Книги на літо: скільки може прочитати дитина і як зробити це максимально корисним
Важливо знати

Книги на літо: скільки може прочитати дитина і як зробити це максимально корисним

Що може звучати більш безтурботно для школярів, як не словосполучення літні канікули. Відпочинок, мандрівки, нові враження – все це чекає на дітей протягом трьох місяців. Але щоб вони пройшли і з користю, учням середніх та старших класів слід не забувати про список літератури на літо.

Скільки часу кожного дня дитина може витрачати на читання рекомендованої літератури, без шкоди для свого здоров’я, і скільки книг може прочитати за літо? Ми вирішили з’ясувати це питання.

Скільки часу для читання рекомендують спеціалісти 

Дитячий офтальмолог медичного центру педіатрії розвитку “Особливі” Саназ Ар’ян

Наша головна рекомендація – зорове навантаження повинне бути дозованим. Якщо дитина читає 30 хвилин-максимум 40, потім обов’язково даємо перерву. Якщо постійно сидіти і читати – буде велике навантаження на очі. Тому 40 хвилин читаємо – 15 хвилин відпочиваємо. Причому, цей відпочинок не означає сидіти натомість в телефоні. Треба або подивитися кудись в далечінь, тому що м’язи ока тоді розслабляються і відпочивають, або просто прилягти і закрити очі.

Скільки таких “підходів” до читання може робити дитина за день – ми не можемо рекомендувати, але влітку радимо дітям побільше бути на вулиці. Для офтальмологів дуже важливо, щоб за цей період в дітей очі відпочивали, тому що після канікул, у школі, знову буде навантаження. Тому радимо як мінімум 14 годин в тиждень, по 2 години на день бути на вулиці. Це як мінімум. А чим більше – тим краще. Дитина влітку повинна гуляти, бігати, займатися спортом, очі повинні дивитися вдалину. А коли грає в теніс, бадмінтон ще дуже корисно очима дивитися за м’ячиком. Це гарна гімнастика для очей.

А найкраща гімнастика для очей називається “мітка на склі” – якраз у перерві між читанням добре стати десь на відстані метра від вікна, а на вікно приклеїти якусь наклейку, або просто дивитися на скло, а потім – далеко-далеко за вікно сфокусувати око. Так ми змусимо м’язи працювати. Це дуже корисно і для дорослих, особливо тих, хто працює за комп’ютером, у яких весь час м’язи спазмуються. А під час гімнастики вони можуть розслабитися. 

Ми категорично не рекомендуємо дітям, особливо молодшим, читати з телефонів або планшетів. Таке читання дає на очі дуже сильне навантаження. Особливо в дітей це може розвинути короткозорість. Звичайна друкована книга – найкращий варіант. Якщо ж все-таки доводиться читати з планшета – то не більш 30 хвилин на день. Можна два рази по 30. Але краще не треба.

Якщо постійно дивитися близько, буде навантаження на очі, так може початися короткозорість. Щоб ви знали, 18-20 років – це той період, коли око людини ще росте, збільшується його розмір. Тому до цього віку зір може погіршуватися. Якщо короткозорість виникає, то якраз до 18-20 років. У 20 років ситуація вже стабільна, вона не погіршується.

Читати найкраще вранці, коли хороше освітлення. Коли сутінки – очі більше втомлюються. Стежте за відстанню до книги і за поставою.

Гуляти дитині на вулиці влітку – це найважливіше для офтальмологів. Літо вважається тим періодом, коли очі повинні відпочивати. 

Ортопед-травматолог медичного центру педіатрії розвитку “Особливі” Олександр Гоменюк

Найкраще читати дитині – сидячи за столом. Наші загальні рекомендації щодо читання спільні для усіх вікових груп. 

Відстань до столу має бути приблизно долоня, висота стільниці – на рівні сонячного сплетіння. Сидіти більше години підряд не варто, потрібно встати і порухатися, покрутити шиєю, плечима.

Джерело світла має бути з лівого боку від дитини та книги. Доброю вправою при втомі очей буде “павучок” – на склі потрібно намалювати чорним маркером точку з “лапками” розміром із монету. По кілька хвилин дивитися то на павучка, то крізь нього в далечінь.

Спину слід тримати рівно, плечі розправлені, відстань до книги 30-40 см, щоб дитина не тягнула шию. 

Загалом час читання має займати не більше 3-4 год з обов’язковими перервами, оптимально – годину в день. Але пам’ятайте, що літо для дитини – найкраща пора для того, щоб займатися спортом, порухатися чи побігати.

Скільки книг може прочитати учень за літо   

Оноре де Бальзак читав роман на двісті сторінок за півгодини, американський президент Дж. Кеннеді – зі швидкістю 2000 слів на хвилину. Оптимальною вважається швидкість читання, практично рівна темпу розмовної мови, – в середньому 120-150 слів на хвилину. Учні старших класів, звісно, можуть читати швидше, молодші – повільніше. Але саме при такій швидкості читання можна найкраще зрозуміти зміст тексту. 

За вимогами, нормою швидкості читання мовчки для п’ятикласника є 100-150 слів за хвилину.  У середньому – 125 слів за хвилину.

Ми вирішили провести невеличкий експеримент і порахувати, за скільки часу зможе дитина прочитати задану літературу. 

Списки літератури на літо за навчальними програмами для дітей 5-10 класів виглядають так. Це в середньому по 20-30 книг з української та зарубіжної літератури, а також додаткова література, на вибір вчителя. 

Ми обрали книгу Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», яку діти читають у п’ятому класі. Книга має 200 сторінок, ми підрахували за допомогою комп’ютера, що це майже 58 тисяч слів. Якщо дитина читатиме як мінімум по 125 слів за хвилину, прочитання всієї книги займе в середньому 7 год і, за рекомендаціями спеціалістів, два з половиною дні. 

Отже, за літо школяр може прочитати 36 книг. Підрахунок цей приблизний, адже ми розуміємо, що книги можуть мати і більше, і менше сторінок. 

Дослідження показують, що людина запам’ятовує 25 % інформації, яку отримує в зоровій формі. Пам’ятайте, що для читання важлива не лише кількість, а й якість. Тому не варто гнатися за тим, щоб дитина ковтала десятки книжок за місяць, якщо вона не може зрозуміти чи переказати їх суті. Краще менше, але вдумливіше. А головне – нехай ця корисна звичка приноситиме їй багато задоволення, а літо – запам’ятається яскравими емоціями, іграми, спортом та рухом.