Не такі, як всі: чому підліткам важливо бути частиною субкультури
Новини Виховання

Не такі, як всі: чому підліткам важливо бути частиною субкультури

Багато підлітків прагнуть стати частиною тієї чи іншої субкультури. Це групи зі своїми правилами, інтересами, ідеями, певним зовнішнім виглядом. Такі експерименти допомагають молодим людям знайти себе. З іншого боку, вони можуть привести до сумних наслідків. 

 

Чому саме підлітки прагнуть стати частиною якоїсь субкультури?

Вступаючи в більш свідомий вік, підліток починає активно пізнавати і шукати себе. Для нього стає важливим прояв власного «я». Саме тому ми часто стаємо свідками різних підліткових експериментів: яскравий колір волосся, незвичайний стиль у одязі. На жаль, не всі підліткові експерименти закінчуються успішно. Але підлітки сприймають це як особистий досвід, з якого складається їх світогляд.

 

Як сучасне суспільство ставиться до субкультур?

Досить часто ми бачимо негативне ставлення людей до субкультур, але не кожна з них небезпечна для підлітків. Кожна окрема група — це, в першу чергу, свій погляд на життя, який відрізняє її від інших. Інтереси таких груп визначаються віком учасників, їх статтю, рівнем освіти або професійним статусом. 

 

Позитивний вплив

Стаючи учасником субкультури, людина здобуває необхідні навички, вчиться пристосовуватися до інших людей. Часто саме в субкультурі підліток реалізує свої бажання та мрії. Наприклад, підліткова агресія змінюється потребою в спілкуванні та розумінні. Завдяки субкультурі підліток адаптується до життя, приміряє на себе нові ролі. Навіть більше, одержує найважливіші життєві навички, не боїться робити помилки, тому що знає, що він знаходиться в групі, де його підтримають. Велике значення має лідерство. Особа, яка очолила неформальну групу, стає авторитетом в очах однолітків.

 

Негативний вплив

Проте існують об’єднання, які заперечують норми і цінності загальноприйнятої культури. Субкультура може негативно впливати на психіку підлітка, особливо тоді, коли вона виявляє ті риси, з якими активно бореться громадськість. Наприклад, асоціальну поведінку або кримінал.

 

Сучасні підліткові субкультури

Вони виділяються неформальною поведінкою, яка характерна для підліткового віку. Конфліктні ситуації в школі та сім’ї змушують підлітків втекти від своїх проблем туди, де їх розуміють і підтримують, а саме в субкультури. Сучасні субкультури — це вже не скінхеди, не емо і готи, панки і хіпі. Це воркаутери — так звані вуличні гімнасти, ролери — любителі роликових ковзанів, екологісти — прихильники Грінпісу, і багато інших.

 

Поради для того, аби побудувати довірливі відносини з підлітком

-Не заважайте дитині пізнавати себе. Не будь-який експеримент повинен бути схвалений. Але тотальні заборони можуть налаштувати дитину проти вас.

-Будьте терпимі до того, що ваша дитина може бути мовчазною. Не поспішайте випитувати причину поганого настрою, а в розмовах по душам намагайтеся більше слухати.

-У конфліктних ситуаціях не поспішайте звинувачувати. Пам’ятайте: дитина потребує вашої любові найбільше тоді, коли найменше на це заслуговує.

-Вибудовуйте довірливі відносини з раннього дитинства. У всіх є свої секрети. Проте хвилюючі питання потрібно не боятися промовляти.

-Станьте дитині другом. Дізнавайтеся, чим цікавиться підліток. Висловлюйте свою думку, але не критикуйте.