Новини

Здорове харчування для дітей: що можуть зробити батьки

Нещодавно в Україні з’явився новий освітньо-розважальний проект «Здорове харчування для дітей». Його автор, Ольга Ільюхіна, поділилася з Promum своїми знахідками щодо правильного дитячого харчування.

«Наш проект стартував у січні 2018 р. за підтримки Асоціації дієтологів України, Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я МОЗ. Ми знайомимо школярів з засадами здорового харчування в ігровій і максимально практичній формі, адже так дітки найкраще сприймають і запам’ятовують інформацію», – розповіла Ольга.

Що саме можуть зробити мами і татусі, бабусі і дідусі, щоб дитина харчувалася правильно, була здоровою, активною та впевненою в собі?

  1. По-перше, я раджу ознайомитися з нашими новими національними рекомендаціями щодо здорового харчування і з Тарілкою здорового харчування. У більшості розвинутих країн світу є свої Тарілки, які вони активно просувають як для дітей, так і для дорослих. Такі рекомендації базуються на даних останніх наукових досліджень. Вони сучасні й при цьому максимально прості та доступні. Тому саме на них будується наш перший захід для дітей. Прочитайте їх – це забере не більше 5 хвилин, і перевірте, наскільки співпадає з цим підходом раціон вашої родини.
  2. П’ять овочів і фруктів щодня – так звучить одне з основних гасел Національної служби охорони здоров’я Великобританії. Це необхідний мінімум, який дозволяє суттєво знизити ризик виникнення ряду захворювань. Це доведено багатьма дослідженнями. Як бачу з відповідей дітей, у нас не прийнято їсти достатньо продуктів цієї категорії. Більшість школярів бере з собою в школу бутерброд з ковбасою або купує булочки на перерві. Хочу попросити батьків трішки змінити підхід до планування раціону дітей і починати саме з фруктів та овочів, адже вони мають становити основу денного харчування. Плануючи сніданок, відразу подумайте, який овоч чи фрукт можна до нього додати. До каші – яблуко або заморожені ягоди. До яєчні – салат або заморожену суміш овочів. До школи можна дати фрукт або додати до бутерброда огірок і так далі. Навіть якщо дитина дуже вибірково ставиться до овочів і фруктів – все одно можна знайти один-два, які вона любить. Починайте з них, поступово пропонуючи спробувати щось новеньке.
  3. Діти – консерватори, які можуть місяцями їсти один і той самий набір продуктів. В такому випадку дієтологи рекомендують в жодному разі не тиснути на дитину, а спробувати заохотити її більш м’якими і цікавими методами.

Частіше беріть малюків з собою за покупками, нехай ходять з вами на ринок, до супермаркету. Дозволяйте їм самостійно обирати овочі й фрукти, просіть їх допомогти знайти потрібні продукти, зважити їх та ін. Знайомтеся з продавцями на ринку чи на ярмарках, попросіть їх розповісти, де і як вони вирощують свій врожай. Наприклад, ми нещодавно прослухали цілу лекцію від бджоляра на районному ярмарку.

  1. Відомо, що дитина краще їсть за компанію або якщо сама приготує якусь страву. Ви можете використати цей принцип: приготуйте щось смачне і корисне і загорніть декілька порцій дитині до школи, щоб вона могла поділитися з друзями. У нас так прекрасно пішло печиво з вівсяних пластівців, з яблуком, морквою і бананом, хоча у звичайному вигляді дитина вівсянку зовсім не їсть. Також варто залучати дитину до приготування їжі з найменшого віку, навіть якщо вона деякі продукти не їсть. Ми просили свою малечу порвати листочки салату і викласти красиво на тарілку, адже маленькими ручками це можна зробити краще. Тоді вона його навіть пробувати не хотіла, а зараз трішки, але їсть.
  2. Не забувайте, що харчування – це не просто набір калорій і енергії. Їжа – це ще й процес спілкування. І часто нашим дітям не вистачає саме цього – сімейного спілкування за столом. Подивіться це коротке відео, яке я зняла після одного з заходів.


Діти прагнуть обідати і вечеряти разом з родиною, розповідати про свої успіхи і невдачі або просто побути поруч, посміятися, поділитися чимось для них важливим. Заради цього вони навіть готові відмовитися від гаджетів.

Частіше давайте їм таку можливість, запровадьте практику сімейних вечерь хоча б раз на тиждень. Готуйтеся до них усією родиною, разом придумайте меню, оберіть простий рецепт, за яким страву зможуть приготувати самі діти. Дозвольте їм зробити власні помилки, а потім допоможіть пишатися результатом.

Зареєструватися на безкоштовні заходи проекту «Здорове харчування для дітей» можуть батьки та вчителі за 2 хвилини за посиланням.

Перші заходи присвячені Тарілці здорового харчування. Складаються вони з інтерактивної презентації та творчо-ігрової частини. Тривалість – 1 урок. Аудиторія – 2-6-ті класи середніх шкіл, гімназій, ліцеїв. Вся Україна. Безкоштовно. Можна здійснювати фото і відеозйомку.

Подивитися, як проходять наші заходи, і дізнатися про всі новини можна на сторінці проекту «Здорове харчування для дітей» на Facebook.