є реальне життя, яке вчить нас знаходити баланс, дбати і про себе, і про дитину, розуміти, що дитина чудово вбирає досвід батьків. І найкраще, що можна робити – це бути собою, жити повноцінним життям та бути в контакті з собою та дитиною.
Що читати? Серію книг «Таємна опора», «Що робити, коли…» та «Self Mama: Лайфхаки для працюючої мами».
- Тетяна Чернігівська
Вона – нейробіолог та психолінгвіст. Я не можу сказати, що поділяю всі її думки на 100%, але вони точно дають гарне підґрунтя для роздумів. Серед мого улюбленого контенту – лекції «Як навчити мозок вчитися?» та «Як прокачати інтелект».
- Дмитро Зіцер
Ще один відомий педагог, засновник Інституту неформальної освіти. Імпонує його спокійний, врівноважений, гуманістичний підхід.
Вплинув на те, як ми ставимося до успіхів дітей у навчання. Ми підтримуємо та створюємо всі умови для прояву їхньої природньої цікавості, ми – група підтримки для дітей, а не учасники навчального процесу, які змушують дітей щось вчити та жорстко контролюють оцінки.
Читати також: Дима Зицер: “Семья — не для иерархии, она для любви”
- Стакан води
Це новий влог про батьківство, запуск якого анонсували днями. Я подивилася першу бесіду з психологом Оксаною Шленською і раджу підписатися та слідкувати за новими відео.
Улюблені книжки
- Естер Войджицкі, Як виховати надуспішних людей
Звучить дивно, але, насправді, йдеться про абсолютно адекватні речі. Про п’ять базових принципів у відносинах з дітьми: довіру, повагу, незалежність, співпрацю та доброту. Це буквально співпадає з правилами та цінностями нашої родини.
Ми підтримуємо в дітях незалежність та самостійність, але в той же час створюємо для них безпечні комфортні умови і намагаємося зробити сім’ю простором безумовної підтримки та довіри. Ми «співпрацюємо»: залучаємо дітей і до прийняття рішень, і до хатньої роботи, і до спільних розваг і пригод. Ми не намагаємося створити для них якийсь окремий від нашого життя, стерильній світ дитинства.
Цю книгу критикують за те, що вона не дає чіткої відповіді «Як же виховати надуспішних людей». Але в тому й справа, цього не треба прагнути, достатньо того, аби кожна дитина могла максимально розкрити власний потенціал та прожила щасливе наповнене гармонійне життя.
- Мій син – Ілон Маск. Як виховати генія, Емі Ральф
Тут все очевидно. Мей Маск розповідає про становлення Ілона Маска як головного винахідника та підприємця світу. Є багато цікавих думок. Про те, що іноді головне – це «не заважати». Та, як у випадку, з Маском, важливо вчасно купити комп’ютер, аби дитина мала інструмент для реалізації власної цікавості.
Тут хочу застерегти: мені подобається історія Мей та Ілона Маска, але як проти того, аби «виховувати генія». В самій цій ідеї я бачу не батьківську любов, а радше реалізацію батьківських амбіцій за рахунок дитини. А ось це я вважаю якраз найбільш неприйнятним. Дитина – це окрема особистість, з власним життям. Вона не зобов’язана відповідати наших очікуванням. Наше завдання: підтримати, а не примусити.
- Жорсткий тайм-менеджмент, Ден С. Кеннеді
Це та книга, яка допомагає мені побудувати життя так, аби встигати все: бути мамою 5 дітей та керувати компанією з 4000 людей. Мені дуже подобається прямий та чесний підхід автора, конкретні поради та ідея про цінність кожної хвилини нашого життя.
Я не певна, що ця книга необхідна для всіх. Але для тих, хто поєднує роботу, батьківство та хоче мати час для відпочинку та власного розвитку – точно.