В музей з малюком: як створювався
В місті

В музей з малюком: як створювався “Культурний декрет” у столиці

Культурний декрет — це програма для батьків та дітей від народження до 3-х років.

Коли моєму сину виповнилося два роки, я зауважила, що за цей час лише двічі ходила з ним на виставки. Один раз – в “Арсенал”, а інший – на кураторську екскурсію виставкою “Світ Кабукі” в Національному художньому музеї. Виставка японського мистецтва мені сподобалась, але більше я запам’ятала довгі сходи, якими я заносила сина до музею на руках, а потім невеличку вбиральню, де навіть не було місця поставити речі, щоб нормально зводити дитину в туалет. Не кажучи про те, що я весь час мала уважно стежити за своїм гіперактивним малюком, побоюючись, що він  заважатиме іншим слухати екскурсовода. Не хотілось вислуховувати зауваження. Тож розслабитись і насолодитися мистецтвом не вдалося.

На виставці “Тіні зимового саду” К. Калиновича, жовтень 2017

На виставці “Тіні зимового саду” К. Калиновича, жовтень 2017

Трохи згодом я прочитала статтю про європейський музейний досвід роботи з аудиторією молодих батьків – так з’явилась ідея Культурного декрету. Це моє хобі і одночасно моя соціальна ініціатива в рамках роботи фейсбук-спільноти “Київ дружній до батьків і малюків”. Проект покликаний розширити культурне дозвілля батьків маленьких дітей, багато з яких забули, коли востаннє відвідували музеї чи виставки. На жаль, причини цього явища не тільки в догляді за дитиною і відсутності вільного часу, все простіше й складніше водночас – наші музеї не пристосовані для відвідин з малюками.

За освітою я сходознавець та мистецтвознавець, тому вибір Музею Ханенків для реалізації Культурного декрету був обдуманим – там зберігається найкраща колекція східного мистецтва в Україні, крім того, в Києві він вже давно вирізняється передовими музейними підходами. Навесні разом з музеєм ми почали готувати пілотну версію проекту, паралельно вирішуючи практичні питання: встановлення в гардеробах пеленаторів, які передали музею батьки, відкриття арки в музейний двір для входу з візочками, збір іграшок для дітей тощо. Батьки навіть подарували музею три візочки для подальшого користування відвідувачами. І хоча музей і раніше радо вітав батьків з малюками в будь-який час, тепер візити стали набагато доступніші та зручніші.

На екскурсії для дорослих про японський театр Кабукі в Національному художньому музеї, січень 2017

На екскурсії для дорослих про японський театр Кабукі в Національному художньому музеї, січень 2017

У деяких виникає питання: навіщо тягти тих малюків у музей? Їм же там буде так нудно! Було певне нерозуміння, що ми робимо це в першу чергу для молодих батьків, особливо мам. Ми хочемо підтримати їх в складний період декрету – дати їм трішки натхнення й відпочинку, можливість вирватися з замкнутого кола парку, поліклініки і дому. На наших екскурсіях дітки активно граються іграшками на розстеленому килимі, частина з них досліджує закутки музею, деякі можуть їсти чи спати, поки батьки слухають екскурсію. Всі знають, що від 0 до 3 років – найактивніший і найважливіший період для пізнання світу. І хоч діти поки що пасивні учасники наших екскурсій, вони з дитинства асоціюватимуть музейний простір і мистецтво з приємними емоціями та спогадами. Це в рази збільшує шанси того, що вони повернуться сюди дорослими! Щасливі батьки зараз і щасливі діти в майбутньому – ось наша ціль.

Влітку ми провели 5 екскурсій виставками:”В Царстві Флори”, “Подорожі едокко” та “Малярство Польське”.  У жовтні презентували нашим учасникам твори вже сучасних майстрів: графіку українського митця Калиновича та стилізовані традиційні картини китайського художника Чан Пена. Восени ми також почали експериментувати з екскурсіями постійною експозицією музею. Учасники познайомилися з мистецтвом Середньовіччя та Ренесансу, а останній в часі декрет був присвячений шедеврам музейної колекції – роботам Рубенса, Пітера Брейгеля Молодшого і інших голландських та фламандських майстрів.

Бажаючих відвідати Культурний декрет дуже багато. Група може набратися за 2 години. А це 15 сімей! У нас уже з’явилися постійні учасники, складно уявити, що дехто з них не відвідував музей зі шкільних часів! Зарз ми проводимо переговори з кількома іншими музеями Києва для того, щоб розширити проект.

Листопадовий декрет в залі “Галерея” в Музеї Ханенків

Листопадовий декрет в залі “Галерея” в Музеї Ханенків

Про розклад заходів можна дізнатись в фейсбук-групі “Культурний декрет – музейні зустрічі для батьків з малюками”. Зараз захід відбувається кожного другого понеділка місяця об 11:00 в музеї Ханенків.

Текст: Світлана Призинчук