Головний біль під час вагітності
Здоров'я Новини Про вагітність

Головний біль під час вагітності

Головний біль — симптом, який кожен з нас відчував хоча б раз у житті. Він є найчастішою скаргою на прийомі у медиків різного фаху, і інколи може лякати своєю частотою, інтенсивністю. А особливо коли жінка переживає такий прекрасний період свого життя, як вагітність.

 

 Причини головного болю:

  • Зміна гормонального фону. Так, наприклад, при мігрені важливу роль відіграє естроген. Під час вагітності саме напади мігрені можуть значно зменшуватись або минати зовсім, але можуть і ставати інтенсивнішими, ніж зазвичай. Крім того, зміна гормонального фону може підвищувати вашу емоційність, ви можете відчувати постійну втому, з чого випливають наступні два фактори.
  • Стрес внаслідок багатьох змін. Відчуття внутрішньої напруженості, тривоги призводить до збільшення частоти виникнення головного болю.
  • Порушення сну. Ви любили спати на животі, а наразі це неможливо. Або кожну годину ви просинаєтесь у туалет. Або нав’язливі думки (наприклад, стосовно вибору імені) не дають вам заснути. Порушення нормального режиму «сон — бадьорість» призводить до почастішання виникнення головного болю напруги та мігрені.
  • Відмова від вживання кофеїну. Дійсно, якщо якийсь час кава була вашим другим ім’ям і ви раптово припинили вживати кофеїновмісні продукти — частота головного болю зростає (незалежно від того, вагітні ви чи ні).
  • Порушення постави та збільшення ваги тіла. Особливо це відчутно в третьому триместрі, і це може впливати на частоту виникнення головного болю напруги.
  • Зневоднення. Так, дефіцит рідини є значущим фактором розвитку головного болю.

 

Коли звертатись до лікаря:

  1. Поява вкрай сильного, надмірного головного болю, а також «громоподібного» головного болю — різкого, схожого на «блискавку» або «удар у голову».
  2. Якщо головний біль супроводжується онімінням або втратою сили в кінцівках.
  3. Під час нападу змінюється або зникає зір, з’являються «сліпі» плями.
  4. Головний біль супроводжується блювотою, яка не дає полегшення та повторюється.

 

Що ж робити, щоб протидіяти таким неприємностям?

Перш за все, максимально використовуємо немедикаментозні заходи профілактики.

   Збалансоване, раціональне харчування — ви маєте бути певні, що отримуєте достатню кількість нутрієнтів для себе та дитини, особливо вітамінів групи В та фолатів, заліза, рослинної клітковини (регулярне вживання овочів, фруктів, круп та продуктів з цільного зерна, споживання адекватної кількості білкових продуктів, обмеження легкозасвоюваних вуглеводнів), споживання достатньої кількості рідини для уникнення зневоднення. Ваш гінеколог може порадити вам для вживання певні вітаміни — не нехтуйте цією порадою.

   Обмежте вживання шоколаду, сирів з пліснявою, арахісу, копчених або в’ялених м’ясних чи рибних продуктів, консервів, що містять в своєму складі глутамат. Віддайте перевагу тушкованим або грильованим продуктам.

    Додайте рухової активності. Тривалі прогулянки на свіжому повітрі, вправи з йоги, аквааеробіка тощо — такі прості та банальні речі дійсно зменшують частоту виникнення головного болю.

   Стрес-менеджмент. Знайдіть спосіб, прийнятний для вас, який знизить відчуття тривоги та позбавить нав’язливих думок. Для когось це допомога психолога/психотерапевта. Для когось — медитація, аутотренінги, дихальні вправи. Це також допоможе владнати проблеми зі сном.

   Масажі, відволікаючи процедури. Так, при головному болю напруги може допомогти легкий масаж шкіри голови, масаж шиї та надпліччя. Також прикладання холодного компресу на задню поверхню шиї і на потилицю теж може полегшити біль.

 

Медикаменти

Якщо ж головний біль є дуже інтенсивним, псує якість вашого життя — є низка медикаментів, які можна застосовувати під час вагітності. Але існує золоте правило — медикаменти вживаються в мінімальних дозах та у крайніх випадках, коли без них обійтися не можна.

   Парацетамол є препаратом вибору при головному болю у вагітних. Також застосовуються ібупрофен, аспірин. Решта препаратів мають суттєві обмеження і протипокази. З немедикаментозних методів лікування, зокрема мігрені, застосовують також так звані транскраніальні стимулятори — прибори, які накладаються на лоб або шию і полегшують біль шляхом серії електроімпульсів.

    Часто трапляються випадки, коли жінка має хронічний головний біль (мігрень або головний біль напруги). Хронічним є біль, який триває понад половину днів протягом останніх трьох місяців. У таких випадках звичайні анальгетики не спрацьовують і призначається профілактична терапія головного болю. Так, під час вагітності є певні обмеження, але є достатня кількість методів, які можуть допомогти впоратися з болем.

 

Головний біль є досить частим симптомом, і зазвичай не загрожує ані вашому життю, ані розвитку вашої дитини. Головне — не терпіти біль, і не займатися самолікуванням. Краще зайвий раз потурбувати вашого лікаря-гінеколога або звернутися до невролога.