Монстри в мережі: як убезпечити дитину в інтернеті
Виховання

Монстри в мережі: як убезпечити дитину в інтернеті

Безпека дітей в інтернеті — одне з головних завдань сучасних батьків, оскільки глобальна мережа просочилася у всі сфери людського життя. Діти майже від народження користуються гаджетами з можливістю підключення до мережі. І хоча інтернет корисний для дітей, адже допомагає пізнавати світ та полегшує навчання, але разом з тим він приховує в собі певні загрози.

Редакція Promum розбиралася, що саме загрожує дітям у мережі та як уберегти їх від негативних наслідків.

Скільки дітей в Україні наражаються на небезпеку в мережі?

Безпека дітей в інтернеті – що треба зробити?

Безпека дітей в інтернеті – це як?

Достовірні та повні статистичні дані про ризики для дітей в інтернеті зібрати досить важко. Лише невелика кількість дітей можуть говорити про свій власний досвід. Головна причина відмови — сором або страх. Інколи діти не здатні оцінити шкоду від тих чи інших дій в мережі. Тільки окремі випадки набувають розголосу і лише одиниці звертаються до поліції.

«Близько третини українських підлітків та молодих людей говорять про те, що стали жертвами булінгу в мережі. Про це свідчать результати опитування Дитячого фонду ЮНІСЕФ», — зазначає радник з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при віце-прем’єр-міністрі – міністрі цифрової трансформації України Анастасія Дьякова.

Інша сторона екрану: які загрози приховує інтернет?

Інтернет створює ілюзію безпеки. Дитині здається, що люди з поганими намірами її не бачать і не знають, де вона знаходиться, тому нічого лихого не станеться. Але це не зовсім так.

За словами Анастасії Дьякової, дітей у мережі переслідує низка ризиків. До того ж такі загрози постійно еволюціонують. До основних проблем, з якими можуть стикатися діти в інтернеті, можна віднести:

  1. Сайти «для дорослих» — контент, який містить агресію, демонструє насильницькі дії щодо інших, порнографію, а також різноманітні прояви нетерпимості. Подібна інформація може провокувати ненависть у дітей та спотворювати їх світосприйняття.
  2. Онлайн-друг. Спілкування з незнайомцями теж нерідко призводить до негативних наслідків. Це може бути кібербулінг, педофілія, грумінг, секстинг або групи смерті. Такі інтернет-активності несуть не тільки психологічну загрозу для дитини, але й фізичну. Довіра дітей до незнайомців може призвести до фатальних наслідків: самогубства, викрадення, вчинення над дитиною насильницьких дій сексуального характеру тощо.

Крім зазначених небезпек, діти в інтернеті можуть стикатися з такими проблемами, як:

  1. Овершеринг, або надання надмірної інформації про себе. Діти інколи можуть викладати в мережі конфіденційну або особисту інформацію. Наприклад, адресу школи, місце проживання або інші місця, де дитина часто перебуває. Розголошення таких даних може призвести до грабежу або викрадення. Також з метою похизуватися перед друзями дитина може сфотографувати документи та викласти в соцмережі інформацію, якою скористаються злочинці. 
  2. Фішинг — це підміна справжнього сайту на підробний. Такий ресурс може бути копією оригіналу, але зазвичай його адреса відрізняється на декілька символів. Подібні сайти створюються з різною метою. Наприклад, зловмисники збирають конфіденційну інформацію для подальшого використання зі злочинними намірами, крадіжки грошей з рахунків або ж задля навмисного зараження вірусами, які постійно копіюватимуть ваші дані з комп’ютера. Отриману інформацію злочинці можуть використовувати для шантажу, подальшого продажу тощо.
  3. Витрати на онлайн-покупки. Різноманітні інтернет-магазини зазвичай корисні і добряче економлять час, але дитина може витратити великі кошти на ігри або товари, які дуже сильно хоче. Такі незаплановані витрати нашкодять сімейному бюджету.

Інтернет на п’ятірку: як навчити дитину користуватися мережею?

Сучасні діти вчаться взаємодіяти з гаджетами майже з пелюшок. Якщо у ранньому дитинстві батьки контролюють використання дитиною телефона або планшета, то з часом цей контроль послаблюється. Батьки не в змозі пропускати через себе все, що бачить та читає дитина в мережі, а також знати, з ким вона спілкується. Для того щоб дитина отримувала максимум користі від інтернету, необхідно навчити її користуватися технологіями безпечно.


Читайте також: Безопасность детей в интернете. 10 советов родителям


Крок 1. Поговоріть

За словами Анастасії Дьякової, перший та найбільш відповідальний крок для подолання небезпеки в мережі — розмова батьків з дитиною. Варто навчити дитину користуватися гаджетами заздалегідь. 

«Подібні розмови мають повторюватися приблизно раз на місяць і еволюціонувати, ставати глибшими та складнішими, разом з розвитком дитини, — пояснює експерт. — Тому спочатку необхідно використовувати інтернет разом. З часом, коли дитина самостійно користуватиметься гаджетами, вона повинна знати основні правила виходу в мережу». 

Безпека дітей в мережі

Безпека дітей в інтернеті. Що важливо?

Крок 2. Укладіть договір з дитиною

Експерт пропонує скласти «сімейний договір», який допоможе окреслити межі дозволеного. У ньому варто чітко та зрозуміло прописати, що можна робити дитині під час користування мережею, а що ні. Це мають бути не рекомендації батьків, а саме чіткі правила — закони. Дитину також варто попередити про покарання за їх порушення.

Як вберегти дитину від загроз в інтернеті: рекомендації батькам

Деякі батьки можуть вирішити, що краще взагалі заборонити дитині користуватися мережею. Але інтернет — один з інструментів пізнання світу, тому не варто використовувати такі кардинальні методи.

Ось декілька порад від Анастасії Дьякової батькам, які не знають, як убезпечити свою дитину під час її перебування в мережі:

  • розкажіть дитині, чому не варто спілкуватися з незнайомцями в мережі, а тим паче зустрічатися з ними в реальному житті;
  • навчіть дитину аналізувати інформацію для посту. Найдієвіший у такому випадку «метод білборда». Перед публікацією дитина має запитати себе: «Чи зважусь я помістити цю інформацію на плакаті перед школою?»;
  • регулярно нагадуйте дитині, що з іншого боку екрана знаходиться жива людина. Вона також має почуття, тому коментувати дописи чи фото інших потрібно з обережністю. Дитина має розуміти, що спілкування в мережі фактично не відрізняється від бесіди в реальному світі. Саме тому не варто писати те, що вона не скаже в обличчя іншій людині;
  • поясніть, що в мережі, як і в реальному житті, є хороші люди, які бажають добра, але є й інші, які здатні скривдити. Тож потрібно бути обережнішими з наданням інформації та прийняттям пропозицій.

Як налаштувати браузер, щоб захистити дитину?

Убезпечити дитину можуть фільтри, які необхідно налаштувати в браузері самостійно. Також існують різноманітні розширення для нього або спеціальні застосунки, які можна легко встановити та налаштувати без кваліфікованої допомоги.

Операційна система Windows 7, 8 та 10 має вбудовану функцію «Батьківський контроль». ЇЇ активація дозволяє контролювати дії дитини за комп’ютером, запуск програм та ігор, а також доступ до браузера. 

Для того щоб скористатися цією функцією, необхідно:

  1. Створити окремий обліковий запис для дитини: Параметри => Облікові записи => Сім’я та інші люди => Додати члена сім’ї. 
  2. Обрати опцію «Додати обліковий запис дитини».
  3. У наступному вікні необхідні заповнити всі поля: електрона адреса, країна проживання, дата народження тощо.
  4. Для покращення безпеки необхідно вказати номер телефона, на який надходитимуть повідомлення у випадку виникнення інтернет-загрози.
  5. У наступному вікні необхідно зняти відмітку біля запропонованих опцій.
  6. Тепер потрібно зайти в новостворений акаунт і налаштувати його за допомогою інструментів Microsoft Family Safety. 
  7. Після створення облікового запису дитини ви можете перейти на сайт Family Safety. Для цього необхідно обрати опцію «Управління сімейними налаштуваннями через інтернет».

Якщо ж ваша дитина користується смартфоном або планшетом, тоді можна використати можливості браузера Google.


Читайте також: Правила безпеки в інтернеті від БеркоШко 


Налаштування функції «Батьківський контроль»:

  1. Відкрийте «Налаштування» на смартфоні дитини.
  2. Натисніть «Google => Батьківський контроль».
  3. Натисніть кнопку «Почати».
  4. Оберіть «Дитина або підліток».
  5. Натисніть «Далі».
  6. Оберіть обліковий запис дитини або створіть новий.
  7. Натисніть «Далі» і потім увійдіть у свій акаунт.
  8. Дотримуйтесь інструкцій з налаштування батьківського контролю. Слід зазначити, що під час налаштування дитина повинна буде дати свою згоду на використання батьківського контролю.
  9. Вкажіть налаштування батьківського контролю і фільтрації контенту.
  10. Встановіть застосунок Family Link для батьків, який дозволить контролювати перебування дитини в інтернеті віддалено.

Держава і безпека дітей в мережі 

Безпека дітей в інтернеті

Безпека дітей в інтернеті і держава. Що нового?

Нещодавно Міністерство цифрової інформації запустило онлайн-платформу з цифрової грамотності — «Дія. Цифрова освіта». Її мета — надання українцям можливості вільно навчатися цифровій грамотності. Це допоможе безпечно використовувати сучасні цифрові технології в повсякденному житті. На платформі зараз доступні три серіали, а саме базовий, для вчителів та для батьків «Онлайн-безпека дітей» з Анастасією Дьяковою та почесним послом ООН в області народонаселення в Україні Марією Єфросиніною.

Батьки дізнаються від експертів про безпеку дітей в інтернеті, культуру використання гаджетів, безпеку в соціальних мережах, месенджерах, онлайн-іграх та інше. Переглянути відео можна за посиланням тут


Сучасний світ має безліч можливостей, але приховує й певні загрози. Те саме стосується інтернету. І поки влада робить перші кроки у запобіганні онлайн-злочинам, відповідальність за безпеку дітей лягає на їх батьків. Тільки мами і тата можуть пояснити дитині, що саме і як їй загрожує, а також навчити вчасно реагувати та протидіяти зловмисникам. Саме це і є одним з головних завдань спілкування батьків з дітьми, а його основа — беззаперечна довіра.