Які важливі речі потрібно обговорювати з дитиною
Новини

Які важливі речі потрібно обговорювати з дитиною

Будучи батьками, ми багато чого говоримо нашим дітям. «Дивись на всі боки». «Не бийся». «Прибери свої іграшки». «Привітайся». Це важливо, проте словесні інструкції рідко працюють, якщо ми не підкріплюємо їх діями або певною поведінкою в різних ситуаціях. Ось список речей, про які необхідно говорити з дитиною.

Визнайте помилки і шукайте рішення

Немає нічого ганебного в тому, щоб визнати, що ви десь помилилися або щось не продумали — дорослі не можуть бути ідеальними і знати абсолютно все, і це нормально. Усне визнання батьківського промаху ( «Упс, здається, щось я тут не додивився») вчить дітей спокійніше ставитися до власних помилок.

Наступний крок, який повинен слідувати за невдачею — це спроба її виправити, яку теж краще описати словами. Поміркувати вголос, проговорите, що пішло не так, де ви припустилися помилки, і що треба зробити для того, щоб стало краще. Навіть якщо в моменті вас захлиснули емоції, дайте собі кілька хвилин на те, щоб заспокоїтися, а потім поверніться до вирішення проблеми.

Пояснюйте свої емоції

На жаль, далеко не всі дорослі здатні аналізувати те, що вони відчувають (не кажучи вже про те, щоб пояснювати свої переживання дітям), проте ніколи не пізно цьому навчитися. Коли ви почнете пояснювати дитині свої вчинки з точки зору емоцій ( «Я кричу, тому що втомилася, злюся і засмучуюсь через те, що ти забруднив мій одяг» або «Я здригнувся, бо злякався машини, яка так швидко повз нас промчала »), ви отримаєте відразу подвійну користь: вам буде простіше контролювати свої емоції в батьківстві, а дітям буде простіше вас розуміти і аналізувати власні переживання.

Просіть про допомогу

В першу чергу це стосується чоловіків, які звикли вважати свою здатність справлятися з усім самостійно ключовою гідністю. В реальності ж уміння просити про допомогу є неймовірно важливим і дозволяє запобігти безлічі проблем в майбутньому. Тому покажіть дитині особистим прикладом, що немає нічого поганого в тому, щоб звернутися за допомогою і підтримкою до родича або друга — навіть якщо допомога вам потрібна зовсім невелика.

Проявляйте емпатію

Щоб дитина навчилася не тільки розуміти власні почуття, а й почуття інших людей, їй важливо бачити прояви емпатії. Обговорюйте емоції і переживання один одного і намагайтеся зрозуміти, що відчуває ваш співрозмовник. Задавайте питання, проявляйте цікавість і висувайте припущення.

Діліться думками і спостереженнями

«Дивись, це хмара схожа на дідусеву машину». Невідомо, чи підтримають вас діти в ваших роздумах або просто дивно на вас подивляться, але спробувати точно варто. Коли ви розповідаєте дітям про те, що спадає вам на думку, про те, що ви знаєте і бачите, ви вчите їх дивитися на речі іншими очима і показуєте, що світ навколо куди складніше і цікавіше, ніж здається.

Говоріть про дружбу

Дітям важливо бачити, що друзі — це не просто люди, які присутні у вашому житті. Розкажіть і покажіть їм, що дружба — це близькі стосунки між людьми, які радіють один одному, підтримують один одного, разом переживають перемоги і труднощі. Продемонструйте особистим прикладом, що важливо мати міцні і хороші відносини за межами сім’ї, а також як їх зберігати і підтримувати.

Описуйте процеси

Якщо ви збираєте на пляж, завжди простіше крикнути: «Все в машину!», Але набагато корисніше пояснити дітям, що ви робили до цього. Залучіть дітей до зборів і розкажіть їм, як ви готуєтеся до сімейної поїздки: «Спочатку нам треба взяти сумку. Покласти в неї рушник, воду, сонцезахисний крем ». Так ви покажете, що жоден побутовий процес не відбувається сам собою — за кожним стоїть конкретна людина і конкретні дії, а заодно отримаєте помічників, які незабаром навчаться самі збирати сумку на пляж або для поїздки на дачу.

Вибачайтеся і визнайте свою провину

Всі ми робимо помилки. Інша справа, — як ми намагаємося їх виправити. Деякі прагнуть звільнитися формальними вибаченнями, інші — йдуть на захист і відмовляються визнавати свою провину. Ні те, ні інше не показує дітям доброго прикладу того, як варто вирішувати конфлікти з близькими людьми. А тому приділіть особливу увагу тому, як ви примиряти після сварок з близькими.

Читайте також: Чи варто заводити сторінку в Instagram дитині?