Вибір професії — перший відповідальний крок молодої людини, який багато в чому визначає її життєвий шлях. Актуальність цієї теми не викликає сумнівів: за статистикою, 58% випускників вузів до моменту отримання диплома вважають, що неправильно вибрали професію.
Не останню роль при виборі професії відіграє престижність. Кожен п’ятий підліток цінує цей фактор майбутньої спеціальності. Однак у гонитві за престижем може змістити у бік те, що дійсно цікаве. Через це ми вирішили звернути увагу на помилки, які призводять до невірного вибору роду занять.
Помилка №1: відсутність достовірної інформації
Багато школярів у цілому мало знають про різноманіття професій у сучасному світі та про те, чим саме займаються представники вибраної ними професії. Згодом молоді люди часто заздрять тим, у кого нехай і менш престижна робота, але більш прибуткова або з більш відповідним графіком і функціоналом.
Помилка №2: орієнтація тільки на дохід
Престижні професії часто досить прибуткові. Але переконання в тому, що професія — джерело грошей, є неправильним. Достаток приносить не факт володіння професією, а виконання складних функцій. До того ж висока конкуренція може стати серйозною перешкодою в реалізації амбіцій.
Не варто забувати і про те, що престиж не дорівнює багатству. Багато професій, які високо цінуються суспільством, не оплачуються настільки добре, як здається. До того ж оплата роботи може складатися з невеликого окладу, премії, яка залежить від працьовитості співробітника.
Помилка №3: ототожнення представника професії з професією
Дитина, яка опинилася на прийомі в доброго і привітного лікаря, вигукує: «Виросту — теж буду лікарем, як ви!» Потрібно розділяти особисті якості кожної людини. Але при цьому розуміти, яким видом діяльності займається добрий дядько, і що за цим стоїть.
Помилка №4: інтерес тільки до видимої сторони професії
Престижна професія часто здається дуже привабливою, оскільки люди бачать лише зовнішній бік. Так, репортер відвідує різні країни, чудово виглядає в кадрі, мова його займає не більше 15 хвилин. «Хіба важко поговорити на камеру? Достатньо мати приємну зовнішність і правильну дикцію», — так думає підліток. Насправді робота репортера складається з аналізу тонн інформації, проведення сотень інтерв’ю, болісних пошуків інфоприводів і виконання багатьох рутинних і нудних завдань. Ближче знайомство з професією допоможе розвіяти міфи і стереотипи.
Помилка №5: Протипоказання
Кожна професія висуває низку вимог до свого представника. Це може стосуватись фізичного стану та психологічних рис особистості. Професійна придатність — важливий фактор вибору, і тут важливо знати медичні протипоказання до професій, якими цікавиться підліток, якщо вони є.
Помилка №6: помилкова оцінка себе — занижена або завищена самооцінка
Неадекватна самооцінка може призвести до настільки ж неадекватного невірного вибору. Талановита дитина може злякатися пробувати свої сили в тій чи іншій сфері. Однак нерідкі і протилежні випадки: престижну професію дитина вибирає, не усвідомлюючи відсутність таланту до виконання відповідної діяльності. Вибір професії повинен ґрунтуватися на адекватній оцінці своїх якостей, особливостей, схильностей, талантів