Як допомогти собі під час війни
Uncategorized

Як допомогти собі під час війни

Протягом останніх днів багато з нас відчувають втому, злість, страх, біль, та безсилля – це ознаки дистресу. Що виснажує наш організм. А ми як ніколи зараз потребуємо бути адаптивними та здоровими. Ми поговорили з психологом Ганною Гаєвською і ділимося з вами переліком порад, які можуть підтримати у непрості часи.

  1. Важливо пити багато води, вона допомагає впоратись з гормоном стресу – кортизолом.
  2. Дихання: глибоке дихання діафрагмою – на 4 рахунки вдих, на 4 рахунки затримка дихання, на 4 рахунки видих та знову на 4 рахунки затримка дихання (протягом 5 хвилин), або на 7 рахунків вдих на 11 рахунка видих.
  3. Турбота про себе (ставитися до себе, як для того, кому необхідні ресурси), як з хворою людиною, яку Ви дуже любите та не вимагати від себе багатого.
  4. Чого я потребую тут і зараз? Це діалог зі своїми потребами. Що може хоча б на краплинку зробити мене щасливим?
  5. Важливими є фізичні вправи, намагайтеся приділяти час фізичними вправами, хоча б 5 хвилин.
  6. Виражайте свої емоції (плакати, сміятися, дивитися фільми за настроєм, виявляти емоції у грі).
  7. Займайтеся творчістю, бо дрібна моторика допомагає впоратися з тривогою та відвертає від жаху подій.
  8. Можна подумати – що залежить від мене зараз, а що залежатиме від мене в майбутньому. А потім звернути увагу на те, що не залежить від мене зараз та що не залежатиме від мене навіть у майбутньому. Саме це концентрує увагу на реальні можливості.
  9. Подумати яким буде життя, як це закінчиться? Яких я хочу стосунків? Які хочу цінності реалізувати? Ким хочу бути професійно? Яке життя хочу жити після то стане моїм зростанням та розвитком на найближчі роки? А що ти справді хочу? Про що мрію?
  10. Пам’ятайте, що зіткнення з критичними та складними ситуаціями – це шанс. Шанс задуматися про своє життя та переосмислити, знайти нові сенси, переглянути свої цінності.

Сил нам! Слава Україні!