Особливості канадської системи освіти
Важливо знати

Особливості канадської системи освіти

Історія довга, місцями нуднувата і лише для тих, кого цікавить відповідь на питання “Чому  Канада в топ-10 освітніх систем світу?”

Система

У Канаді в кожному дистрикті є школи State та Catholic, ну і відповідно primary (від 1-го класу до 8-го) та high (від 9 до 12-го). Всі безкоштовні і фінансуються з місцевого board, щось типу нашого районо. Catholic відрізняється тим, що там вивчають релігію, співають у церковному хорі і раз на місяць ходять до церкви.

Як і в Україні, є школи з кращою і гіршою репутацією, але різниця незначна, тому батьки не особливо паряться з приводу того, куди свою кохану дитяточку віддати: всі ідуть до школи, яка максимально близька до дому.

Була впевнена, що спеціалізовані школи – чисто наша фішка. А ні! Таке є і тут, але це рідкість. Наприклад, Father Redmond спеціалізується на мистецтві. Проте, основні предмети за тією самою програмою, що і в інших школах, просто вибір предметів мистецького напрямку більший. Навчання триває з 8.30 до 14.30-15.00. Уроків додому по мінімуму, але вони є, в основному групові завдання.

Оцінювання
Як таких, оцінок немає. Є відсотки, які ти повинен набрати, аби пройти предмет. В основному це 50%. Якщо набрав більше 80-ти – ти суперзірка і твоє ім’я вивішують на 1-му поверсі. Таких багато з ряду причин, в першу чергу тому шо вивчити якісно 4 предмети на семестр є абсолютно посильною задачею.

13445714_10201607701912289_6564582648480032644_n

Атмосфера

Найнеактуальніше і найнепотрібніше слово в українській мові – це яке? Для мене – “ви”. Унікальність англійського “you” у тому, що воно не відрізняє старшого від молодшого, боса від підлеглого і студента від професора. Всі однаково важливі, однаково вільні, і повага ну явно не у виканні. У Father Redmond учень підбігає до вчителів, чмокає по черзі всіх у обидві щоки, обіймає і голосно кричить “Heeeey, what are you guys going to do for the next 2 months?” Уявляєте як ви підбігаєте до своєї математички  у сірому діловому костюмі, яка востаннє посміхалася на прем’єрному показі “Службового роману” 1977-го року, і волаєте на весь коридор “Егегей, Галина Сигизмундівна, як ся маєте, як літечко провести збираєтеся?”

Посмішка на всі 32, емоції, щирість, відсутність страху – те, що робить школу унікальною. Основна місія – аби все було for fun. Принаймні, щоб так думали діти. Суть звісно глибша.
Можеш валятися на підлозі чи цілуватися з однокласником у темному закутку, – аби це нікому не заважало і нікого не дискримінувало. Школи багатонаціональні, разом філіпінці, українці, в’єтнамці, чехи.

Навчальний рік

Починається першого вівторка вересня і до кінця червня, як і у нас – 2 семестри. В одному семестрі не може бути більше 4-х предметів (порівняйте з нашими 12-ма) і вони є фактично щодня. У 9-му класі всі предмети визначаються board і є обов’язковими, у 10-му – мінімальний вибір, у 11-12-му все обираєш сам. Так, не хочеш вчити фізику – препаруй жаб у лабораторії, грай на саксофоні чи дискутуй у політичному клубі. Вибір предметів дуже вузькоспеціалізований і величезний. Наприклад, у 2-му семестрі 12-го класу є “Створення випускного фотоальбому”, організований вчителем інформатики. На курсі вивчають фотошоп, роботу на цифрових і плівкових фотоапаратах, композицію і тд. У кабінеті є все! Він нічим не відрізняється від суперкрутої фотостудії. Альбом називається “feel the difference!”

13432343_1763822897194757_5855839686579325111_n

Гуртки

Підхід мотивуючий. Їх теж н-нна кількість, а починаються вони о 6.30 ранку, за 2 години до навчання. Ані вчителі, ані діти не скиглять, шо то зарано. Хочеш чимось займатися професійно – go for it, не хочеш – спи дома. Але всі біжать, аж гай шумить.
Діти не займаються всім підряд, бо так хочуть тати і мами. Ніякого балету, плавання, трьох іноземних мов, шахів і хореографії одразу. Щось одне-два і то лише зранку, ніяких занять ввечері.

Безпека
Двері до школи відчинені і зайти може будь-хто. На питання “But how about safety measures?” нам знизали плечима і відповіли:”Well, to avoid additional questions it is better to go to the principal’s office and get a guest pass!” Добре чи погано – не знаю, але мабуть якщо вони не паряться з приводу педофілів чи терористів з бомбами, значить в країни таки безпечно.

Форма
Вона досить умовна –  спідниця у всіх однакова, проте довжину кожен ріже в залежності від стрункості ніг. Гольфи, поло  у кольорах школи. Y Father Redmond – темно-синій і бордовий.
Ми потрапили на Carnival day, щось схоже на новошколівський День Лідерства. У цей день форму не одягають.

13419048_1763823620528018_1296458535504989222_n

Власне, сам Carnival day
Купа активностей на задньому дворі школи. Танці, ігри, хто-доги з товстелезними шарами кетчупу, майонезу і гірчиці. Безпечні справи – на дітях, небезпечні – на вчителях. На прикладі хот-догу: сосиски смажать останні, булки мастять перші. Вчителі або казяться разом з дітьми, або спостерігають, аби ніхто собі шию не звернув.

Інклюзия
Мене пробило! Для сонячних дітей немає окремих шкіл, як в Україні, всі навчаються разом і ставляться до них більше ніж толерантно. На святі всі разом проводять час, танцюють, розважаються. На частині уроків вони разом, решту часу займаються з викладачами, які спеціалізуються на інклюзиї. Якщо потрібно – допомагають батьки. Правильне ставлення до людей з особливими потребами формується змалечку.