Займатися власною справою: як розповісти дитині про бізнес?
гроші Новини Освіта Виховання

Займатися власною справою: як розповісти дитині про бізнес?

Корисні навички, набуті в дитинстві, які можна застосовувати у майбутньому на практиці, ще нікому не завадили. Можна навчити дитину розбиратися в фінансах, що особливо актуально в наш час, адже деякі банки вже планують випуск дитячих карток. Можна пояснити їй основні правила цифрової безпеки, щоб захистити від шахрайства та кібербулінгу в інтернеті. А можна спробувати навчити дитину основам бізнесу – і не тому, що всі виростуть і стануть підприємцями. Насправді ці знання допоможуть усвідомлено подивитися на те, як працюють усі компанії та магазини, чому іграшка має таку ціну, чому ніхто нікому не віддає продуктів безкоштовно і чому ми змушені дивитися рекламу по телевізору.

Ми запитали в успішних українських підприємців, як вони ставляться до розмов про бізнес із дітьми, а також зробили огляд книжкової новинки «Бізнес для початківців», яка нарешті доступна українському читачу.

Навіщо розповідати про бізнес?

 

Олександр Акименко, співзасновник та керівник компаній «Yes&Design» та «Платформедіа»

Бізнес – це основа всього, він створює продукти і робочі місця. Що краще діти розуміють роль бізнесу, і як все влаштоване, то більш правильне у них розуміння, як краще себе знайти і застосувати в цьому світі, куди можна направити енергію та творчий потенціал.

У кожної людини обмежений вибір, як забезпечити себе. Або ти найманий працівник, або підприємець чи інвестор. Розуміння, як влаштований бізнес допоможе визначити майбутній життєвий і кар’єрний шлях і допоможе раніше досягти в цьому успіху. 

Я би порадив також розвивати в дитині навички спілкування та критичного мислення. Це потім допоможе у будь-якій справі. І потроху розповідати про реальний стан речей. 

Данило Ваховський, засновник медіа Mintrans, керуючий партнер Havas PR Kyiv

Розповідати про бізнес дітям треба вже зараз, адже вони і є підприємці майбутнього. По-перше, це дасть їм змогу визначитися, чи бізнес – це та сфера, у якій їм буде цікаво працювати, по-друге – це дасть їм розуміння, як створювати цінність для інших людей. 

І розказувати, думаю, замало. Треба ще й давати їм спробувати на своєму дитячому рівні позайматись підприємництвом, створити щось, що буде цінним для інших людей.

Дізнавшись і спробувавши, вони знатимуть точно, у якому напрямку їм розвиватися, яку освіту обрати. Не всі з них, очевидно, займуться бізнесом, що насправді добре, оскільки у світі багато інших класних професій. Проте так можна буде завжди зрозуміти, як змінювати світ через підприємницькі і бізнес-інструменти.

Дітям потрібно давати пробувати та експериментувати якомога більше, щоб вони знайшли своє покликання. 

Як краще познайомити дитину з бізнесом?

Найпростіше – скористатися книжками. Нещодавно в серії «Для початківців» у видавництві #книголав з’явилася книжка про бізнес. «Бізнес для початківців» – це ілюстрований посібник для дітей, який знайомить читача з термінологією, механікою процесів та учасниками бізнесу.

Всередині – корисна інфографіка та словничок, тексти розділені на великі розділи і підрозділи, і кожна тема викладається послідовно. Крім того, автори посібника використали прийом сторітелінгу, щоб юний читач не знудився від складних пояснень: будь-яка нова інформація одразу ілюструється прикладами. Наприклад, у вигляді історій хлопців та дівчат, чоловіків та жінок, які хочуть почати власну справу. Тож усі терміни органічно вписуються в контекст історії.

Погляньмо детальніше на деякі з розділів книжки «Бізнес для початківців»

Звідки беруться наші гроші? 

Найпростіше розповісти про сімейні доходи і, головне, – прибутки. Щоб зрозуміти цю різницю, варто буде продемонструвати якийсь звичайний приклад. Як-от похід в магазин і купівля їжі на місяць. Те, що лишиться, і буде прибутком вашої родини на місяць.

У цьому випадку варто також зачепити тему податків, які кожен дорослий сплачує державі, і водночас пояснити, на що ці податки потім витрачають.

У виданні також є окремий підрозділ, який присвячений капіталу – як отримати гроші, що таке ґрант та інвестори, позика та краудфандинг.

Розділена відповідальність і командна робота. 

Якщо всі відповідають за все, отже, ніхто ні за що не відповідає. Саме тому важливо пояснити, що в кожного у компанії може бути власна зона відповідальності, і лише тоді, коли кожен буде виконувати роботу в її межах добре, бізнес буде розвиватися як один великий, злагоджений організм.

І, що важливо, тут не забувають про роль споживачів та клієнтів, які теж є невід’ємною складовою успішної справи.

Що таке стартапи?

Будь-який новий бізнес сьогодні – це стартап. І, напевно, саме так найлегше зацікавити сучасного підлітка – розповісти йому про Кремнієву долину, українські стартапи, підтримку таких проектів державою, а також виклики, з якими доведеться мати справу, щоб досягти успіху.

У «Бізнесі для початківців» є розділ, що присвячений компаніям-єдинорогам. У ньому описана роль нових технологій, залучення інвесторів та постійного вдосконалення.

Які перепони трапляються на шляху підприємця? 

Що може стати на заваді успішному бізнесу? Проблеми з інфраструктурою, яка є надважливим фактором для підприємств, які продають та розвозять продукцію; з правами власності, про які потрібно дбати, щоб не стати жертвами шахрайства або ж самим не стати шахраями. І, звісно, проблеми з корупцією та бюрократією, що є чи не найактуальнішою темою для українського бізнесу. Автори не дарма помістили такий розділ у книжку для дітей – усвідомлення того, що хабар – це погано і що всі проблеми потрібно вирішувати законно й справедливо, – є основною запорукою здорового громадянського суспільства.

Придбати книжку можна за посиланням: https://www.yakaboo.ua/ua/biznes-dlja-pochatkivciv.html