Здоровий сон: скільки годин потрібно вашій дитині?
Здоров'я

Здоровий сон: скільки годин потрібно вашій дитині?

Батьки завжди турбуються про здоровий сон своєї дитини. І неважливо, малюк це чи вже дорослий школяр. Потреба у відпочинку залежить від конкретної людини. Проте є кілька дуже доречних науково обґрунтованих вказівок. Вони допоможуть дорослим визначити, скільки годин повинна спати дитина для того, щоб могла нормально зростати, навчатися та грати. Редакція Promum зібрала необхідну інформацію з цього питання. 

Дитячий здоровий сон: що потрібно знати?

Американська академія медицини сну (AASM) надає декілька корисних рекомендацій щодо того, скільки потрібно сну дітям на різних етапах їх розвитку. Майте на увазі, що ці цифри відображають загальну кількість годин сну протягом доби. Тож якщо ваш син чи дочка дрімають протягом дня — потрібно буде це врахувати під час підрахунків.

Таблиця годин сну (згідно з AASM)

Від 4 до 12 місяців

 12–16 годин (також денний сон)

Від 1 до 2 років

 11–14 годин (також денний сон)

Від 3 до 5 років

 10–13 годин (також денний сон)

Від 6 до 12 років

 9–12 годин 

Від 13 до 18 років

 8–10 годин 

Чи здивували вас такі цифри?

здоровий сон

Здоровий сон дорослих та дітей: яка різниця?

Чи отримує ваша дитина достатньо годин сну? Якщо ці цифри вас дивують, ви не самотні. Батьки, що багато працюють або ж батьки-одинаки щодня сплять близько 5–6 годин або навіть і менше. Дослідження підтверджують, що такий ритм життя впливає на соціальне та психічне функціонування дорослого. При цьому збільшується ризик виникнення інших проблем зі здоров’ям. Але дорослі нерідко думають, що діти можуть також спати менше, ніж потрібно. 

Однак регулярне недосипання часто призводить до досить складних форм поведінки та проблем зі здоров’ям:

  • дратівливість;
  • складнощі з концентрацією уваги;
  • гіпертонія;
  • ожиріння;
  • головні болі;
  • депресія. 

Діти, які висипаються, мають більш здорову імунну систему, кращу успішність у школі, поведінку, пам’ять та психічне здоров’я.


Читайте також: Отдельный сон после совместного


Здорові звички сну: поради від AAP

Американська академія педіатрії (AAP) підтримує правила AASM і закликає батьків впевнитися, що їхні діти розвивають хороші звички сну вже з самого малечку. Нижче наводимо декілька правил, які допоможуть вашій дитині лягати вчасно.

Зробіть здоровий сон сімейним пріоритетом

Сон впливає на здоров’я як дорослих, так і дітей. Пам’ятайте, що ви є зразком для наслідування, тому маєте бути хорошим прикладом. Робити домашнє завдання з дитиною опівночі або працювати допізна насправді є не дуже хорошим меседжем. Здоровий сон має бути пріоритетом для вас у першу чергу. Така поведінка сигналізуватиме, що це частина здорового способу життя. Так само як і правильне харчування та регулярні заняття фізичними вправами.

здоровий сонДотримуйтесь розпорядку дня

Створіть розпорядок дня. Сплановані години сну, час прийому їжі, час навчання та час для гри допоможуть вашій дитині відчувати себе безпечно та комфортно. Завдяки такому ритму життя дитина легко засинатиме. Розпорядок дня є дуже корисним, особливо для малюків. 

Будьте активними протягом дня

Переконайтесь, що у дітей протягом дня є достатньо цікавих та різноманітних занять, помірні фізичні навантаження та свіже повітря. 

Час з гаджетами

AAP рекомендує вимикати всі гаджети перед сном — телевізори, комп’ютери, ноутбуки, планшети та телефони в дитячих спальнях. Щоб запобігти порушенню розпорядку, вимкніть усе принаймні за годину до сну. Створіть план використання сімейних гаджетів та встановіть часові рамки використання перед сном.

Попіклуйтесь про зручну спальню 

Приглушіть світло перед сном та контролюйте температуру в будинку. Не наповнюйте дитяче ліжко іграшками. Нехай ліжко буде місцем виключно для сну, а не для гри. Максимум одна чи дві речі — улюблена лялька чи ведмедик та старенька ковдра можуть полегшити розлуку з батьками до ранку. 

Не кладіть дитину спати з пляшкою соку, молока чи суміші

Будь-яка рідина перед сном, окрім води в пляшці, може спричинити карієс. Спочатку погодуйте дитину, а потім вкладайте її спати.

Здоровий сон та прикорм: який зв’язок?

Не починайте давати прикорм до 6-місячного віку

Приймання твердої їжі насправді погіршує сон вашого малюка. Травна система не активована настільки як вдень, тому прикорм немовляти безпосередньо перед сном може спричинити біль у животі. Звісно, заснути в такому стані вашій дитині набагато тяжче.

Здоровий сон підлітків також важливо контролювати

Зрозумійте, що підліткам потрібно навіть більше сну. Слідкуйте за розпорядком вашої дитини. Організм знаходиться в стані гормональних змін, тому має постійно відновлюватись та черпати сили з якісного відпочинку.

Уникайте перенавантаження

Окрім домашніх завдань, багато сучасних дітей мають заплановані додаткові заняття, наприклад, спортивні ігри або заняття музикою чи малюванням. А отже, напередодні необхідно виспатися. Виділіть дітям час для життя та простого відпочинку.


Читайте також: ТОП 3 «сонных» книжек. О сне и для сна.


Навчіться розпізнавати проблеми зі сном

Найпоширеніші проблеми зі сном у дітей — це важкий процес засинання та відтягування часу для сну, нічні пробудження, хропіння, гучне або важке дихання під час сну. Проблеми зі сном можуть проявлятися і в денний час, тому якщо ваша дитина у садочку, попросіть вихователя поспостерігати за нею. У дитини з недостатньою або низькою якістю сну можуть виникнути труднощі з концентрацією уваги та навчальним процесом загалом.

Поговоріть про сон з педіатром

Обговоріть звички та проблеми зі сном вашої дитини з педіатром. Більшість з них легко лікуються. Лікар може попросити завести журнал дитячого сну або надати додаткові рекомендації щодо його вдосконалення.

Джерело: healthychildren.org