Сімейна криза. Як зберегти стосунки після народження дитини
Відносини

Сімейна криза. Як зберегти стосунки після народження дитини

83% молодих батьків переживають кризу на етапі набуття свого нового статусу. Такі результати показало дослідження соціолога Лемастерса ще в 1957 році. Відтоді майже нічого не змінилось: через недосипання та втому кожен партнер починає реагувати вороже на будь-яку, здавалося б, дрібницю. Справа зовсім не в тому, що відносини зіпсувалися. Просто молоді батьки втомилися і переживають важкий перехідний період.

Разом з клінічним психологом Людмилою Назаренко розбирались, що змінюється в парі після народження дитини, чому виникають непорозуміння та як вийти з кризи.

У нас народилась дитина: що зміниться?

 • Незважаючи на те що обоє батьків роблять набагато більше, ніж раніше, їм здається, що їх недооцінюють.
 • Сексуальність жінки різко падає після пологів і може залишатися на низькому рівні протягом всього першого року життя дитини, особливо якщо вона годує грудьми.  Відповідно, скорочується частота занять коханням.
 • І молоді мами, і тата переживають серйозні зміни в сприйнятті самих себе. Причому не тільки як батьки, але і як друзі, брати, сестри, сини і дочки. Можуть змінюватися їх цінності та цілі в житті.
 • Молоді батьки часто хочуть бути кращими, ніж були їхні батьки, і точно не робити так, як вони.
 • У багатьох парах партнери змінюють своє ставлення один до одного. Починають ділити події на «до народження дитини» і «після народження дитини». І фіксувати моменти, коли дитина робить щось вперше.
 • Матері зазвичай сильно поглинені дитиною. У поєднанні з величезною втомою це призводить до меншої емоційності щодо партнера.
 • Відразу після народження дитини навколо молодої мами збираються знайомі та родички, щоб допомогти їй попервах.  Але це жіноче співтовариство може обтяжувати молодих тат. Часто реакція чоловіків зводиться до самоусунення від метушні з дитиною і прагнення більше часу проводити на роботі, особливо якщо вдома складається конфліктна ситуація.
 • Діти емоційно усуваються від тих чоловіків, які відчувають себе нещасними через погані відносини зі своїми дружинами. Але ніколи не усуваються від своїх мам, які відчувають себе нещасливими в стосунках. І це віддалення від батька негативно впливає на розвиток дитини.

Я стала мамою: що тепер буде?

Основні причини стресового стану з точки зору жінок — їхнє невигідне становище порівняно з чоловіками. Розглянемо основні проблеми, з якими може стикнутися жінка після народження дитини.

Втома та недосипання. Недосипання може стати біологічною причиною депресії, навіть коли ніяких інших причин для неї немає. В одному з досліджень бездітним учасникам-добровольцям не давали висипатися. Щоночі протягом місяця їх позбавляли фази глибокого сну, а потім вчені оцінили їхній стан. У кожного з учасників експерименту спостерігалася депресія в медичному та біологічному значенні цього терміну.

Вимушена ізоляція. Жінка, особливо з активною життєвою позицією, дуже важко переживає ізоляцію. Тому вона може проектувати ці переживання на свого чоловіка, провокуючи сварки.

Відчуття, що перестала належати сама собі.

Постійна концентрація уваги на дитині.

Недостатньо підтримки, уваги, розуміння та допомоги з боку партнера.

Відчуття нереалізованості. Жінки часто можуть знецінювати свою материнську роль, оскільки вона не дає миттєвого результату, плодів праці та фінансової винагороди.

Невпевненість у собі в ролі мами, відсутній досвід материнства. У багатьох жінок власна дитина є першою дитиною, з якою вони контактують. І цілком природно, що вони невпевнено почувають себе в цій ролі. Особливо якщо поруч є «порадники», які, з найкращих міркувань, постійно критикують молоду маму.

Щоденна одноманітність.

Недостатня кількість часу, проведеного разом, та спілкування.

«Ми стали чужими людьми». У жінки з’являється відчуття, що чоловік віддаляється.

Я став татом: що тепер?

Основні причини стресового стану з точки зору чоловіків — надмірна емоційність жінок, завищені вимоги та зменшення уваги з боку дружини. А тепер розглянемо основні проблеми, з якими може стикнутися чоловік після народження дитини.

 • Зменшення уваги з боку дружини та емоційного включення.
 • Менше часу дружина приділяє своїй зовнішності.
 • Немає розуміння, в чому і як допомагати дружині з дитиною.
 • Невпевненість у собі в ролі батька. Самоусунення від метушні з дитиною, бо і так забагато помічників, і прагнення більше часу проводити на роботі, особливо якщо вдома складається конфліктна ситуація.
 • Постійна втома, звинувачення, прискіпливість, критика і роздратування дружини.
 • Зниження частоти занять сексом.
 • Намагання дружини отримати всю гамму почуттів та «вибивання» спілкування, коли вона перебуває сама вдома з дитиною.

Важливо пам’ятати! Під час кризових періодів немає винних. Таким чином проявляється недієздатність взаємодій, які були раніше між партнерами. Тому необхідно згуртуватися для створення моделі поведінки і такої взаємодії, яка даватиме задоволення обом партнерам і задовольнятиме потреби кожного з них.

Хто винен: чому виникають непорозуміння у родині?

Народження дитини, особливо першої, — перевірка пари на міцність, а також на можливість адаптуватися до змін у середовищі. Це кризовий період для всіх пар, однак важкість його протікання залежить від декількох чинників.

 1. Період часу, який пара існувала без дитини.

Для кожної пари існує так званий період притирання і у кожної пари він свій. Але в середньому — близько трьох років. Це час, протягом якого партнери пізнають один одного та знайомляться в різних ситуаціях. Якщо цей період не відбувся до народження дитини, то буде додаткове навантаження.

Те саме стосується і пар, які достатньо тривалий проміжок часу існували без дитини.

 1. Особисті дитячі травми кожного з партнерів та ступінь їх пропрацьованості.

Власна дитина актуалізує дитячі травми партнерів. Тому бажано перед плануванням народження дитини пропрацювати ці ситуації з психологом.

 1. Труднощі в стосунках до народження дитини.

Деколи пара або ж хтось один з пари може вдаватися до рішення народити дитину, щоб поліпшити стосунки в парі. Ясна річ, що дитина не в змозі виправдати покладені на неї очікування з цього приводу.

 1. Відсутній чіткий розподіл обов’язків.

Це стосується періоду як до народження дитини, так і після. Разом з народженням дитини на жінку лягають додаткові обов’язки з догляду за нею. Тому вона фізично не в змозі виконувати весь обсяг робіт, який виконувала раніше.

 1. Відсутність знань щодо вікових особливостей дитини і різні погляди щодо виховання.
 2. Невміння домовитися та приймати точку зору іншого партнера.
 3. Завищені очікування до себе та партнера.
 4. Нерозуміння потреб один одного та низька самооцінка партнерів.
 5. Зниження емоційної близькості.

У парі з’являється відчуття, що партнер віддалився. Тож кожен з них через це страждає і намагається впоратися так, як може (частіше — у неконструктивний спосіб). 

Які можливі сценарії виходу з кризи?

 1. Подолання кризи, самостійне або за допомогою спеціаліста, і вихід стосунків на новий, більш високий рівень.
 2. Віддалення партнерів один від одного, накопичення непорозумінь та образ, які зрештою можуть призвести до розлучення.

Універсальні поради: як адаптуватися до нового етапу

 • Задовольняти свої фізіологічні потреби у сні, харчуванні, відпочинку.
 • Знизити вимоги до себе і переглянути необхідність і доцільність виконання тих справ і в тому обсязі, які ви виконуєте.
 • Просити партнера про допомогу, чітко без критики озвучуючи, в чому вона полягає. Якщо чоловік не знає як, то необхідно пояснити.
 • Дякувати за те, що робите один для одного щодня. Визнавати почуття один одного та усвідомити, що в новій ролі батьків важко обом. Проговорювати спокійно, без звинувачень, свої страхи та очікування відносно один одного.
 • Здобувати інформацію щодо вікових особливостей і потреб дитини. Домовитися про єдину стратегію виховання.
 • Приймати відмінності з партнером та визнавати, що кожна точка зору — правильна. Кожна з них — це погляди під різними кутами.
 • Переглянути своє право на помилку та свою людяність до себе. Прийняти свою неідеальність у ролі батьків і партнерів та дозволити її собі.
 • Домовитися про чіткий розподіл обов’язків. Створити документ, наприклад, в електронному вигляді, та прописати в ньому, хто й за що відповідає.

Поради для жінок: як не втратити себе

 1. Спілкуватися з іншими жінками в декреті, ділитися переживаннями та отримувати підтримку.
 2. Робити щось виключно для себе й те, що наповнює саме вас. Домовитися, аби хтось посидів із дитиною.
 3. Планувати час, який проведете лише вдвох.
 4. Отримувати емоційну близькість у сексі.

Якщо, на вашу думку, ваші стосунки погіршилися занадто сильно і ви не зможете впоратися самотужки, зверніться за кваліфікованою допомогою до психолога. Спеціаліст допоможе знайти вихід із тієї ситуації, що склалася, та надасть підтримку, якої бракує.

Памятайте! Криза в паріце не завершення стосунків, а шлях до стосунків, про які ви мрієте.