Сімейні табори, активності та підробіток: план для дитини на літо
Виховання

Сімейні табори, активності та підробіток: план для дитини на літо

Часом батьки сприймають канікули, як можливість “підтягнути” навчання для дітей. З одного боку з цим можна погодитись: якщо впродовж навчального року навантаження у дитини розподілене так, що вона не виснажується, вдосталь спить і щодня гуляє на свіжому повітрі, то цілком можливо навчатись неперервно, весь рік, слідуючи за своїм інтересом. Але якщо дитина впродовж навчального року виснажується, окрім школи має ще й гуртки чи секції, якщо їй бракує вільного часу на байдикування, то літо – чудовий час для того, щоб це надолужити.

Кожній дитині в будь-якому віці – від малючків до підлітків – необхідний вільний час, не структурований дорослими, в який можна займатись будь-чим, на власний розсуд. Дитина має встигнути занудьгувати, щоб почати шукати собі розваги – саме це є джерелом творчості і креативного мислення. В сучасному світі чимало вже готових забавок – у кожному гаджеті, на відстані витягнутої руки. Тому навчитись шукати собі власні, особливі заняття і розваги стає не так просто. Якщо залишити дитину на самоті з собою чи в компанії з друзями, але без гаджетів, рано чи пізно, з’являться настільні ігри, прогулянки, велосипеди, майстрування, фантазування, лазіння по деревах, халабуди, і може навіть читання.

Якщо ж ви все-таки вирішите влаштувати освітні курси влітку, то добре, аби вони відрізнялися за форматом від звичайних занять впродовж року. Якщо це іноземна мова, то замість підручників і репетиторів нехай це будуть speakingclub, запрошення couchsurf-ерів, мовні табори. Якщо це природничий напрямок – то birdwatching і цікаві досліди, якщо математика – то ігрова і розважальна.

Є родини, в яких батьки впродовж року не мають можливості багато часу проводити з дітьми, в такому разі добре спланувати спільну поїздку в сімейний табір, в похід чи до морського узбережжя. А якщо навпаки – діти часто під наглядом батьків – то добре відпустити їх в табір самостійно.

Сімейні табори

Це відпочинок, організований для усієї родини, добре підходять для родин з маленькими дітьми, яких ще не можна відпустити в мандрівку самостійно та дружніх родин, яким приємно проводити час разом.

Що це дає дитині

Нагода знайти нових друзів, соціалізуватися. Можливість провести час з батьками в новому просторі, подивитись на батьків іншими очима.

Що це дає батькам 

Час у сімейному колі, нагода справді відпочити, а не використати відпустку для роботи. Можливість незвичних занять з власними дітьми, на які зазвичай бракує часу. Нагода поділитись своїм досвідом і вміннями. Поспілкуватись з іншими дорослими щодо взаємодії з дітьми і не тільки. 

Як і де це краще організовувати, які організаційні моменти слід передбачити

Найкращою рекомендацією є “сарафанне радіо” – відгуки знайомців, які вже відвідували подібні табори, батьківські спільноти в соцмережах. Сімейні табори дуже різноманітні: в Україні і за кордоном; із залученням батьків до занять і розваг і без; творчі, спортивні, туристичні, мовні – на всі смаки. Важливо дійти згоди з усіма членами родини щодо обраного табору.

Як краще організовувати

Ключовою якістю для відпочинку в сімейному таборі є проактивність батьків: пропонувати розваги, охоче відгукуватись на пропозиції організаторів, спілкуватись з дітьми, а не намагатись відлежатись в стороні. 

Приклади просторів:

Дитячі табори активного відпочинку чи творчості

Табори створені під різні вікові групи дітей для самостійного перебування, а також виїзні табори від спортивних секцій чи різноманітних гуртків. 

Що це дає дитині

В першу чергу самостійне перебування в таборі – це досвід, який сприятиме гармонійній сепарації дитини. Дозволяє пережити особисту відповідальність, становлення у спільноті однолітків, виявити здатність подбати про себе. Потрапити у незвичні для себе обставини і дізнатись про себе щось нове. 

Дуже часто активні табори мають розмаїту програму, де діти можуть спробувати чимало нових активностей: від скелелазіння до рафтингу, від їзди верхи до акторської майстерності, від збирання гербаріїв до різблення по дереву. Таким чином можна несподівано для себе відкрити нове захоплення.

Що це дає батькам 

Усвідомлення того, наскільки ваша дитина вже доросла. Можливість порадіти за неї, а може й позаздрити, бо в вашому дитинстві такого не було. Зрештою, доки дитина в таборі, вільний час можна присвятити собі :)

Як і де це краще організовувати, які організаційні моменти слід передбачити

У випадку вибору дитячого табору відгуки тих, хто вже відвідував його, ще більш цінні, ніж під час вибору сімейного, оскільки вас не буде на місці, щоб оцінити обстановку. Дуже важливим є спілкування з організаторами табору. Наскільки детально продумані умови перебування дітей: проживання, безпека, медичне забезпечення, зв’язок, розклад занять.
Як правило, самостійні дитячі табори набирають учасників не молодше 9 років, коли дитина вже здатна сама подбати про свою гігієну і речі.

Перший табір в житті дитини краще не обирати у віддалених куточках планети, а почати з близьких районів, звичного клімату.

Як краще організовувати

Дуже уважно читати умови участі, перелік необхідних речей, документів. Якщо щось залишилось незрозумілим – прочитати умови участі ще раз. Досвічені організатори табору дуже детально висвітлюють організаційні питання щодо спорядження, розкладу, харчування тощо. Лише якщо ситуація не типова, або ви справді впевнились, що відповіді на ваше запитання немає – тільки тоді варто писати чи телефонувати організаторам. Багаторазове перепитування і уточнення одних і тих самих питань відволікають від організації табору.

Продумати і обговорити з дитиною план дій на випадок критичних ситуацій: погіршення самопочуття, психологічний чи фізичний дискомфорт, зміни в умовах табору.

Щоб не акцентувати лише на негативі, поговорити про приємні переживання, про нові знайомства і цікаві заняття, підтримати дитину, додати їй впевненості.

Приклади просторів

Активності в місті

Є чимало цікавих занять, які щоб спробувати, зовсім не обов’язково їхати кудись у виїзні табори.

Що це дає дитині

Можливість пережити щось цікаве або відкрити для себе нове захоплення.

Що це дає батькам 

Відчуття, що літо довге, у дитини цікаве дозвілля, а ви – хороші батьки :)  

Як краще організовувати

Оскільки влітку спекотно, краще обирати активності у зручній досяжності, щоб виснажлива дорога в транспорті не перекреслювала задоволення від активності. Якщо дитина ще маленька, продумати для себе заняття на час очікування, можливо долучитись до активності. А якщо у вас вже підліток – то краще дозволити йому самому дізнаватись розклад і домовлятись про участь – це створить таке бажане в цьому віці відчуття дорослості і самостійності.

Приклади просторів:

Музеї і мистецькі центри

Музеїв є багато і різних, і працюють вони круглий рік, не лише влітку. Але влітку в них прохолодно :)

Що це дає дитині

Розширення кругозору, знайомство з світовою культурою і наукою. Відчуття нематеріальних цінностей.

Що це дає батькам 

Спільні естетичні переживання з дитиною, вихід за межі буденності, переживання щедрості від того, що ділишся чимось важливим.

Як краще організовувати

Відвідини музею добре планувати на ранкові години і поєднувати з подальшими прогулянками в сусідніх парках. А час перекусу присвятити обговоренню вражень від побаченого.  

Зараз в багатьох музеях є не лише екскурсії, а й квести, або окремі дитячі і сімейні програми. Плануючи відвідини музею, можна поцікавитись в адміністратора про спеціальні програми для дітей.

Приклади просторів

Підробіток

Підлітків часто цікавить питання заробітку. Влітку зручно зробити перші спроби. Батьки або можуть допомогти з варіантами або, принаймні, підтримати дитину в цих спробах. 

Що це дає дитині

Гроші, які можна витрачати на власний розсуд. Відчуття впевненості, власної дорослості, а також цінності грошей. 

Що це дає батькам 

Сприяння сепарації дитини, перехід до більш рівних взаємин, повага.

Як краще організовувати

Кращим варіантом є, якщо підліток знаходить роботу не в родині, не в фірмі батьків, щоб зберегти неупередженість і в якості наданих послуг, і в оплаті праці.

З боку батьків допомога з пошуком роботи – це мозковий штурм щодо роботи згідно зі здібностями і вміннями підлітка. Можливо, поширення оголошення про пошук роботи в соцмережах. Але потім – не контролювати час чи якість виконання роботи. Його робота – його відповідальність. Саме тому важливо, щоб батьки не були роботодавцями.

Підлітку для будь-якої роботи добре мати смартфон – це не лише засіб зв’язку, а й будильник, і календар з розкладом роботи, і google-карти для переміщення містом.

Узгоджувати сімейні плани з урахуванням зайнятості не лише дорослих, а й підлітків.

Приклади робіт, на які брали підлітків:

  • Babysitter – няня для маленької дитини, кілька годин на день
  • Супровід на гуртки молодших дітей громадським транспортом або пішки
  • Вигул собак
  • Cleaning – прибирання
  • Кур’єрські послуги
  • Оцифрування тексту або малюнків, проста верстка
  • Контент-менеджмент – форматування і публікація інформації на веб-сайтах
  • Написання статей і рецензій на тематичних сайтах

Влітку можна все: запускати повітряних зміїв, їхати за місто на велосипеді, смажити зефірки на таких тоненьких паличках над багаттям, закопуватись в пісок, зустрічати світанок, ходити на риболовлю, спати в наметі – що завгодно! 

Лишається тільки обрати до душі. І втілювати не відкладаючи. 

Бо літо вже тут, навколо. Залишилось 63%