Моя дитина займається сексом. Як слідкувати за її здоров’ям?
Здоров'я Виховання Секс

Моя дитина займається сексом. Як слідкувати за її здоров’ям?

Підлітки та секс. Словосполучення, що так часто лякає батьків юних людей обох статей. На думку одразу спадають захворювання, рання вагітність, алкоголь та безліч інших жахів, які просто мусять призвести до катастрофічних наслідків. Як результат, хочеться просто заборонити цю тему взагалі, накласти вето на будь-які прояви сексуального інтересу принаймні до досягнення «прийнятного» віку. 

Цей шлях сумнівів і переживань проходять більша частина батьків в Україні. Ми хвилюємося за своїх дітей, думаємо про їхню безпеку. А ще нам, батькам радянського або пострадянського виховання, жахливо не вистачає інформації, а де є темні плями – там виникає ірраціональний страх. І тоді дійсно здається простішим не обговорювати ризиковану тему, взагалі вдати, що її не існує.

Однак природу не обманеш, і підліткам у всі часи була цікава сексуальна сторона життя. То як правильно організувати цей процес?

Чи це нормально, що підліток цікавиться темою сексу чи вже почав жити сексуальним життям?

Цікавість до сексу — це нормально. Підлітки повинні цікавитись цією темою, готуючись до дорослішання. Світова статистика свідчить, що не «ранній» секс є основною соціальною проблемою – нею варто скоріше вважати тотальну неосвіченість в цих питаннях. 

Згадайте, як більшість із нас дізнавалися про секс – це були міфи історії від однолітків та «досвідчених» старших товаришів; випадкові згадки у журналах, газетах, знайдені у мами жіночі романи у м’якій палітурці, з яких на нас сипались різноманітні безглузді епітети і описи нездорових аб’юзивних стосунків; заборонені, потайки переглянуті відеокасети без підпису та ін. 

В жодному з цих джерел не було інформації, яка дала б адекватне уявлення про організм, його потреби і можливості, про здорові і нормальні способи взаємодії між людьми, особливості, індивідуальність, а головне – безпеку. 

Школа зазвичай сором’язливо уникала теми, максимум – давала один-єдиний урок для дівчаток про менструацію (здебільшого організований представниками виробників засобів гігієни), а бували і випадки, коли офіційну тему підручника лишали на «домашнє вивчення», бо вчителька біології не була в змозі подати цей матеріал без знічення. 

Щасливі історії, коли у сім’ї тема сексу не замовчувалась, а обговорювалася спокійно і виважено, можна перелічити на пальцях.

Так починались експерименти, в яких весь розрахунок був на удачу. Так, підлітки завжди займались та завжди займатимуться сексом, і закривати на це очі марно. Кожен із нас може згадати свою юність і статистику серед знайомих, а ось офіційні дані кажуть про те, що середній вік першого інтимного контакту у людей по світу близько 17-18 років, при цьому нижчі показники у країнах Скандинавії (близько 15-16 р.). При цьому дуже показовою є тенденція, що саме тут за останні десятиліття стабільно зменшується частота підліткових вагітностей та поширеність захворювань, що передаються статевим шляхом. 

Така ситуація зумовлена високим рівнем сексуальної освіти серед молоді, що підтримується як міжнародними організаціями, так і державними органами. Знання про організм, різні практики, безпеку у вигляді контрацептивів зростають і помітно позитивно впливають на соціальні показники.

Коли варто почати говорити з підлітками про секс?

Найкраще ще з того моменту, коли вони – діти. На той момент це розмова про недоторканість певних місць на тілі та про те, що будь-який фізичний контакт має бути добровільним – це стосується навіть обіймів родичів та знайомих. У людини повинне виробитись відчуття власного простору і комфорту, дитина має навчитись відмовлятись від небажаних доторків, а батьки мусять підтримати це, не примушуючи сидіти на колінах у тітки лише тому, що тій цього хочеться. 

Вчіть дитину розрізняти свої бажання і говорити «ні» – це дуже допоможе їй у майбутньому уникати партнерів, що можуть вчинити насилля. 

Ви маєте спокійно реагувати на питання про фізіологію, про тіло. До підліткового віку син чи донька мають знати, що можуть покластися на вас і не чекати осуду. Хай вони сприймають вас надійним джерелом інформації, і тоді не буде причин отримувати її з невідомих і часто небезпечних джерел. Зараз є безліч статей і курсів про те, як саме говорити з підлітками про секс – вчіться, читайте і будьте дитині другом. 

Коли потрібно сходити з підлітком до лікаря?

Є одна важлива практика піклування про себе, якої варто навчити дівчину-підлітка – це звертатися до гінеколога, а хлопчика – до уролога, профілактично та у випадку виникнення скарг. Не боятись, не відкладати візит, а розуміти, що це спеціаліст, який може допомогти. 

Бажано знайти лікаря ще до початку статевого життя, у 9-14 років. Послухайте відгуки знайомих, запишіться і сходіть з дитиною, при чому обов’язково дослухайтесь до її вражень – спілкування має бути комфортним. 

Спеціаліст стане вашим союзником у правильному поданні інформації про безпечний секс, якщо вам все ж незручно говорити про деякі моменти, або якщо сам підліток не може наважитись розмовляти з вами про це. 

У такому віці також важливо обговорити з лікарем можливість введення вакцини від вірусу папіломи людини, який є основною причиною розвитку раку шийки матки у жінок, а у чоловіків також може викликати деякі типи онкологічних захворювань. На сьогодні це щеплення доступне в Україні і є обов’язковим у багатьох розвинених країнах.

Як бути в ситуації, коли підліток сам хоче звернутися до лікаря?

За законодавством лікар не має права надавати консультацію або проводити медичне втручання, обстеження людині до 18 років без згоди (присутності) батьків або законного представника. 

З іншого боку, відповідно до Цивільного кодексу, починаючи з 14-річного віку підліток, стаючи частково дієздатним, може активно, за своєю ініціативою, звернутись до лікаря. Це певна юридична колізія, проте вона досить легко вирішується, якщо з боку батьків є розуміння потреб і користі для дитини. Мати або батько цілком можуть записати доньку до лікаря, прийти з нею до медзакладу, познайомитись з лікарем, підписати згоду на медичне втручання, але сам огляд і бесіда мають проходити віч-на-віч, з дотриманням лікарської таємниці. Не намагайтесь після прийому витягнути з доньки кожне слово, що було сказане у кабінеті – цим ви тільки відштовхнете дитину.

Також дуже хорошим варіантом з точки зору особистої відповідальності юних людей є ситуація, коли пара підлітків закохані і хочуть почати займатися сексом, і попередньо виявляють бажання проконсультуватись із лікарем. Це прекрасний початок статевого життя, що має всі шанси стати здоровим, яскравим, а ще – прояв неабиякої поваги партнерів один до одного. Такі ініціативи варто підтримувати та створювати сприятливі умови для них. 

Основною умовою для того, щоб інтимне життя вашого підлітка почалось вдало та не призвело до негативних наслідків – це здатність говорити. Це взаємна довіра і вміння слухати, повага і доступ до інформації. Вчіться разом, розмовляйте і бережіть любов у сім’ї.