Дитина хворіє: інструкція з виживання
Здоров'я

Дитина хворіє: інструкція з виживання

Я прокинулася від кашлю доньки. У голові закрутилося: чи всі ліки є в нашій аптечці, чи включений у дитячій кімнаті зволожувач, яку роботу мені треба відкласти, які зустрічі скасувати, яку їжу замовити. Але без паніки і в режимі планування. Мої думки не схожі на істерику, коли дитина хворіє.

Звісно, на четвертий день хвороби я вже не так оптимістично налаштована: усюди валяються іграшки, використані серветки, до столу намертво прилип і стирчить з липкої рожевої калюжки флакон сиропу від кашлю. Немитий посуд і загальне невдоволення — накопичуються. Якою б спокійною я не була в перші дні, до кінця хвороби сили у мене закінчуються.

Я в черговий раз подивилася на себе в цій ситуації, і мені стало цікаво, чи можна взагалі комфортно впоратися з хворобою дитини. Спойлер — це завжди непросто. Але все ж є речі, які можуть зробити цей період більш приємним. Для створення цієї інструкції я поговорила з мамами, лікарями та лікарями-мамами.

дитина хворіє

Дитина хворіє. Що робити?

Пункт 1. Розуміти, що відбувається

Найпоширеніша ситуація виглядає так. Вранці дитина почала підкахикувати, до вечора з’явилася температура, потекли шмарклі, кашель посилився, очі почали блищати, дитина стала вередливою. Це типова картина для гострої вірусної інфекції.

Залежно від організму і виду вірусу, симптоми можуть відрізнятися. Можливий біль в горлі, головний біль, кашель.

Що це означає:

Ви не винні. І ніхто не винен. ГРВІ спричиняють, як випливає з назви, віруси. Якщо ви перебували в закритому приміщенні з людиною, що була носієм вірусу, або доторкнулися до предмету, до якого торкався хворий, то ви або ваша дитина з великою ймовірністю теж захворієте. Якщо ви живете в місті, їздите в громадському транспорті, ходите в магазин і тим більше в дитячий садочок або школу — то запобігти захворюванню майже неможливо. Теплі шапки, босі ноги, відсутність цибулі, часнику або йогурту в раціоні — не можуть вплинути на це.


Читайте також: Що таке коронавірус та як захистити себе і дітей? Пояснює доказовий лікар


• Всі діти хворіють. Це нормально. Абсолютно здорова дитина може хворіти на ГРВІ десять разів на рік. Це не говорить про те, що вона слабка або що у неї щось не так з імунітетом. Пам’ятайте, що кожного разу дитина хворіє, але потім завжди одужує. А значить, її імунітет відмінно справляється. Якщо ви все ще турбуєтеся щодо стану імунітету, спробуйте звіритися з цим чеклістом.

• Наступні сім днів вам треба виділити на «похворіти». Ліків, які впливали б на тривалість захворювання, не існує. Тому вам просто треба змиритися з тим фактом, що це триватиме п’ять–сім днів, і облаштувати своє життя відповідно до цього.

дитина хворіє

Дитина хворіє. Як лікувати?

Пункт 2. (Не) лікуватися правильно

Сучасна медицина досі не винайшла ліків з доведеною ефективністю, які допомогли б скоротити терміни хвороби, викликаної вірусами. Все, що ви можете зробити, — зняти симптоми і відволікати/розважати дитину.

Що допоможе:

• Прохолодне і вологе повітря в кімнаті. Увімкнений зволожувач і регулярне провітрювання кімнати необхідні. Це допомагає слизу НЕ засихати, і відповідно соплі видуваються легше. Кашель стає продуктивнішим.

• Багато пити. Головний ризик при підвищеній температурі — зневоднення. Тому пити потрібно якомога більше. Причому рідина годиться в будь-якому вигляді: чай, компот, солодка вода, сік.

Сольовий розчин у ніс. Допомагає розм’якшити засохлий слиз і висякати ніс.

• Знеболювальні та жарознижувальні. Дітям годиться тільки парацетамол та ібупрофен. Ці ліки допомагають знизити температуру і зменшити больові відчуття. Рекомендацій щодо того, починаючи з якої температури її треба збивати, немає: значення має загальний стан. Тобто, якщо у дитини 37,5, але їй дуже погано — жарознижувальне дати можна.

Що не допоможе:

• Антибіотики. Більшість інфекційних захворювань можна умовно розділити на вірусні та бактеріальні. Антибіотики діють лише на бактеріальні інфекції, але абсолютно даремні й навіть шкідливі при вірусних захворюваннях. Антибіотики може виписати тільки лікар і у нього для цього мають бути підстави. Наприклад, загальний аналіз крові, який вказує на бактеріальну інфекцію, або характерні для бактеріальної інфекції симптоми.

• Протиалергійні засоби. Як і випливає з назви, ці ліки допомагають при алергічних реакціях. До лікування застуди вони відношення не мають.

• Муколітики. Муколітики, або те, що в народі називається «сироп від кашлю», допомагають збільшити кількість виділеного мокротиння і зробити його більш рідким. Дітям до двох років муколітики давати категорично не рекомендується, бо ризик ускладнень значно перевищує можливу користь.


Читайте також: Що потрібно знати про новий сезон грипу?


• Імуномодулятори, імуностимулятори. Це ліки з недоведеною ефективністю. Можуть мати побічні дії, але на перебіг застуди вплинути не можуть.

• Гомеопатія. З точки зору хімії, в гомеопатії немає діючої речовини. Тому якщо дуже хочеться — кульки дати можна. Це загрожує вашому гаманцю, але не зашкодить дитині.

• Народні методи лікування. Їх незліченна кількість. Я для себе їх розділила на приємні та огидні. Наприклад, пити чай з малиною або надіти теплі шкарпетки — приємно, а значить можна робити. А ось ставити гірчичники, закапувати ніс цибулею або парити ноги у надгарячій воді — це неприємно, небезпечно і неефективно.

Дитина хворіє. Коли та як лікувати?

Пункт 3. Червоні прапорці

Є ситуації, коли треба звернутися до лікаря найближчим часом. А є ситуації, коли вам потрібна допомога лікарів просто негайно. Запам’ятайте їх і звертайтеся до цього списку, якщо треба вирішити, що робити далі.

Коли потрібно звернутися до лікаря:

  • відсутність поліпшення на четвертий день хвороби;
  • погіршення стану після його поліпшення;
  • виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
  • поява ізольовано або в поєднанні: блідість шкіри, спрага, задишка, інтенсивний біль, гнійні виділення;
  • посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
  • при підвищенні температури тіла не допомагають/практично не допомагають/дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

Коли лікар потрібен терміново:

  • втрата свідомості;
  • судоми;
  • ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);
  • інтенсивний біль де завгодно;
  • навіть помірний біль у горлі за відсутності нежитю;
  • навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
  • набряклість шиї;
  • висип, яка не зникає при натисканні на неї;
  • температура тіла вища 39 °С, яка не знижується через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів;
  • будь-яке підвищення температури тіла в поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.
дитина хворіє

Дитина хворіє. Коли потрібен огляд у лікаря?

Пункт 4. Організувати побут і поговорити з близькими

Головне завдання в організації побуту полягає в тому, щоб звести домашні справи до мінімуму на період хвороби. Вам і так буде що робити. Тому замовлення їжі або виклик служби з прибирання будинку — це хороші ідеї.

Близьких про допомогу потрібно просити в тому випадку, якщо ви точно знаєте, що допомоги буде більше, ніж невротизації.


Читайте також: Эксперимент редакции. Вакцинация от гриппа


Тобто якщо до вас прийшла мама, допомогла приготувати обід і ви разом добре провели час — це чудово. Але якщо ви вже третю годину відмовляєте її від «давай все ж таки прогріємо носика», то, можливо, менш енергозатратно буде оголосити карантин.

Зверніть увагу! Дорослі заражаються від дітей з таким саме успіхом, як і діти від дітей. Це привід зважити на вік людей, які сидять з дитиною. Якщо захворіє бабуся, то переносити хворобу вона може важче, ніж дитина.

Пункт 5. Весело провести час

Під час ГРВІ можна купатися, бігати, стрибати і дивитися мультики. Головна умова — все це потрібно робити, враховуючи загальний стан. Перенапружуватися, звичайно, не бажано.

Тобто не треба через силу гуляти або купатися, якщо хочеться лежати і «щоб тебе ніхто не чіпав». Але якщо хочеться — то немає жодних розпоряджень, які б обмежували ці види діяльності.

Все перераховане вище — це відмінний спосіб переключити увагу дитини і зробити ці п’ять днів приємнішими.

Пункт 6. Повернутися до повсякденного життя

На 5–7 день ГРВІ в крові виробляються антитіла, що нейтралізують вірус. До цього часу нормалізується температура, поліпшується загальний стан. У цілому, якщо два дні температура не підвищується вище нормальної і від початку хвороби пройшло понад п’ять днів — дитина не заразна. Але в деяких випадках дитина може бути заразною аж до трьох тижнів.

Тому перед виходом у садочок, школу або на роботу варто проконсультуватися з лікарем.

Пункт 7. Як більше не хворіти

Безумовно, уникнути вірусних інфекцій вам не вдасться. Але на деякі речі ви все ж можете вплинути.

Як змінити середовище проживання?

  • Мити руки, особливо після громадських місць і контакту з хворими людьми.
  • Використовувати дезінфектор для рук.
  • Використовувати паперові рушники.
  • Протирати або прати речі, з якими часто контактуєте: ручки, рушники, спальне приладдя.
  • Вибрати садок, де групи дітей будуть меншими.

Як поліпшити опірність організму?

  • Зробіть усі необхідні щеплення і поговоріть з лікарем про ті, що не передбачені українським національним календарем. Щеплення від грипу зможе захистити безпосередньо від грипу. А щеплення від пневмококової інфекції, наприклад, знизять ризик ускладнень.
  • Не використовуйте антибіотики без необхідності.
  • Уникайте активного і пасивного куріння.
  • Пийте більше рідини.
  • Висипайтеся.

*Цей і попередній абзац є висновком автора і до доказової медицини відношення не мають. Висновок був зроблений на основі інтерв’ю з іншими батьками.