Підліток хоче зробити татуювання. Як бути батькам?
Виховання

Підліток хоче зробити татуювання. Як бути батькам?

Татуювання та підлітки — одна з найбільш суперечливих тем у вихованні дітей, з приводу яких батьки роками не можуть дійти згоди. І напевне, кожен дорослий уже має своє чітке бачення, що саме треба відповідати на це питання. Проте редакція Promum разом з доказовим лікарем Дариною Дмитрієвською вирішила розглянути різні аспекти.

Як підтримати дитину в пошуках себе?

Традиції татуювання мають ще доісторичне коріння. Здавна малюнки на тілі несли символічні сенси, позначали належність людини до певного класу, заняття, вдачі, поглядів, віри тощо. І досі деякі корінні народи світу зберегли звичай наносити певні ритуальні орнаменти на шкіру. У більшості ж країн із сучасним поглядом на життя татуювання стали скоріше декоративним елементом, індивідуальним способом самовираження. Різноманітні стилі та техніки дозволяють проявити свою фантазію без будь-яких перепон, а майстри все більше відточують свої навички.

Можна легко зрозуміти, чому юні люди у бурхливий період пошуку себе хочуть виділятися, заявити про себе світові. У компаніях підлітків завжди вважалось крутим мати татуювання. І це зовсім не нові тенденції — згадайте себе в тому ж віці. І насправді здатність та бажання бути собою, унікальним та сміливим, не підлаштовуватись, бути творчим — це добре для молодої людини та її майбутнього. Психологи радять не придушувати ініціативність дітей та підтримувати їхній пошук себе. 

Чому ж ні?

Але є й аспекти, які часто примушують батьків забороняти підліткам робити тату. У першу чергу — безпечність для здоров’я. Також впливає той факт, що ці малюнки є постійними і погано піддаються видаленню. 


Читайте також: Как родителю наладить общение с подростком? 


Як поговорити з підлітком про тату?

Якщо дитина прийшла з проханням про татуювання, поговоріть про наступне.

1. «Тату залишиться на твоїй шкірі ймовірно на все життя». Додайте, що смаки і погляди з часом змінюються, а змити малюнок або переробити його буде непросто. Змалечку варто вчити дитину, що усі її вчинки мають наслідки. І тому варто брати на себе відповідальність. Те саме стосується й тату. 

Поясніть, що це її/його тіло, в якому жити усе життя, і навіть ви, батьки, не можете вказувати і вирішувати. Але точно не варто робити татуювання з іменем коханої людини. Така дія не є гарантією вічної любові, а якщо партнер(-ка) вимагає такого символічного кроку — це ознака психологічного насильства. 

2. Разом подивіться статистику зараження гепатитом В та С через татуювання в неналежних умовах. Таке часто трапляється при «бюджетних» варіантах, коли тату роблять у неліцензійних салонах. Це — реальність та небезпечні хвороби. Підліток, який хоче прикрасити своє тіло тату, повинен знати про ризики. Впевніться, що дитина вакцинована за графіком від гепатиту В — щеплення входить до державного календаря.

3. Якщо у вас є тату, категорично забороняти їх дитині — погана тактика. Дитина сприйматиме це як лицемірство. Поділіться своїм досвідом: як ви обирали малюнок, чи задоволені. А якщо жалкуєте про зроблене — тим більше розкажіть, чому, і що змінили б, якби могли. 

4. У вас немає татуювань? Теж розкажіть про власні аргументи, але не нав’язуйте.

5. Головне! Не забороняйте категорично без пояснень: «Ні — тому що ні!». Завжди пояснюйте свою думку та обговорюйте з дитиною на рівних можливі наслідки та процес. Підліток має розуміти, що ви в першу чергу піклуєтесь про нього, а не намагаєтесь обмежити його/її самовираження.


Читайте також: Підліткові вечірки. Що потрібно знати батькам про дитячі розваги?


А як щодо альтернативи?

Зробіть дитині зустрічну пропозицію. Наприклад, тимчасове татуювання. Це не боляче, недорого та дає можливість певний час пожити з обраним орнаментом і зрозуміти, чи подобається. Так з’являється можливість змінювати образ відповідно до настрою та великий простір для фантазії. 

Запропонуйте почекати до повноліття, а тим часом зібрати гроші на татуювання в хорошому салоні. Разом пошукайте майстра тату, який користується тільки одноразовим обладнанням, має високу кваліфікацію, знайдіть варіанти малюнку, створіть спеціальну дошку на Pinterest. 

Покажіть своїй дитині, що ви на її боці, і все, що вас турбує, — це її здоров’я та благополуччя. Взаємна довіра — найважливіший фактор вирішення суперечливих питань з вашою дитиною, і це справа не одного дня. Такі цінності треба закладати впродовж усього життя. Поважайте особистість та ніколи не користуйтеся своєю беззаперечною батьківською владою. Саме так можна вберегти юну людину від дурниць та помилок, і це має бути пріоритетом.