Чому дитина себе б
Новини Виховання

Чому дитина себе б’є?

Коли дитина б’є себе, це завжди викликає сильне занепокоєння батьків. Збоку самопокарання здається капризом: дитина гнівається, може напружено тягнути себе за волосся, битися головою об стіну або підлогу. І хоча таку поведінку можна вважати за дитячу витівку, основна її причина — неправильне виховання.

 

У чому причина такої поведінки?

Самопокарання належить до агресивної поведінки. Його відмінність лише в тому, що ця агресія подавлена неправильним вихованням. У результаті агресія є пасивною.

І поки така поведінка не буде визнаною і перебудованою, у дитини зберігатиметься сила-силенна несказаного болю. Ставши підлітком, дитина перестає себе нівечити. Проте може шукати розраду в їжі, крадіжках та в інших формах «заспокоєння».

Причини, які дозволяють дитині реагувати подібним чином, різноманітні та частково залежать від темпераменту. Розглянемо кожну з них.

 

Дитина може бити себе на знак протесту

Якщо немовлята цілком підпорядковані волі батьків, то діти у віці від двох років починають серйозно опиратися підпорядкуванням. Сам собою протест — якість лідера, тому риса таких дітей — вимогливість. Такій дитині складно відмовитися від чогось, на що, як їй здається, вона має вроджені права.

Така бурхлива реакція формується у відповідь на надмірну суворість батьків, велику кількість заборон і правил у вихованні. Якщо б нашу волю неодноразово придушували, то пряме вираження агресії відносно до кривдника, як і прагнення до близькості (наприклад, попросити те, що забороняють), породжували б у нас величезний страх.

Таким чином, застосовуючи силу проти себе, дитина бореться з власним приниженням і обмеженням свободи.

Неправильне покарання в цьому випадку: крикнути на дитину, вдарити її.

Результат покарання: дитина плаче ще голосніше.

Ефективна реакція мами: м’яко утримати дитину, коли вона б’є себе. Сісти поруч, заспокоїти, обійняти.

На замітку: переглянути надмірні вимоги до дитини, прибрати частину заборон. Вчитися йти на компроміс.

Дитина може бити себе в той момент, коли відчуває почуття провини

Інший варіант — діти, що відрізняються від перших слабкою нервовою системою. Це діти, які виросли в оточенні батьків, які вербально обмежують дитячу опозицію. Такі батьки часто лають своїх дітей, навішують ярлики, обзивають.

Розглянемо звичайну ситуацію вдома. Дитина зламала іграшку і намагається її полагодити. У неї не виходить, вона злиться і б’є себе по вуху. Якщо дитина часто чує образливі слова через якусь помилку, вона, роблячи те, що не подобається мамі, подумки лає себе сама.

Поплескування по вуху — несвідома реакція, яка повідомляє про те, що малюкові боляче чути, як його обзивають. Розпізнати дітей, які належать до цього типу, можна з поведінки. При ударах дитина не бунтує на відміну від першого типу. Плач виникає як реакція на біль.

Неправильне покарання в даному випадку: замкнути в кімнаті, не звертати уваги.

Результат покарання: дитина продовжує бити себе.

Ефективна реакція мами: послабити внутрішню напругу, запропонувати щось цікаве. Коментар мами: «Іграшка зламалася? Нічого, моє сонечко, не сумуй, я все одно тебе люблю. Навіть якщо мама сердиться, вона завжди буде тебе любити. Давай спробуємо полагодити її разом».

На замітку: утримайтеся від надмірної словесної критики. Частіше виявляйте любов.

Дитина може бити себе, щоб отримати бажане і відчути свій вплив

Діти маніпулюють своїми батьками з кількох причин: щоб отримати порцію любові та уваги, приховати свої витівки, а також викликати в батьків почуття провини і жалю до себе.

Діти — дуже талановиті спостерігачі, і найчастіше причина дитячих маніпуляцій криється саме в поведінці батьків. Батьки маленьких маніпуляторів звикли щосили догоджати улюбленому малюку. Дитячі сльози викликають відчуття провини, і ось ми вже посилено опікуємо дитину, задобрюємо її, стаємо надмірно поблажливі в тих випадках, коли нам потрібно проявити твердість і послідовність.

Вичислити такого хитруна просто: як правило, дитина в таких випадках завдає собі удари і спостерігає за реакцією мами.

Неправильне покарання: одразу змінити гнів на милість. Прояв уваги і ніжності тільки закріпить у дитини небажану поведінку.

Ефективна реакція мами: навчити нової поведінки. Відволікти дитину, поставити несподіване запитання або вийти з кімнати. Коментар мами: «Ти щось хотів сказати?» Продовжуйте займатися своїми справами і коментуйте далі: «Коли ти сердишся, я хочу знати про це». Почувши відповідь дитини, закріпіть нову поведінку похвалою. «Це добре, що ти сказав, що сердишся. Коли ти б’єш себе, я не розумію, що ти хочеш мені сказати».

На замітку: навчиться переключати увагу дитини і утримувати її від небажаної поведінки.