Канібалізм чи вітаміни: навіщо жінки їдять свою плаценту?
Важливо знати Здоров'я

Канібалізм чи вітаміни: навіщо жінки їдять свою плаценту?

Час від часу можна почути, що деякі жінки вживають власну плаценту після пологів. Серед прихильників цього явища з десяток іноземних селебріті. Причому не лише жінки, наприклад, Кім і Кортні Кардаш’ян, Алісія Сільверстоун, а й чоловіки, зокрема, Том Круз. При цьому вітчизняні зірки також не пасуть задніх. Так, популярна блогерка та мама вже трьох дітей Софія Стужук схвально відгукується про цей тренд у своєму блозі. Однак навколо цього факту виникає багато суперечок. Деякі джерела стверджують, що капсуляція плаценти — це корисно, а деякі — небезпечно. 

Редакція Promum дізнавалась, що думають доказові лікарі про капсуляцію плаценти, навіщо жінки це роблять та як до цього ставитись. 

Капсуляція плаценти — це як?

капсуляція плаценти

Капсуляція плаценти: що це?

Плаценту споживають у різному вигляді: сирому, обсмаженому, приготованому або  інкапсульованому. До речі, дехто навіть п’є смузі зі своєї плаценти. Ми зупинимося на самій капсуляції. Що ж це за процес?

Насправді це плацентофагія — вживання своєї плаценти після пологів. Точніше, її перетворення на персональні вітаміни. Це цивілізований спосіб вживання плаценти. А також можливість зберегти її корисні властивості на більш тривалий термін. 

Сам процес капсуляції відбувається наступним чином: плаценту добре промивають, висушують, подрібнюють і поміщають у капсули. 

Навіщо це робити?

Прихильники плацентофагії стверджують, що в плаценті багато вітамінів. І це, безумовно, правда. Також вони впевнені, що подібно до ссавців, які вживають свою плаценту після пологів, щоб швидко відновитися, люди мають робити те саме. 


Читайте також: Елена Березовская: «Доказательный врач никогда не запугивает»


Деякі жінки, які споживали свою плаценту, відзначають поліпшення настрою, зниження стомлюваності, покращення лактації та зменшення післяпологових кровотеч. А дехто стверджує, що споживання плаценти поповнює організм поживними речовинами та гормонами, тим самим покращуючи симптоми втоми та депресії. 

Однак дослідження в межах проекту «Мікроб людини» показали, що плацента не зовсім стерильна. У ній є бактерії, причому їхній видовий склад залежить від мікрофлори порожнини рота матері.

Їсти чи не їсти?

За даними Американської асоціації вагітності, споживання плаценти сприяє вивільненню гормону окситоцину. Він допомагає стабілізувати настрій та повернути матку до її нормальних розмірів, полегшує зв’язок із дитиною.

капсуляція плаценти

Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська

«Не можна заперечувати, що у плаценті дійсно є багато цінних речовин та мікроелементів. Та й у тваринному світі поїдання плаценти досить поширене явище. Проте немає науково доведеної інформації щодо користі такої трапези для людини. Натомість є ризик інфікування патогенними бактеріями, адже тканина плаценти ідеальне середовище для їхнього розвитку. Загалом вибір за жінкою, та головними умовами збереження і покращення стану здоров’я досі лишається адекватне різноманітне харчування, відпочинок та турбота з боку близьких», — розповідає сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.

Крім ризиків поширення інфекції були проведенні й дослідження ризиків споживання плаценти, а саме вплив забруднюваних речовин, які, як відомо, накопичуються в плаценті, включаючи важкі метали, такі як кадмій, свинець та ртуть. 

капсуляція плаценти

Акушер-гінеколог Наталія Лелюх

«Немає ніяких наукових доказів будь-якої клінічної користі плацентофагії. І жодні плацентарні поживні речовини і гормони не зберігається в достатніх кількостях після інкапсуляції плаценти. Тому вона не може бути  потенційно корисною для післяпологового стану матері. Крім того, споживання плаценти має серйозні ризики: тромбоемболія естрогенами з плацентарної тканини, інфекції та накопичення екологічних токсинів», — стверджує акушер-гінеколог Наталія Лелюх. 

Кожна жінка повинна сама вирішувати, що їй роботи зі своїм організмом, споживати плаценту чи ні. Однак перш ніж щось вирішити, варто знати всі факти, оцінити майбутні ризики та дослухатись до думки фахівців.