В Україні злетять ціни на навчання у вишах: коли, чому та для кого
Новини Освіта

В Україні злетять ціни на навчання у вишах: коли, чому та для кого

Вартість навчання в Україні підвищиться. Студентам 38 спеціальностей доведеться доплачувати при вступі на контрактну форму навчання. Зокрема, Міністерство освіти планує ввести мінімальну ціну на навчання. Редакція Promum з’ясовувала деталі щодо відповідного рішення Кабінету Міністрів.

Навіщо підвищують вартість навчання в Україні

Причина підвищення вартості навчання у ВНЗ криється в тому, що контрактники платять за освіту значно менше, ніж держава за студентів на бюджеті. Про це йдеться в постанові «Про деякі питання застосування індикативної собівартості».

Університети оголошують державі та студентам-контрактникам різні ціни на освіту. За студента на бюджеті університет отримує більше, ніж від контрактника. Навіть якщо ці студенти навчаються на одній спеціальності та в одній групі. 


Читайте також: Отменить нельзя учить: в МОН приостановили школьный курс «Основы семьи»


За даними МОН, середня оплата навчання на одного студента-бюджетника становить 43 тис. гривень, а середня ціна за контракт — 16,5 тис. гривень. Так університети компенсують нестачу коштів на студентів-контрактників за рахунок студентів-бюджетників. Також це допомагає привернути більше контрактників. Однак за таких умов держава переплачує, а контрактники недоплачують.

«Впровадження мінімальної ціни на контракт дозволить зробити плату за навчання відповідною до реальних витрат університету на підготовку студента та дозволить забезпечити якісне навчання для кожного студента», – зазначила ексміністр освіти і науки Ганна Новосад.

Наскільки зміняться ціни на навчання

З 1 вересня 2020 року для вступників на найбільш популярні спеціальності контрактне навчання коштуватиме не менше як 60% вартості, яку сплачує за бюджетні місця держава. Зміни не торкнуться студентів, які вже навчаються.

У Міносвіти зазначають, що вартість навчання в Україні корелюватиметься із доходами людей у кожному регіоні. Якщо ціна буде вища, ніж три середні офіційні заробітні плати в області, університети зможуть не підвищувати її.

Приведення вартості контракту до фактичних витрат університетів відбуватиметься поступово: у 2020 році становитиме 60% від держфінансування на одного студента в університеті, у 2021 — 70% та у 2022 — 80%.

Кому пощастило, а кому — не дуже

Менше доведеться платити заочникам і тим, хто вчиться на вечірній формі — на 25%. На дистанційній формі навчання буде дешевше на 50% від собівартості.

Істотно подорожчає освіта для магістрів — вони змушені будуть платити на 30% більше собівартості.


Читайте також: Відбиратимуть вчителі. Як МОН удосконалить підручники в школах


Які спеціальності зачепить

Підвищення вартості планується поки тільки для 38 спеціальностей із 121 запропонованих університетами. Це переважно ті спеціальності, на які вступає набагато більше абітурієнтів, ніж є відповідних вакансій на ринку праці. 

Серед них такі: право, економіка, політологія, менеджмент, маркетинг, міжнародні відносини, журналістика, фінанси, дизайн, туризм, готельно-ресторанна справа та інші. Тобто правило мінімальної вартості на контракт не зачепить інші 83 спеціальності: інженерні, технологічні, гуманітарні, природничі, аграрні, педагогічні науки.