Поради про шлюб та розлучення. Розібралися із Танею Пренткович
Інтерв’ю

Поради про шлюб та розлучення. Розібралися із Танею Пренткович

Ви заміжні? Так? — Вітаємо, але не буде зайвим нагадати про статистику — ймовірність вашого розлучення більш ніж 50%. Це не намагання спотворити інститут шлюбу, а просто дані Держстату, сперечатися з якими неможливо. 

За офіційною інформацією 63% українців розлучилися минулого року. Спеціалісти не пов’язують цей факт з українськими кризами, а, навпаки, наполягають на тому, що збільшення відсотку розлучених пар – загальносвітовий тренд, й цифри будуть зростати. Причини тому – підвищення фінансової незалежності жінок, глобалізація, пошук нових моделей стосунків.  Діти та майно, те, що раніше тримало пари разом навіть за відсутності спільних інтересів — вже не стають на заваді.

Розлучення — те, що не оминає людей публічних і відомих. До того ж, публічність стає додатковою складністю. В цьому тексті ми зібрали поради блогерки Тані Пренткович, яка нещодавно пережила розлучення та на власному досвіді дізналася, через які складнощі проходять жінки та чоловіки на непростому шляху розставання. Публічний осуд, “складнощі перекладу” у спілкуванні з екс-чоловіком, важке питання тлумачення ситуації власній дитині – не про це ми мріємо, коли щасливі виходимо заміж. Але радимо цей матеріал всім нашим читачам – тим, що проходять непростий шлях розлучення, а також тим, хто зараз в стійкому та щасливому шлюбі. Таня, маючи сьогоднішній досвід, радить нам те, що зробила б ще будучи дружиною. На жаль, рідко хто говорить про такі речі під час шлюбу, потім приходиться розбиратися «по ходу» і вчитися на своїх помилках. То ж, читаймо і робимо висновки. 

Шлюбний контракт. Профілактика ефективніша, ніж лікування. Часто люди вступають у шлюб вже з нажитим майном. Крім матеріальних речей, варто зберегти себе і свої нерви. Тому дієвим способом застрахувати себе від болісного розлучення є підписання шлюбного контракту. Так вважає і Таня. 

Цьогоріч багато друзів блогерки одружуються. Найважливіша порада, яку вона дає новоствореним сім’ям — написати договір ще перед весіллям. Адже у  документі зазначаються всі подробиці. Навіть те, що дитина буде їсти після розлучення батьків, у що вона одягатиметься, коли буде з батьком, коли лягати спати. 

“Якщо все прописано на папері, то цьому хочеться слідувати”, — говорить  вона.

Психолог. Відповідальність — гучне слово. Воно настільки дзвінко лунає у проіржавілих нейронних зв’язках головного мозку, що здебільшого люди відчувають необхідність опиратися науковим доказам з приводу того, що емоції будуються, а не вбудовуються. Ми самі обираємо, як реагувати на ситуації та  з яким настроєм прокидатись у понеділок. Думка про те, що ми несемо відповідальність за свої емоції, здається важкою для переварювання. Але вчені довели, що реакція на обставини залежить тільки від нас. Таня — приклад такого самоконтролю, вона обрала шлях боротьби із негативом.

Дівчина зізналась, що їй складно постійно тримати себе в зібраному стані. З огляду на репутаційні ризики їй часто-густо “прилітало” від підписників коли мимоволі емоції прослизали у сторіс із аудиторією у більш ніж мільйон фоловерів. Навіть із близькими потрібно було тримати себе обачливо. 

“Достатньо, щоб мама позвонила в такому ж поганому настрої як у мене, і от ми вже ридаємо разом”. 

Аби почувати себе нормально та навчитись контролю власних емоцій, дівчина займається з психологом уже протягом двох років.

“Потрібен час. На емоціях не варто щось робити. Потрібно забрати телефон, прив’язати себе до ліжка, покликати подругу. Потрібно що-небудь зробити, щоб допомогти собі, а не загострювати конфлікт”.

Таня розповіла, як спершу їй хотілось лежати у ліжку і нічого не робити. Просто лежати та їсти джанк-фуд — чоловік зрадив, мама не підтримала. В той період вона просто платила за сесії з психологом, але не відвідувала їх.

Потім у житті з’явилася підтримка – близька людина. Дівчина зайнялась собою — переїхала на нову квартиру, схудла, зробила татуювання на всю спину. “Усе почало налагоджуватись” — каже Тетяна.

Пренткович зізналась, що в той період їй важливо було почути: “Ти нормальна, все окей”. Сеанси до психолога відновились. 

Дівчина впевнена,  що ніхто не придумає за неї план дій, проте можливість бути почутою — допомагає.

Діти. Щороку тисячі дітей переживають стрес через розлучення батьків. Як вони реагують, залежить від віку і обставин розставання. Перша реакція будь-якої дитини на подібні зміни це шок та розчарування. Задача батьків допомогти дітям побороти стрес.

Найскладнішим моментом у розлученні для Тані була розмова з сином про те, що мама і тато більше не разом. Хлопчику було три роки. 

“Ми зустрілись з Орестом і Іваном (син Тані і Ореста, ред). Просто пояснили ситуацію: “Ми з татом тебе любимо, але так склалось, що ми зараз живемо окремо”. 

Під час складного періоду важко контролювати емоції. Діти можуть стати свідками конфлікту не за власною волею. Завдання батьків – зробити найменших членів родини щасливими і дати їм відчуття безпеки. Інтереси дітей – в першу чергу.

У постійному смиканні молодших  та маніпулюванні ними немає сенсу. На думку Тані, батьки не повинні робити нічого насилу. Не можна забирати у дитини те, що вона хоче. Хоче провести час з татом нехай їде до тата. Син Тані не обмежений у спілкуванні з батьком, навпаки у них чудові відносини. 

Нові стосунки. У суспільстві чомусь із підозрою дивляться на те, що після розриву або розлучення люди не сидять роками у самотності, а швидко знаходять собі нового партнера. Закоханість — можливість переключитись, а в подальшому — перспектива створення нової сім’ї.

“Нові стосунки, якби там не було – теж новий етап і спосіб не думати про погане”, – саме такому правилу слідує дівчина.

Блогерка зізналась, що нарешті настав момент, коли вона “за кимось”. Так, спочатку успішну бізнес-вумен “ламало”. Але виявилось, що Тані подобається бути слабкою жінкою. Щодня дівчина отримує десятки компліментів від свого хлопця.  Вона закохана та щаслива. 

Син Тані не ревнує маму до нового кавалера, навпаки – після садочку запитує, чи побачиться сьогодні з Андрієм.

Дівчина довго приховувала нові стосунки. Боялась розповісти навіть батькам. Мама Тані завжди казала, що колишній чоловік доньки – її улюблений зять, і що вона не зможе полюбити іншого. Проте побачивши, відносини онука з новим хлопцем доньки та щасливу Таню, батьки змінили свою думку. 

Спільним друзям з чоловіком Таня також не хотіла розповідати про нові стосунки. Дівчина переживала, що її не зрозуміють.  А от з новими знайомими було легше. 

Їм вона просто говорила: “Це Андрій, ми інколи ночуємо разом”, і всі: “Привіт, Андрій!”. 

Найбільшою перекодую у розлученні для дівчини стала публічність. “Всім цікаво підлити масло в вогонь. Я не хотіла говорити про розлучення публічно. Але почались різні чутки, Говорили: “Вона проміняла чоловіка на гроші. Сім’я для неї вже нічого не означає. Ая-яй, Таня, як так можна? Ти ж приклад”. Люди почали вигадувати історії про те, що я поїхала від Ореста, що обрала кар’єру, а не сім’ю”. 

Адвокат.  Знайти третю, нейтральну людину у розлученні — важливий пункт. Це може бути і медіатор, і сімейний психолог, і адвокат.

У адвоката Пренткович є цікава візуалізація щодо переговорів у стані розлучення під назвою “ Стінка лайна”. Через неї колишні партнери не чують одне одного. Тому в такій ситуації обом потрібна людина, що передає думки і допомагає знайти спільну мову колишнім партнерам. Для подружжя цією людиною що обходила “стіну” стала адвокат.

“Класно знайти адвоката саме по сімейних справах, а не адвоката, який займається усім. Це дуже важливо”.

Друзі. До дружби чомусь прийнято ставитися менш серйозно, ніж до партнерських відносин. Хоча втрата дружніх відносин не менш болісна, ніж розлучення. Головна відмінність від брейкапа з партнером тут у тому, що дружба часто згасає сама. Якщо обох учасників відносин це влаштовує, все відбувається безболісно. Проте в більшості випадків не завжди все спокійно.

Таня була у стосунках вісім років. Звісно, за цей час у пари назбиралось достатньо спільних товаришів.  Однак після розлучення приятелі не прийняли жодної сторони. 

“Це трохи егоїстично, але я вважала, що обрати нейтралітет неможливо. Потрібно просто обрати того, з ким ти був ближчий. Потрібно зрозуміти, що спільних компаній вже не буде”, — говорить Таня.

Налагодити таке спілкування, як до розлучення дівчині було важко. Блогерка розповідає, що завжди думала як і коли сказати, підбирала слова. А щодо контакту з людьми, далекими від усього процесу — він стає легшим. 

Пережити розлучення нелегко. Це справжня боротьба. І жодне з пояснень розриву вас не задовольнить. Жодне з обґрунтувань не вгамує біль. Тому не слід чекати цілющих аргументів. Слід просто їх прийняти, чи вигадати власні, і більше не згадувати про це. Крім цього вам потрібно ще дещо:  готовність відпустити старе кохання, визнати, що все у минулому. І починати жити знову. Щасливо.

Вилікуватись після розлучення важко. Проте якщо не давати власній свідомості обдурити себе — шлях до одужання пришвидшується. Від цього виграєте не тільки ви. Друзі отримують більше уваги, час проведений із родиною теплішає, збільшується ефективність на роботі. Так, це реальний сценарій після розлучення. І його реалізація — тільки ваша відповідальність. Сьогодні це доводила Таня Пренткович.
Усім легких стосунків і любові!

Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.