Генетика і освіта
Новости

Генетика і освіта

Інтелект можна успадкувати, а силу ДНК спрогнозувати.

Успадкування успіхів у освіті

У Великобританії Єва Краполь з колегами провела дослідження, в якому порівняла результати іспитів однояйцевих і різнояйцевих близнюків з різних дисциплін, які вони здавали в шістнадцять років. Виявилося, що результати іспиту успадковуються приблизно на 60%. Тобто наскільки добре ви здаєте іспити, на 60% залежить від на ваших генів. Ви можете сказати: «Ну, це просто інтелект», адже інтелект успадковується на 50–75%. 

Дослідники порівняли інші риси характеру батьків і дітей, які часто корелюють з освітніми досягненнями: особистісні характеристики дітей, їх здоров’я, благополуччя. Вони також запитували батьків про те, чи демонстрували діти проблемну поведінку коли-небудь. Відповідно з цим також можна було передбачити результат освіти. Виявилося, що всі ці риси також успадковуються. Так що, мабуть, справа не тільки в генах інтелекту.

Тут потрібно зробити крок назад і запитати: а що таке гени? Це розташовані в клітинних ядрах ділянки ДНК, які відповідають за виробництво білків. Як же створення білків у клітинах впливає на освітні досягнення? Це дуже складне питання. Його ще довго досліджуватимуть. Проте відповідь буде пов’язана з особливостями біологічного та когнітивного розвитку дітей і того, як на дитину впливають різні умови, які її оточують: біологічне середовище, фізіологічне середовище організму, фізичне середовище, з яким вона взаємодіє, і соціальне середовище. І часто сама дитина задає ці умови під час динамічної взаємодії з ними.

Гени і успішність

Ще одна група дослідників на чолі з Корнеліусом Ритвельдом провела дослідження на 120 000 людях. Дослідники дійшли висновку, що відмінності в освітніх досягненнях залежать від спільної роботи багатьох генів. Це дуже дивно, оскільки відомо, що успадкування сімейних рис характеру становить близько 40%. 

Ще одне цікаве дослідження було проведено в Новій Зеландії. Цього разу вибірка складалася з дорослих людей, які вже прожили довге життя. Можна було дізнатися, що з ними відбувалося в різні моменти життя. 

Виявилося, що ділянки ДНК, які передбачають шкільні успіхи, також передбачали ніяк не пов’язані зі шкільними досягненнями показники, такі як заробіток. Тобто якщо ДНК пророкує, що ви будете успішні в освіті, то ваша родина з великою ймовірністю буде забезпеченою.

І третє, що показало дослідження: ДНК, що передбачає успіх в освітній сфері, зовсім не означає, що у людини автоматично буде щасливе життя. Деякі з тих, у кого були хороші освітні здібності, не були щасливішими або здоровішими за інших. Таким чином, цей комплекс генів надає загальний вплив на успіхи в освоєнні різних дисциплін. Але на щасті та здоров’ї вони не позначаються. 

Інтелект і навколишнє середовище

Якщо гени впливають на освіту, це не означає, що результат освіти повністю ними зумовлений. У генетичних дослідженнях вчені намагаються зрозуміти, як навколишнє середовище може змінити освітні досягнення. Хоча інтелект у цілому добре успадковується, у людей з дуже бідних сімей здатність до його успадковування знижена.

Тобто в них хороший генетичний потенціал, але їх стримує навколишнє середовище. Таким чином, якщо перевести людину в середовище з меншою кількістю можливостей, здатність до успадкування та реалізація «успішних» генів падають.