Вакцинація для мандрівників: які щеплення і коли треба зробити (календар)
Важливо знати Здоров'я

Вакцинація для мандрівників: які щеплення і коли треба зробити (календар)

Вакцинація — це унікальна можливість попередити або максимально полегшити перебіг майже трьох десятків інфекційних хвороб. Залежно від того, в якому регіоні ви перебуваєте, перелік щеплень буде відрізнятися, — не в усіх країнах розповсюджені ідентичні хвороби.

Разом з сімейним лікарем Дариною Дмитрієвською ми склали перелік щеплень, які потрібно зробити мандрівникам.

Як зрозуміти, які вакцини у мене вже є? Як планувати мандрівку, спираючись на ці знання?

В Україні передбачено усього 10 щеплень: від гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і гемофільної інфекції. Теоретично, всі ці щеплення має отримати кожен українець.

Проведена вакцинація реєструється в медичній картці. Якщо ви хочете перевірити, які щеплення були зроблені вам, варто знайти свою дитячу картку — ці дані повинні бути внесені туди. З карткою щеплень ви можете звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо дані про щеплення втрачені і недоступні, людина вважається особою без вакцинальної історії, а отже – має проходити весь графік заново.

Якщо вам не вистачає обов’язкових вакцин, або ви плануєте мандрівку і регіон, де потрібні додаткові щеплення, лікар складе для вас індивідуальний графік, порадить, де придбати вакцини або зробити безкоштовно за декларацією.

Чи потрібно робити додаткові вакцини, якщо ми плануємо мандрівку?

Куди б ви не подорожували, варто поцікавитись, які інфекційні хвороби поширені в цьому регіоні і чи достатньо вашої обов’язкової вакцинації, щоб відчувати себе захищеним впродовж усієї відпустки.


Читайте також: Як регулюють питання вакцинації у різних країнах світу


Як правило, країни Європи, які знаходяться приблизно в тих же кліматичних умовах, що й Україна, мають такий же перелік обов’язкових вакцин. У той же час, поїздки до держав Азії та Африки вимагають додаткової вакцинації.

Від яких хвороб треба зробити щеплення в залежності від регіону?

Жовта лихоманка

Хвороба розповсюджена в країнах Африки та Південної Америки. Зараження відбувається через укус москіта. Ризик заразитися залежить від виду відпочинку, активності туриста на природі, ймовірності укусів.

Надійним захистом для жителів України наразі є вакцина «Стамарил», яка застосовується людям віком від 9 місяців однократно не менш ніж за 10 днів до поїздки у країну з поширенням вірусу.

Гепатит А

Це інфекційне захворювання, що зазвичай передається через вживання недостатньо очищеної води та їжі, що неналежним чином термічно оброблена. Ризик захворіти є і в Україні, тому щеплення від цього вірусу також є рекомендованим, проте не входить в основний перелік щеплень.

Проте в країнах, що розвиваються, наприклад, Індії, В’єтнамі, країнах Африки, ризики захворіти значно вищі. Тому, якщо ви мандруєте у ці країни, то щеплення буде актуальним, як і рекомендація вживати лише бутильовану питну воду.

В Україні зареєстрована вакцина «Хаврікс», що захищає від гепатиту А. Доза вакцини залежатиме від тривалості вашого перебування у ендемічній зоні, тому попередьте свого лікаря про точну тривалість мандрівки. Вакцинацію необхідно повторювати раз на 2 місяці аби залишатися захищеними.

Черевний тиф

Тим, хто вирушає до Індії, Південної Африки, Азії на термін понад 4 тижні також показане щеплення від черевного тифу вакциною «Тіфім Ві». Це бактеріальне захворювання, що передається через забруднену їжу і воду, брудні руки та вражає всі системи організму, починаючи з травної, спричинює високу лихоманку.

Гепатит В

В Україні зараз обов’язково прививають дітей від Гепатиту В. Проте якщо ви дорослий, у вас цілком може не бути вакцинації від нього.

Захворювання є поширеним у всьому світі та небезпечним для життя, передається через кров, а вірус зберігається на оточуючих предметах дуже довго, тому щеплення є дуже рекомендованим для усіх — не лише мандрівників.

Щеплення проводиться дорослим у 3 етапи вакциною «Енджерікс».

Поліомієліт

Зараз полімієліт майже подоланий у масштабах світу, проте в деяких країнах Африки та Азії все ще реєструється багато випадків.

Більшість жителів України щеплені від поліо-вірусу за державними програмами, проте варто все ж переглянути уважно свою вакцинальну картку і в разі необхідності звернутись до свого сімейного лікаря за щепленням препаратом «Імовакс-поліо».

Кліщовий енцефаліт

Актуальний для мандрівників, що подорожують до Чехії, Австрії, Карелії, Уралу, Поволжя. Вакцинацію слід провести за місяць до поїздки, в Україні зареєстрований препарат під назвою «ФСМЕ-ІМУН».

Японський енцефаліт

Мандрівники до далекої Японії на тривалий термін (понад місяць), або тим, хто планує відпочинок у тісному контакті з природою (а отже, і москітами), мають щепитись від японського енцефаліту — таку вакцинацію можна провести вже на місці, в Україні цієї вакцини немає.

Що якщо я не зробив щеплення, але хочу захиститися вже на місці? Чи є така можливість?

Не завжди. Далеко не для всіх інфекцій існує екстрена вакцинація, тому планувати поїздку та думати про вакцинацію краще заздалегідь. Таке ставлення збереже не лише ваше здоров’я, але й врятує від стресу під час відпустки.


Читайте також: Эксперимент редакции. Вакцинация от гриппа


Якщо все ж сталося так, що щеплення не були проведені, то варто знати про можливості захисту на місці. Наприклад, якщо ви не були вакциновані від гепатиту А, і у подорожі вживали воду чи підозрілу їжу, вам можуть провести екстрену вакцинація однією дозою вакцини, а також введений специфічний імуноглобулін, який вже містить антитіла до вірусу. Такі заходи проводяться якомога швидше, в межах 2 тижнів після ймовірного інфікування.

Чи є хвороби від яких неможливо вакцинуватися, але про них треба пам’ятати і робити профілактику?

Щоб попередити інфекцію, потрібно знати про шляхи її передачі.

Наприклад, малярію, жовту лихоманку, японський енцефаліт переносять москіти, особливо в певні періоди року, коли висока вологість. Відповідно, варто використовувати індивідуальні засоби (креми, спреї), репеленти, протимоскітні сітки та уникати тривалого перебування на природі, де вас можуть знайти ці комахи.

Гепатит А, Черевний тиф передаються через вживання брудної води або необробленої їжі. Тому бутильована вода, якісно обсмажене м’ясо, відмова від вуличної їжі знижують шанси заразитися.

Гепатит В передається статевим шляхом, від нього можна зробити щеплення. Проте так само передаються і ВІЛ-інфекція та гепатит С, від яких щеплень не існує. Використання презервативів сильно знижує ці ризики.


Відповідальне ставлення до свого здоров’я, вчасно зроблена вакцинація, використання захисту та поміркована поведінка допоможуть вам залишитись здоровим і насолодитись відпусткою.