Travel Здоровье

Мандруємо з дітьми влітку: що може зіпсувати відпочинок і як вберегтися

З настанням літа все актуальнішими стають відпустки, кожному хочеться залишити звичне місце та змінити картинку. Подорожі у межах країни та за кордон плануються заздалегідь або виникають як спонтанна ідея, а як підготуватись до них, ми розповідали раніше.

Водночас людям, які мандрують з дітьми різного віку, часто важче запланувати поїздку. Виникає багато питань та побоювань, особливо щодо здоров’я маленьких туристів. Отже, до яких ситуацій слід бути готовим та як самостійно вирішувати можливі проблеми?

Розлади травлення

Розлади травлення є найпоширенішою скаргою мандрівників, а особливо – дітей. Причинами виникнення діареї, блювання, здуття і болю в животі можуть бути кишкові інфекції, підвищення ацетону у крові, незвична, неякісна або зіпсована їжа, недоочищена вода, а також стрес на фоні зміни оточення, клімату (діарея або закреп туристів).

Як захиститися? У першу чергу перед відпусткою в іншій країні, особливо з тих, що розвиваються, слід перевірити картку щеплень дитини та звернутись до лікаря за вакциною від ротавірусної інфекції та гепатиту А. Проте не від усіх інфекцій можна захиститись щепленнями, тому перед поїздкою у нове місце запам’ятайте такі правила:

  1.       Пийте лише бутильовану і бажано кип’ячену воду, її ж використовуйте для приготування їжі і дитячих сумішей, розведення ліків тощо.
  2.       Страви мають бути ретельно термічно обробленими, а овочі та фрукти – промитими, також бажано бутильованою водою.
  3.       Деякі незвичні продукти можуть самі викликати у дитини діарею та/або блювання, навіть якщо вони належної якості й чисті. Тому нову їжу спершу варто спробувати в невеликій кількості та зачекати, аби впевнитись, що організм нормально її сприйняв.

Якщо у дитини все ж виникла діарея та блювання, основною загрозою є зневоднення, тож наявність сумці пляшки з водою, а у дорожній аптечці порошків для сольового розчину – перша необхідність. Такі препарати (регідрон, хумана електроліт) на додачу до щедрого пиття відновлюють баланс мікроелементів, зокрема натрію та калію, і значно покращують стан дитини.

Варто звертати увагу на «червоні прапорці» при кишкових розладах, із виникненням яких треба звернутися за спеціалізованою допомогою, де б ви не були: висока температура (від 38.5), що тримається кілька днів; виражені ознаки зневоднення (млявість, плаксивість, порушення свідомості); часте блювання, яке не дає можливості «відпоїти» дитину.

Сонячні опіки 

Без сонячних опіків не обійтися у південних країнах на пляжному відпочинку, але їх можна отримати також у горах, вкритих снігом, куди туристи їдуть кататись на лижах. Біла поверхня чудово відбиває сонячні промені, створюючи подвійний ультрафіолетовий удар по відкритих ділянках шкіри.

Найкраща профілактика опіків – уникати перебування під прямими променями, особливо в обідні години з максимальною температурою. Ховайтеся під навісом, а тіло прикривайте світлим легким одягом з натуральних тканин – так не перекривається доступ повітря, а шкіра залишається в безпеці. Не забувайте про головні убори та використовуйте крем від сонця зі ступенем захисту 30 SPF.

Якщо ж промені все ж дісталися шкіри та викликали почервоніння, спершу обмийте дитину прохолодною водою  — важливо «забрати» зайве тепло і не продовжувати термічний вплив. Обробіть шкіру спреєм чи маззю з декспантенолом і надалі використовуйте для дитини лише закритий одяг, щоб уникнути погіршення ситуації.

 

Укуси комах

Неприємним випадком у мандрівці можуть стати укуси комах, і особливо це стосується екзотичних країн. Там поширені москіти, що можуть переносити малярію, японський енцефаліт, жовту лихоманку та інші хвороби. Від перелічених інфекцій ви можете вакцинуватись заздалегідь, за місяць до відпустки, або вже в країні прибуття (це стосується японського енцефаліту).

Втім, незалежно від місця відпочинку – в Україні чи за кордоном, варто уникати ризиків зустрітися з комахами. Якщо ви з дитиною перебуваєте більшість часу в приміщенні, на вікнах мають бути встановлені протимоскітні сітки. При виході на вулицю, а тим більше на природу використовуйте креми чи спреї проти комах, носіть закритий одяг, а бажано також захищати обличчя спеціальними сітками.

Якщо у дитини ви все ж виявили укус комахи, спочатку промийте це місце проточною водою, а далі нанесіть гель чи крем проти укусів. Такі засоби містять гормони, які зменшують реакцію організму на речовини, які потрапляють у ранку. Далі уважно слідкуйте за пошкодженою ділянкою та температурою тіла дитини, за загальним станом та у разі погіршення звертайтеся до лікарів. З дітьми, схильними до алергії, необхідно бути особливо уважними, для них вакцинація ще важливіша, а у аптечці має бути адреналін (наприклад, у вигляді індивідуального шприца). 

Гострі респіраторні вірусні інфекції

ГРВІ часто трапляються під час подорожі, особливо у дітей. Існує міф про акліматизацію, однак, як правило, застуда, що виникає в перші дні відпочинку, пов’язана з вірусами. З одного боку, імунітет дитини може похитнутись від стресу (переліт, довга подорож, незвичне місце впливають на це), тобто малюк стає більш вразливим до інфекцій. З іншого боку, на незнайомій території можуть бути поширеними не ті типи респіраторних вірусів, що удома, адже їх понад 200 видів. Відповідно, у дитини немає імунітету від цих інфекційних агентів, тому розвивається захворювання.

На жаль, специфічної профілактики ГРВІ не існує – так само як і специфічного лікування. Підтримка імунітету, який здатний боротися з вірусом, – єдиний шлях впливу. У свою чергу, ми досі не маємо жодного препарату, який би «підвищував імунітет» проти ГРВІ. Опірні сили організму ростуть за умови правильного і різноманітного харчування, дотримання режиму сну і відпочинку, фізичної активності, приємних емоцій.

Звичайними симптомами ГРВІ у дитини є плаксивість, нежить, кашель, підвищення температури, часом біль у вусі і горлі. Важливо пам’ятати, що ми не лікуємо від вірусу, а лише полегшуємо прояви. Обов’язковим пунктом є велика кількість рідини – вживаючи її, дитина зменшує інтоксикацію, покращує свій стан, а також створює передумови розрідження слизу, який може накопичуватись у дихальних шляхах – отже, він буде легше відходити. Кашель – це захисний механізм очищення, тому його наявність сама по собі – хороший знак. Не потрібно давати дитині відхаркувальні засоби при появі кашлю, а малюкам до 3-4 років вони взагалі протипоказані, адже у них ще не сформований достатній кашльовий поштовх. У результаті, розріджений слиз скоріше залишиться в бронхах та стане ідеальним середовищем для розмноження бактерій та виникнення бронхіту чи пневмонії.

Окрім щедрого пиття, корисним буде зрошування носа сольовими розчинами в спреях або краплях. Так ви захищаєте слизову від пересихання, допомагаєте їй очищуватися від вірусних часточок та пилу. Для горла корисним є полоскання (наприклад, легким розчином дрібки солі та соди у склянці теплої води) – цей метод підходить для старших діток, які вже можуть виконати процедуру.

У разі підвищеної температури варто орієнтуватися на стан дитини. За сучасними стандартами, ми лікуємо не цифри на термометрі, а пацієнта. Є діти, які відносно активні і веселі при температурі вище 38.5, а у інших позначка 37.5 вже відповідає значно порушеному стану. При вираженій слабкості, млявості, сонливості, капризах на фоні підвищеної температури варто застосовувати один із загальноприйнятих жарознижувальних засобів у дозуваннях відповідно ваги дитини — парацетамол, ібупрофен у сиропах, свічках (до 6 років) чи таблетках. Також до аптечки можна покласти краплі/спрей для носа із судиннозвужувальним ефектом на випадок вираженої закладеності, проте використовувати їх можна не частіше 3 разів на добу не довше 3 днів. Останнім пунктом «швидкої допомоги» при ГРВІ є свічки з преднізолоном (ректодельт). Їх використовують у разі, якщо вірус викликає у дитини стеноз гортані і гавкаючий кашель, частіше це відбувається вночі у діток до 6 років.

Загалом, ГРВІ, як правило, не потребує додаткових методів лікування і препаратів, і ви цілком можете закінчити свою відпустку в строк, а після повернення завітати на прийом до свого сімейного лікаря або педіатра для контрольного огляду.

Травми на відпочинку

У кінці важливо також згадати про травми на відпочинку. Ця вкрай неприємна та несподівана проблема залежно від серйозності дійсно може зіпсувати відпочинок. Тут також варто почати із розмови про вакцинацію, адже найменша подряпина може загрожувати зараженням правцем. За офіційним календарем щеплень. усі діти в України мають бути вакциновані від цієї небезпечної хвороби чотири рази у молодшому віці, ще раз у 15-16 років, а надалі кожні 10 років. Якщо вакцинальна карта вашої дитини заповнена за правилами – у випадку травми ви можете не боятись таких загрозливих наслідків як правець.

Багато можна говорити про профілактику травматичних ситуацій, проте, як правило, неможливо передбачити більшість із них. У дорожній аптечці родини, що подорожує з дітьми, завжди має бути антисептик, бинт, вата, ножиці. Діти часто падають та дряпаються, тому такий набір може стати у пригоді. У випадку більш серйозних пошкоджень варто звернутись до персоналу готелю або медичних працівників найближчого травмпункту – вам зобов’язані надати першу допомогу.