Карантинна хімія: підбірка дослідів для дітей
Новини Вироби Чим грати

Карантинна хімія: підбірка дослідів для дітей

Іноді буває дуже складно знайти дійсно цікаве заняття для дитини у вільний час. Особливо актуальною є ця проблема під час карантину. Але її можна легко вирішити за допомогою хімічних дослідів. Адже вони викликають величезне захоплення у дітей, і найголовніше — можна виконувати ці досліди, не виходячи з дому.

Пропонуємо добірку найцікавіших хімічних дослідів, які зазвичай виконують на уроках учні Наталії Мішко, викладачки хімії ліцею Educator.

 

     1.Виверження вулкану

Із пластиліну необхідно зробити вулкан, попередньо помістивши всередину склянку. Налити в неї води, додати соду та харчовий барвник. Після цього додати невелику кількість розчину оцтової кислоти. Ви спостерігатимете справжнє виверження вулкану.

На уроці ми використовували барвники різних кольорів і отримали надзвичайно яскравий результат.

  1. Вода піднімається вгору

На паперовій серветці потрібно намалювати невеликі кружечки фломастерами різних кольорів. Опустити серветку у воду і зачекати. За допомогою цього досліду можна продемонструвати дітям, як перестає діяти сила тяжіння і вода піднімається вгору.

  1. Веселкове молоко

Чудова можливість познайомитись із новим видом мистецтва — малюванням на молоці. Перед початком досліду треба налити в тарілку молоко і додати харчові барвники. Ми використовували сухі. Після цього ватну паличку опустити в рідке мило. При контакті палички з молоком з’являтимуться надзвичайні візерунки.

  1. Веселка із цукерок

Показати дітям, що насправді входить до складу їх улюблених цукерок Skittles, можна за допомогою дуже простого експерименту. Для цього потрібно викласти цукерки по краях тарілки і залити теплою водою. Через деякий час барвники, що входять до їх складу, утворять красиву веселку. А самі цукерки перетворяться на білий порошок. Дослід дуже красивий, але наші шестикласники після нього сказали, що Skittles їм більше не подобаються.

  1. Природні індикатори

Індикатори — це речовини, які змінюють своє забарвлення залежно від pH середовища (кислотності). Найбільш доступним природним індикатором є чай. Це можна довести за допомогою лимону та харчової соди. Як відомо, сік лимону має кисле середовище, а харчова сода — лужне.

 При додаванні лимонної кислоти чай стає світлим, а при додаванні соди — темним. Раніше цей лайфхак використовували для того, щоб чай, в який додали зовсім мало заварки, здавався темним і насиченим.

 Ще одним природним індикатором є червонокачанна капуста. Її слід подрібнити і залити кип’ятком на пів години. Тоді злити розчин у окремий посуд, почекати, доки він захолоне. Після цього розчин треба розлити у шість склянок. Першу залишити без змін, у другу додати харчову соду, у третю — оцет, у четверту — пральний порошок, у п’яту — луг (засіб для чищення труб «Крот»), у шосту — сік лимону. У результаті цього ви будете спостерігати зміну забарвлення соку капусти.

  1. «Гумове» яйце

У склянку потрібно налити оцет і покласти туди яйце. Через 20–30 хвилин витягнути його та перевірити твердість ложкою. Потім покласти назад у склянку. Через добу витягнути яйце знову. Оцтова кислота зруйнує оболонку яйця і воно стане «гумовим».

  1. Квіти змінюють колір

У склянку треба поставити квітку, попередньо обрізавши стебло. У неглибоку тарілку налити нашатирний спирт (розчин аміаку) і поставити на неї склянку. Накрити великою посудиною. Через кілька хвилин зняти кришку. Квіти змінять колір.

  1. Одержання косметичних та пряно-ароматичних олій

Для старшокласників дуже цікавим є одержання ефірних олій із рослинної сировини. Адже в домашніх умовах вони можуть вилучити біологічно активні сполуки із рослин, дослідити їх властивості та потім використовувати одержані олії.

 Для лікувальних та косметичних олій можна взяти таку сировину: ромашку, календулу, плоди шипшини, звіробій, липу, мелісу тощо. Для приготування пряно-ароматичної олії можна використати м’яту, базилік, аніс, гвоздику, гірчицю, кмин, коріандр, кріп, естрагон, чебрець, розмарин та інші. Рослинну сировину подрібнюють і поміщають в скляну ємність (можна використати банку). 150 мл рафінованої соняшникової, кукурудзяної або оливкової олії нагрівають на водяній бані до температури 50–70 °С і заливають нею рослинну сировину.

 Після перемішування ємність закривають і витримують в темному місці протягом 2–3 днів. Олію зливають, нагрівають на водяній бані до температури 50–70° С і повторно заливають нею рослинну сировину.   Процедуру повторюють ще тричі через кожні 2–3 дні. Настій фільтрують для отримання чистого розчину без дрібних частинок рослини. Так ви одержите натуральну ефірну олію без шкідливих домішок.

Сподіваємось, що наші досліди допоможуть вам весело й пізнавально провести час з дітьми.