Як навчити дитину розуміти фразу
Новини

Як навчити дитину розуміти фразу “не можна”

Перефразуємо знайому всім фразу: «Заборонити не можна дозволити». Куди ви поставите кому?

Правильна відповідь: заборону або дозвіл ми кожного разу визначаємо виважено і свідомо. Які ж принципи даного рішення? Давайте сформулюємо ці «правила спокійного батьківства».

«Правила спокійного батьківства»

1. Не використовуйте заборони занадто часто. Якщо дитина буде чути їх кожні 5 хвилин з приводу і без, то перестане сприймати.

По-хорошому безапеляційне «не можна» має звучати тільки в тих ситуаціях, коли дії дитини несуть загрозу її життю або здоров’ю.

В інших випадках, перш ніж заборонити, задайте собі питання: «Чому я це забороняю?”. Якщо відповідь криється у вашому незручному становищі, але при цьому дитина не робить нічого страшного, не заважайте їй.

2.Вимовляйте «не можна» серйозно і спокійно. Ефективність сказаного буде залежати від інтонації. Якщо ви будете розчулюватися самостійністю свого малюка, він не сприйме заборону всерйоз.
3. Пояснюйте, чому «не можна». Використовуйте зрозумілі слова і формулювання.

«Не чіпай цю іграшку, ми потім не розплатимося» —  складне пояснення.

«Цю іграшку чіпати не можна, вона чужа і цінна. Ти можеш її пошкодити ». Це дитині зрозуміти простіше.

4. Будьте послідовні. Іноді ми несвідомо плутаємо дитину. Наприклад, сьогодні їсти можна тільки на кухні, а завтра: «йди з печивом в свою кімнату і не заважай мені говорити по телефону». Намагайтеся уникати таких ситуацій.

Якщо у вас є суворі правила, краще проговорюйте їх і з іншими людьми, які доглядають за дитиною.

5. Пропонуйте альтернативу. Буде здорово, якщо, заборонивши щось дитині, ви згладите її засмучення не менш цікавим заняттям. Не можна малювати на шпалерах? Зате можна на папері. Не можна бити інших дітей? Можна постукати палицею по дереву.
6. Набагато приємніше і ефективніше вчити дитину не через покарання, а через похвалу.

Замість того, щоб лаяти за непослух, відзначайте правильні вчинки. Дитині буде приємно, що її хвалять. Вона буде з більшою охотою виконувати наступні прохання.

Чим старша дитина, тим важливіше використання цих правил. Підліткам треба пояснювати причини заборон, і пропонувати альтернативу, та й в цілому багато розмовляти.

Читайте також: Чому дитина все забуває: Відмінності між дорослою і дитячою пам’яттю.