Синдром хорошої дівчинки
Новини Відносини Виховання

Синдром хорошої дівчинки

Не буває поганих і хороших дітей. Можна ввести будь-яку градацію: активний і пасивний; швидкий і повільний; щедрий і жадібний — і так до нескінченності. Кожна дитина неповторна саме власним унікальним набором особистих якостей. Діти — не роботи, їх не можна однаково запрограмувати, вважаючи будь-яке відхилення ненормальним.

Проте багато батьків хочуть бачити своїх дітей ідеальними, особливо дівчаток, тому визначають рамки та встановлюють правила, підкоряючись яким донька неодмінно повинна виправдати їхні сподівання.

Поведінка, спрямована на бажання отримати батьківське схвалення, закріплюється і виходить за рамки сім’ї: не хочеться засмутити виховательку, вчительку, начальника, подругу, сусідку.

Бути ідеальною нескладно: добре вчитися, не грубити, бути скромною, не брати участь у загальних витівках. Словом, виконувати все, чого від тебе вимагають дорослі.

 

Свої чужі бажання

У групі дитячого саду були Вова, Саша, Вадим, Коля, ще 20 таких же дітей і… Катруся. «Хороша дівчинка» — так називали її всі: вихователі, батьки, сусіди. У неї було світле волосся, завжди заплетене в косу, вона носила тільки платтячка, не бігала на прогулянці, не каталася на гірці, не грала в пісочниці — тому завжди була охайною. Катруся не билася, говорила тихо і беззаперечно слухалася дорослих. Вихователі її дуже любили, хвалили і ставили за приклад іншим дітям.

Виконання вимог значущих людей стає звичкою. Так треба — і дівчинка вже не уявляє, що можна жити по-іншому. До того ж це зручно: ставлення дорослих особливе, їй прощаються помилки, до неї поблажливо ставляться. Правда, однолітки можуть недолюблювати, але в дитинстві їх думка не дуже важлива. Свої бажання вона не враховує або ховає глибоко всередині — власні бажання і очікування суспільства перестають розрізнятися.

Бути гарною — значить:

  • всім подобатися;
  • всім догоджати;
  • жити за правилами суспільства.

Найменше відхилення від цих вимог призведе до того, що дівчинка відразу почує докір: «Як ти могла?! Ти ж хороша!» Докір висловить дорослий, а однолітки тут же його підхоплять. Дівчинці спокійно і комфортно тільки під маскою «хорошості». Вона переконана, що якщо зняти маску, то відразу посиплються неприємності і проблеми.

Хорошим дівчаткам подобається все, що відбувається навколо. У них немає своєї думки, вірніше, здається, що є, і вона повністю збігається із соціальним бажаним. Вони не покажуть, що їм щось не подобається, терпітимуть відсутність комфорту доти, поки проблема не вирішиться сама.

Такі люди не вміють відмовляти. Вони бояться образити когось або раптом для когось стати поганими. Дівчатка бояться критики і зауважень, бо це ставить під загрозу їхню ідеальність. Таким дітям потрібно завжди повинні підтримувати імідж хорошої дівчинки.

Згодом все внутрішнє, яке суперечить соціальним очікуванням, витісняється. У дитини не залишається своєї думки, бажань, уподобань. З такої дівчинки виросте слухняна, безініціативна, нудна доросла жінка.

А що буде, коли перестати слухатись порад оточуючих, які начебто знають, як жити? Вихід з дитинства стане справжнім лихом. Спілкування з протилежною статтю стане тортурами або може обернутися бідою. Невідомо, який бік медалі переважить: бажання підкорятися або неприступність.

Під маскою «хорошої дівчинки»

Маші 14 років. Вона — хороша дівчинка: кругла відмінниця, займається сольним співом, носить скромні сукні, акуратно заколює довге волосся. Вона подобається дорослим, так як втілює ідеальну дівчинку. Однолітки поважають за гарний голос і доброту — завжди дає списати домашнє завдання. На її сторінці в соцмережі — фото в народному костюмі й пости з цитатами відомих людей. Але у неї є ще одна сторінка, де замість фото — незрозуміла картинка. Там листування з однолітками-неформалами, «лайки» вульгарних жартів. Сторінка активна і відвідується кожен день. Де справжня Маша?

Бути гарною зручно. Ти не провокуєш конфліктів з іншими людьми, не викликаєш негативу. Однак всередині дівчинки виникає протиріччя між тим, що хочеться і тим, що повинно бути. Конфлікт з роками посилюється і може призвести до нервового напруги і, як наслідок, серйозних соматичних розладів. Зазвичай хороші дівчатка часто хворіють.

Будь-яка роль — це всього лише роль, а значить, рано чи пізно справжня людина обов’язково вийде назовні: не можна повністю ігнорувати власне я.

Подорослішавши, Маша почала будувати кар’єру співачки. Вона маніпулює людьми, використовуючи свій шарм. Маша жорстока і груба, жіночна і красива. Дівчинка хитра і нещира.

Бути собою

Катруся виросла гарною дівчиною, кілька разів виходила заміж, але їй діставалися «погані» чоловіки. Вона отримала дві вищі освіти — учитель і модельєр, але не спрацювалася в жодному колективі. Незважаючи на золоту медаль та два червоних дипломи, займається ремонтом та пошиттям одягу на дому, чудово догоджаючи клієнтам.

Прагнення деяких батьків зробити свою дитину ідеальною вбиває їх власне «я». Повністю підкоряючись вимогам батьків, діти змушені боротися з власними бажаннями і уподобаннями. Внутрішній конфлікт не минає даром. У цієї боротьби два сценарії:

  • повністю пригнічується внутрішнє я;
  • власні уподобання ховаються і розжарюються до критичного стану.

У першому випадку отримуємо гіперслухняну безініціативну дитину, а в другому — нещиру і хитру. У будь-якому випадку корекція особистості дуже складна.

Не думаю, що хтось бажає такого своїй дитині. А значить, не варто робити з неї ідеал. Нехай вона буде собою.

Дівчинка не повинна бути хорошою для всіх. Неможливо догодити всім, але при цьому мати свої принципи, бажання і погляди на життя. Пам’ятайте про це.

Виховуйте у дівчинки культуру і почуття смаку, розвивайте інтелект і творчі здібності, формуйте моральні життєві установки, вчить поважати інших і саму себе. Нехай ваша донька навчиться розуміти свої бажання і прагнення — тільки тоді вона буде щасливою