Зелені чи чорні: про що свідчить різний колір шмарклів
Здоров'я

Зелені чи чорні: про що свідчить різний колір шмарклів

Застуда або грип завжди мають неприємні наслідки у вигляді шмарклів, а їх колір може змінюватися залежно від стану здоров’я. Кожен з нас хоча б раз у житті дивився на серветку або свій носовичок після того, як висякав ніс. Редакція Promum дізналась, як правильно розшифрувати колір і консистенцію сопель, що ж означає той чи інший нежить, частотність та кількість виділень. 

Прозорий нежить

Рідкі, водянисті, прозорі виділення з носа — це абсолютно нормальне та поширене явище. Тіло виробляє близько 1 літра слизу і слини за день, але зазвичай ми цього не помічаємо. З чого вони зроблені? Здебільшого це вода з додаванням білків, антитіл і розчинених солей.

Повідомити про порушення роботи слизової носа можуть рідкі та більш рясні соплі, ніж зазвичай. Організм намагається позбутися від чогось, що йому не подобається. Як правило, це алерген або подразник — класичний симптом сезонної алергії. Якщо за вікном початок весни, а ніс раптово заклало — ситуація доволі зрозуміла. Ймовірно, це алергічна реакція, що зазвичай поєднується з іншими симптомами, такими як свербіж, біль в очах і чхання. Лікування алергічної реакції чимось на зразок антигістамінних препаратів допоможе зупинити нежить і усунути інші симптоми. Якщо ж жахливий стан зберігається протягом декількох днів, варто звернутися до терапевта або алерголога.

Також виникнення раптового і короткочасного нежитю може бути пов’язане із впливом навколишнього середовища: шкідливі речовини у повітрі, певні аромати або пасивне куріння.

Надмірні виділення в поєднанні з іншими симптомами, такими як кашель, лихоманка або загальне відчуття втоми протягом трьох або чотирьох днів також можуть сигналізувати про початок розвитку легкого вірусу верхніх дихальних шляхів або ж, наприклад, застуди. Звичайно, можна лікуватися безрецептурними ліками. Однак якщо через кілька днів не стане краще, необхідно звернутися до лікаря. 

Безбарвні густі соплі

Ніс заклало, а висякатися не вдається? Це свідчить про комплекс подразників. Наприклад, хронічна алергія. Оскільки хвороба хронічна, хворий не відчуватиме її гостро, але весь час відчуватиме важкість дихання. До того ж слиз з носа може бути густішим і ряснішим, ніж зазвичай. У такому випадку варто відвідати алерголога.


Читайте також: Брошу, если захочу: чем опасны сосудосуживающие капли


Зневоднення також може вплинути на густоту нежитю. Слиз показує рівень гідратації в нашому організмі. Коли води менше, виділення стають більш концентрованими та застійними. За таких обставин здається, що слизу в пазухах більше, ніж є насправді. Якщо соплі схожі на патоку, необхідно пити більше води, аби допомогти організму швидше їх позбутися.

Інфекція, що викликає запалення тканин у носових проходах, є третьою потенційною причиною густих сопель. Набряк провокує сповільнений рух слизу при висякуванні. За таких умов слиз може дещо побліднути.

Жовті або зелені соплі

Жовті або зелені соплі зазвичай вказують на те, що в організмі наявна інфекція. Якщо соплі змінюють колір — це ознака того, що інфекція викликала реакцію імунної системи і збільшила приплив крові до області запалення. Клітини борються з інфекцією та потрапляють на місце цього мікроба. Концентрація цих клітин, зокрема лейкоцитів, може викликати виділення з носа жовтого або зеленого кольору. Відтінок може бути викликаний підвищенням активності ферментів, які виробляють ці клітини.

Колір слизу не є надійним фактором при визначенні виду інфекції — вірусна вона чи бактеріальна. Також важливо, як ви себе почуваєте і як довго хворієте.

Короткочасне нездужання зазвичай сигналізує про вірусне захворювання. Якщо нежить тимчасовий і зникає сам собою через три-чотири дні, це швидше пов’язано з вірусною інфекцією. Захворювання, що є більш тривалими та важчими для організму пацієнта, медики класифікують як бактеріальні. У такому випадку слід негайно  звернутися до лікаря — можливо, знадобляться антибіотики.

Жовтий або зелений слиз не обов’язково означає інфекцію. Іноді соплі змінюють колір, коли ніс довго не прочищали. Наприклад, після нічного сну. Ще один момент, на який слід звернути увагу при жовтих або зелених соплях, — запах і консистенція. Деякі люди страждають від хронічного синуситу, який робить слиз з носа дуже густим і клейким, зеленим або жовтим. При цьому він може мати неприємний запах. Цей огидний запах зазвичай свідчить про важку інфекцію, яка там знаходилася деякий час.

Соплі при синуситі — далеко не єдиний гнітючий симптом. Застій слизу у носових пазухах, утруднення дихання, біль та припухлість тканин, сильний кашель також входять до низки неприємних наслідків. Якщо нежить не зникає з часом і навіть після антибіотиків, необхідно звернутися до отоларинголога. Він допоможе з’ясувати причину цих симптомів.

нежитьРожеві, червоні та коричневі соплі

Помітивши на носовій хустинці кілька плям крові або виділення рожевого відтінку, відразу запанікували б, правда? Але насправді це нестрашно. Це можливо, якщо було пошкодження, травма або подразнення слизової оболонки носа. Також деякі крихітні кровоносні судини під час нежитю можуть лопатися.


Читайте також: Промывать нельзя оставить. 7 советов врача при лечении насморка у ребенка


Такі пошкодження часто відбуваються, коли хворий занадто сильно напружується, щоб висякати ніс. Саме це може спричинити невеликі розриви на мембранах, що вистилають внутрішню частину носа. До того ж вони часто вже запалені через боротьбу з інфекцією. Також червоні соплі досить поширене явище взимку, коли повітря дуже сухе через опалення в приміщенні. Коли ці мембрани висихають, вони стають більш схильними до пошкодження, провокуючи кровотечу.

Коричневі соплі, як правило, вказують на стару кров, яка деякий час знаходилася в носі. Або ж до носа потрапив пил чи бруд. 

Однак якщо нежить супроводжується регулярними кров’яними виділеннями або ж невпинними кровотечами, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Це допоможе виключити ймовірність серйозних захворювань, таких як пухлини в носі або в пазухах. Хоча це доволі рідке явище.

Чорний нежить

Якщо слиз має чорне забарвлення, ймовірно, є серйозна проблема. Чорний слиз може бути результатом куріння сигарет або вживання наркотиків. Окрім того, соплі можуть бути чорними від диму.

Інший небезпечний варіант — грибкова інфекція. В медицині вона має назву гострий грибковий риносинусит. Однак це відбувається вкрай рідко і зазвичай зустрічається тільки у хворих людей з порушеною імунною системою. Наприклад, у пацієнтів, які страждають на рак і проходять курс хіміотерапії. Зазвичай мікроскопічні спори грибів є занадто малими, а їх концентрація досить невелика. Тому побачити спори неозброєним оком майже неможливо. Лікування включає екстрену хірургію і протигрибкову терапію, аби запобігти проникненню грибка в очі або мозок.

Джерело: self.com