Якщо садочок — єдина причина робити щеплення
Думки

Якщо садочок — єдина причина робити щеплення…

“БЦЖ робимо?” – несподівано і не зовсім розбірливо пробурмотіла медсестра. “Ні, відмовляємось,” – відрубала я заготовлену фразу, яку завчила ще до пологів. “Добре, підпишіть отут відмову,” – сказала просто і без претензій.

Я думала, будуть розпитувати, вмовляти, тиснути, як це робили в часи, коли народилася я. Але ні. Це був мій абсолютно свідомий і ніким не вимушений вибір, тут головне — бути готовою його зробити, навіть не прийшовши до тями після пологів.

Снимок экрана 2016-02-09 в 22.45.58

Робити чи не робити щеплення дитині — цей вибір постає перед батьками ще в пологовому, і в них немає багато часу, щоб зважити всі аргументи за і проти, тим паче ніхто їх вам не розповість, щоб ваше рішення було обміркованим і зваженим. Тому краще починати обдумувати його ще під час вагітності. Адже ризики є і там, і там. Якщо навіть серед лікарів є як прихильники, так і противники щеплень, то що вже казати про батьків без медичної освіти. Але і простою інтуїцією тут не обійдешся — доводиться вмикати логіку, перечитувати купу літератури, шукати відповідей у вже досвідчених батьків. І, мабуть, найголовніше — не боятися бути затаврованою суспільством, бо для частини цього суспільства ви будете “вбивцею своєї дитини” в будь-якому випадку, зробите ви щеплення чи ні.

Як для мене, то вибір “за” чи “проти” щеплень — це цілком індивідуально, і головне, аби батьки робили його усвідомлено і були в ньому впевнені, навіть якщо й не на 100%. Я можу висловлювати свою думку, лише якщо про неї попросять, або коли бачу, що людина займає таку саму позицію і просто потребує підтримки і аргументів. Тому і тут закликати до чогось або шукати аргументів за вас я не буду. Цей текст я пишу винятково для тих, хто не робить щеплень своїй дитині, і для кого єдиною причиною їх колись зробити є побоювання, що дитину можуть не взяти в садочок чи школу, чи інший навчальний заклад, хто боїться бюрократичних проблем, кому дуже потрібно на роботу і питання дошкільного чи шкільного закладу стоїть дуже гостро, хто робить непростий вибір між “купити довідку” і “погодитись на щеплення”, хто на питання “чи будете робити щеплення?” відповідає “доведеться”… цим текстом хочу просто сказати, що є і третій шлях. Ось про нього далі.

Kids-Can-Teach

На сьогодні наше законодавство містить деякі колізії, які збивають з пантелику батьків, лікарів та директорів садочків-шкіл, і дають усім в руки аргументи на користь будь-якої позиції. Але чим керуватися батькам, які збираються віддати до садочка чи школи дитину, якій не робили щеплення?

Спочатку поясню загальну ситуацію з вашими правами, тому увага — хвилинка юридичного занудства. Згідно з Конституцією та законодавством про освіту кожен має право на освіту і дискримінація на будь-якому ґрунті заборонена. Загальна середня освіта взагалі є обов’язковою (саме тому побутує думка, що в школу без щеплень беруть легше, ніж до садочків, але дошкільна освіта є також вашим конституційним правом, не забувайте про це). В той же час відповідно до Закону України ”Про захист населення від інфекційних хвороб” щеплення дітям здійснюється за поінформованої згоди їхніх батьків чи опікунів, тобто ви  маєте законне право відмовитись від щеплень разом із правом отримувати освіту в будь-яких навчальних закладах. Але є і норма, яка стає основним контраргументом з боку представників садочка чи школи, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Та виходячи з комплексного аналізу законодавства і конституційних прав, така норма не може тлумачитися широко, як така, яка забороняє дітям, батьки яких відмовилися від щеплень, відвідувати навчальні заклади.

Власне, саме через це два роки тому і з’явився роз’яснювальний лист Міносвіти та МОЗу, в якому чітко прописано права і дії батьків нещеплених дітей щодо відвідування дітьми навчальних закладів (Лист МОН України, МОЗ України № 1/9-500 / № 04.01.16/28103 від 29.09.14 року “Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення”).

kids3

Цим листом міністерства спромоглися прямо роз’яснити навчальним закладам і батькам, що “питання щодо відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується індивідуально лікарсько-консультативною комісією (для зарахування до загальноосвітнього навчального закладу з залученням епідеміолога)”. Тобто “керівник навчального закладу зобов’язаний прийняти дитину до закладу за наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка, а для дітей у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення (незалежно від причин), додатково подається висновок лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу державної (комунальної) форми власності, у якому зазначено, що дитина здорова і може відвідувати навчальний заклад”.

Вивчіть ці два абзаци, як мантру, і йдіть з ними прямо до вашого дільничого лікаря-педіатра з метою отримати висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК). Як розповіла мені Уляна Дідич, мама, яка вже давно досліджує проблему щеплень і якості вакцин в Україні, для цього потрібно пройти медичний огляд і написати відмову від щеплень у трьох примірниках (власне, все це має знати ваш дільничий лікар) — для поліклініки, дитячого закладу і санстанції. Всі ці документи подаються до ЛКК, яка засідає кілька разів на місяць у поліклініці (саме тому готувати документи варто не в останній момент) і отримати їхній позитивний висновок. Важливо також перевірити, щоб в отриманому висновку був чітко прописаний дозвіл відвідувати дитячий навчальний заклад і з якої дати. Це і є ваш основний документ, який ви докладаєте до виданих вам довідок і несете до дитсадка чи школи. Іноді документи до ЛКК передає сам педіатр, і ви просто забираєте висновок у нього.

Innocent Sweet Kids And White Background

Щодо ставлення навчальних закладів до таких висновків, то на словах воно може бути різне, але в результаті всі мають діяти відповідно до закону. Мама трьох дівчаток, дві з яких уже відвідують садочок і школу, Ірина Данилейко розповіла, що в садочку, якщо маєш висновок комісії, то ніяких проблем під час вступу не матимеш, зі школою так само. “В закладі старша медсестра в курсі про нашу відмову і повинна буде попередити про щеплення в садочку чи школі,” – каже Ірина. І це ще одна важлива річ, чому “намальовані” довідки не допоможуть, адже часом щеплення можуть зробити прямо в навчальному закладі. І тоді ви просто не встигнете попередити медсестру, щоб вашій дитині щеплення не робили. Тому важливо не лише вступити до садочка чи школи з висновком, який міститиме відмову від щеплень, а й попередити усіх ключових осіб про це.

Тут просто треба бути внутрішньо переконаним у своєму рішенні – і все у вас вийде.