6 порад, як навчити дитину фінансової грамотності
Новини

6 порад, як навчити дитину фінансової грамотності

Для успішного вирішення завдань у дорослому житті необхідна фінансова грамотність. Її формування має починатися задовго до отримання першої зарплати. Багато навичок, що стосуються відповідального розпорядження грошима, доступні ще в дошкільному віці. Далі кілька підказок, як їх розвинути.

ТОП-6 підказок для батьків

  • Кишенькові гроші видаються регулярно. Розмір суми обговорюється на сімейній нараді, де ви розподіляєте бюджет. Дитина повинна розуміти, навіщо їй виділяють гроші і куди їх потрібно витратити. Якщо вам необхідно в якомусь місяці скоротити дитячі витрати, то попередьте про це заздалегідь.
  • Покарання монетою неприпустимо.
  • Довіряйте дітям. Дитина повинна знати, куди ви ховаєте гроші сім’ї.
  • Дайте можливість дитині самостійно розпоряджатися бюджетом. Тотальний контроль погана ідея.
  • Розповідайте дітям, як ви заробляєте. Малюк повинен розуміти, що гроші не ростуть на деревах. Добре на цю тему міркував герой Євгена Гришковця у фільмі «Сатисфакція». Йшлося про те, що від монотонної і важкої роботи гроші стають важкими, а вони завжди маленькі.
  • Беріть дитину в походи по магазинах, нехай вона теж приймає участь в покупках, вчиться аналізувати вартість, вигідні пропозиції.

Практичне завдання

Розберіть з дитиною наступну ситуацію. При складанні бюджету на рік виникло питання про бажання займатися фітнесом (клубна карта коштує 25 000 гривень на рік). При цьому у вас у додатковому розділі бюджету (необов’язкові витрати) ще значаться на таку ж суму кілька варіантів: покупка нового телевізора на кухню, нової шафи в передпокій, поїздка на новорічні канікули в сусіднє місто з сім’єю. Який варіант ви виберете, від чого в підсумку відмовитеся і чому? Чи можна в даній ситуації купити і клубну карту на фітнес, і комп’ютер, і шафу, після чого відправитися в подорож?

Запропонуйте дитині самостійно розпорядитися виділеним бюджетом в довгостроковій перспективі. Якщо ви даєте дитині 500-1000 гривень в тиждень на кишенькові витрати, покажіть їй, що можна купити, якщо витрачати їх не відразу. Дитина не одразу зможе зробити раціональний вибір. Не хвилюйтеся, з часом вона цього навчиться. Допомагайте їй: задавайте навідні запитання, пропонуйте варіанти, але не тисніть і не нав’язуйте своєї думки.

Три способи, що допомагають збирати кошти — дивіться відео: