Розставання з друзями, звичним розпорядком дня або навіть зміна місця проживання для підлітка — справжня катастрофа. Але якщо дитині все ж довелося змінити оточення, необхідно допомогти їй змиритися зі змінами. Розбираємося, як це зробити.
1. Поясніть необхідність змін
Важливо, щоб дитина розуміла, чому і навіщо вона переходить в новий клас або школу. Обговоріть з нею причини, які привели до таких значних змін у її житті. Можливо, це пов’язано з бажанням поліпшити існуючі умови навчання — сильніший клас, вчитель, школа з поглибленим вивченням будь-якого предмета. Зробіть на цьому акцент.
2. Дозвольте дитині виплеснути емоції
Якщо перехід вимушений з причин, які не мають відношення до дитини (наприклад, переїзд), будьте готові зіткнутися з її злістю і розчаруванням. Поставтеся з розумінням до переживання втрати, а також до того, що все нове вона буде сприймати в штики. А це значить, далеко не відразу прийме ситуацію і зможе до неї адаптуватися.
3. Не переривайте зв’язку
Якщо у дитини є бажання спілкуватися з друзями, однокласниками і вчителями з минулої школи або класу, підтримайте її в цьому. Це спілкування може бути актуально як місток між старими опорами і новими. В іншому випадку дитина може бути в підвішаному стані, коли старого вже немає, а нового ще немає.
4. Дійте поступово
Дитина зараз перебуває під сильним впливом змін. По можливості постарайтеся зробити так, щоб вони з’являлися поступово. Підключайте додаткові активності помірно (додаткові заняття, хобі). Пам’ятайте про ресурси, які будуть потрібні пропорційно навантаженню.
5. Душевні розмови
Син або дочка повинні знати, що вам не байдуже, як вони себе почувають, і як у них складаються справи на новому місці. Говоріть, що вам цікаво і важливо знати, як дитині живеться, але не наполягайте, не навантажуйте своєю тривогою. Залишайте для такого «видиху» вільний час і простір — компанію (однолітків, себе або іншого дорослого) і усамітнення. Так новий досвід буде оброблятися і засвоюватися.
Раніше ми писали: Як спогади з дитинства впливають на наше майбутнє.