Є питання: як менше сидіти в інтернеті та привчити до цього дитину
Важливо знати Є питання Виховання

Є питання: як менше сидіти в інтернеті та привчити до цього дитину

Останньої неділі січня відзначають Всесвітній день без інтернету. Це незвичайне свято з’явилося в календарі незабаром після того, як у нашому житті облаштувалася всесвітня павутина і залежність від неї. Вигадали цей день не затяті супротивники інтернету, а, навпаки, активні користувачі. І мета свята — не виганяти інтернет зі свого життя, а звернути увагу на життя офлайн. Редакція Promum з’ясовувала, як менше сидіти в інтернеті. 

Коротко

Як менше сидіти в інтернеті?

Як менше сидіти в інтернеті?

Не треба намагатися воювати з інтернетом і обіцяти піти в офлайн з понеділка. Потрібно усвідомити проблему, проаналізувати, на що найбільше витрачаєте час онлайн, визначити ситуації, в яких можна безболісно і з користю для себе і близьких відмовитися від інтернету.

Поясніть докладніше

Щоб обрати ефективну стратегію усвідомленого користування інтернетом, потрібно зрозуміти, як з цим справи у вас і вашої родини. Усвідомити проблему допоможе День без інтернету. Одна справа, коли руки за звичкою тягнутися до смартфона, а зовсім інша — коли ви відчуваєте занепокоєння, роздратування, безпорадність, якщо ви не онлайн. Ці симптоми говорять про початок фобії. Більш ґрунтовно підійти до діагностики допоможе історія активності, яка зберігається в браузері.

Влаштуємо флешмоб

У цей день у багатьох країнах проходять флешмоби. Люди на 24 години повністю відмовляються від гаджетів. Онлайн-спілкування замінюють реальним: влаштовують сімейні посиденьки, прогулянки, зустрічі з друзями. День без інтернету намагаються витратити на те, на що зазвичай не вистачає часу, наприклад, йдуть на виставку, в музей, у бібліотеку, до лісу тощо.


Читайте також: Безопасность детей в интернете. 10 советов родителям


Флешмоб — цікавий досвід. Особливо якщо залучити всю родину. Адже дорослі пам’ятають, як це — жити без інтернету, а молоде покоління в онлайні з пелюшок. Але відмова від мережі на день — це як екскурсія у спортзал. Цікаво, але для результату потрібно ходити туди на постійній основі. Ніхто не закликає відмовлятися від інтернету. Він забезпечує легкий доступ до інформації та спрощує життя. Натомість краще використовувати переваги інтернету усвідомлено і ростити дітей без інтернет-залежності.

Чому час в інтернеті потрібно обмежувати?

  • Втрата часу. Інтернет економить час: ми швидко отримуємо інформацію, оплачуємо рахунки без черг тощо. Але зекономлені години часто витрачаються не на щось корисне, а на бездумний веб-серфінг або перегляд соцмереж.
  • Втрата продуктивності. Блукання сайтами знижує продуктивність. Ефективність роботи страждає від повідомлень на смартфоні, навіть якщо ніяк на них не реагувати, тому їх рекомендують відключати.
  • Шкода для здоров’я. Сидіння в інтернеті — це завжди обмеження активності і, як наслідок, високі шанси заробити проблеми зі спиною, зайву вагу, серцево-судинні захворювання. Дивлячись у монітор, люди моргають набагато рідше, ніж потрібно для достатнього зволоження слизової очей, а значить, проблеми із зором теж не за горами.
  • Психологічні аспекти. Якщо приділяти надмірну увагу життю онлайн, можуть виникнути серйозні проблеми психологічного плану: обсесивно-компульсивні розлади, фобії, залежність, страждає соціалізація і вміння вибудовувати комунікацію в офлайні. Особливо небезпечні психологічні побічні ефекти для дітей і підлітків.

Що робити?

Як і в боротьбі з іншими шкідливими звичками, при відмові від надмірного користування інтернетом важливе терпіння і відволікаючі маневри. Наприклад, багато хто тягнеться до смартфона через нудьгу. Якщо це про вас, допоможе ретельне планування дозвілля. Список цікавих справ врятує від безглуздого веб-серфінгу. Якщо з‘явилась звичка щось тримати в руках, як заміна підійде будь-яке рукоділля. Так, можна тренувати моторику, концентрацію уваги і насолоджуватись результатом своєї роботи.

Ще один важливий момент у боротьбі з інтернет-залежністю — не забороняти. Якщо не уявляєте життя без проглядання стрічки в соцмережах або блукання сайтами, виділяйте на це певний час, наприклад, одну годину. Контролювати це допоможуть спеціальні застосунки, розширення для браузерів, які блокують сайти після закінчення певного часу.

Коли інтернет — табу

Як менше сидіти в інтернеті?

Оптимальний спосіб почати рідше заходити в інтернет — визначити час, який ви обов’язково проводитимете офлайн. Це можуть бути ситуації, які часто повторюються і в яких можна безболісно відмовитися від інтернету.

Сімейна вечеря

Збиратися родиною за одним столом дуже корисно. Так формуються сімейні традиції, звички харчування, навички спілкування. Якщо відкласти гаджети під час вечері, користь буде подвійна. Щоб ніхто не порушував дисципліну, можна ввести правило: «Хто дістане смартфон під час вечері, той миє посуд».

Зустрічі з друзями

Дружні зустрічі — це спілкування. І вони стануть ще більш цікавими, змістовними і такими, що запам’ятовуються, якщо відкласти смартфони. Щоб не було спокуси порушити правило, нехай той, хто вийде в онлайн під час зустрічі, платить за всіх.


Читайте також: Основные способы обучения детей безопасности в интернете


Подорожі

Інтернет у подорожах — корисна річ. Він допоможе дізнатися дорогу, знайти найближчий готель, поділитися враженнями з друзями. Але вільний час у іншій країні краще присвятити вивченню пам’яток, а не стрічки новин.

Час перед сном і після пробудження

Починати і закінчувати день у соцмережах — для багатьох уже ритуал. Відмова від інтернету перед сном допоможе краще розслабитися і відпочити. Щоб рука не тягнулася до смартфона за звичкою, можна придумати інший ритуал. Це може бути йога, чашка чаю, складання плану на день і т. д.

Читання книг

Читати книги зі смартфона дуже зручно. Але повідомлення періодично відволікають. А якщо відволікатися кожні п’ять хвилин, таке читання не принесе ані користі, ані задоволення. Рішенням стане перемикання в режим «Авіа» на час читання.

Туалет та прогулянка парком

Більшість вже звикли поєднувати справи, але відволікатися на соцмережі під час простих щоденних процесів — не найкраща ідея. Якщо відмовитися від паралельного використання інтернету в цей час, ви нічого не втратите.