«Ти любиш мого брата більше, ніж мене»
Виховання

«Ти любиш мого брата більше, ніж мене»

Коли ви з повагою ставитеся до почуттів ваших дітей і допомагаєте їм спільно знаходити рішення, з часом вони навчаться робити це самостійно. 

Це нечесно!

Якщо в сім’ї двоє або більше дітей, батьки часто чують фразу: «Це нечесно!». Таке може трапитись через те, що ви довше читали молодшому казку або дозволили йому довше поспати зранку. Діти постійно рахують, скільки ви даєте їм солодощів. Вони порівнюють, кого ви любите більше.

Батькам важко впоратися з таким суперництвом між дітьми. Дорослі починають сумніватися в тому, чи справедливо вони ставляться до своїх дітей (хоча насправді вони з усієї сили намагаються робити це). Бажання догодити обом дітям сильно тисне на них. 

 

Причини

Причиною такого суперництва між дітьми є те, що ніхто з них не хоче ділити любов батьків ні з ким. Навіть якщо старша дитина любить свого молодшого брата і охоче грає з ним, у глибині душі вона хоче, щоб батьки любили саме її більше.

Необхідність ділити батьківську любов з братом і сестрою — це життєвий факт, з яким тепер старші діти повинні миритися. Іноді це викликає у них ревнощі та гнів. Коли ви даєте молодшому на одне печиво більше, для старшого це виглядає як більший вияв любові. Коли дитина відчуває ревнощі, вона може впадати в істерику, плакати або погано поводитися. Часто робить це для того, щоб привернути увагу. В окремих випадках старша дитина починає битися з молодшою.

 

План дій

Якщо це відбувається, вам слід негайно втрутитися. Скажіть дітям: «У нашій сім’ї не можна битися. Ви можете відчувати злість, але заподіювати біль не можна. Висловлювати свої емоції можна за допомогою слів». 

Якщо діти продовжують битися, скажіть їм: «Ви не можете себе контролювати, коли перебуваєте разом». Після чого  відведіть кожну дитину в різні кімнати. Нехай вони пограють на самоті, поки їхні почуття не охолонуть.

Якщо ви чуєте, як діти сперечаються у своїй кімнаті, не поспішайте втручатися. Почекайте кілька хвилин, щоб дізнатися, чи зможуть вони самі вирішити проблему. Якщо не зможуть, вам потрібно втрутитися, щоб навчити їх знаходити компроміс. Діти найчастіше не вміють залагоджувати конфлікти.

Нейтралітет

Коли ви втручаєтеся, не ставайте ні на чий бік. Іноді батьки підтримують одну точку зору, тим самим змушуючи одного з дітей відчувати себе менш улюбленим. Краще пояснити правила поведінки загальними фразами, наприклад: «Ми не беремо речі один одного» або «Грайте цією іграшкою по черзі».

Розмовляйте

Заохочуйте дітей говорити про проблему. Кожна дитина може висловити своє бачення проблеми (і часто це будуть протилежні думки). Приймайте думку кожної дитини. Скажіть: «Я розумію, що це твоя точка зору з приводу того, що сталося». Так ви даєте дітям зрозуміти, що кожна людина бачить ситуацію по-своєму, але при цьому кожну точку зору потрібно поважати.

Навчіть дітей висловлювати почуття і говорити один одному про свої потреби. Навчіть їх використовувати такі фрази, як, наприклад: «Я злюся, що ти сам перемкнув канал, коли я дивився мультики, і не запитав мене». Чим краще діти навчаться висловлювати свої емоції за допомогою слів, тим менше вони будуть вдаватися до фізичних методів.

Творче вирішення проблеми

Пропонуйте дітям творче вирішення проблем. Наприклад, скажіть: «Я бачу, що ви обидва хочете дивитися різні передачі по телевізору. Що ж нам робити?» Запропонуйте кожному віднайти рішення проблеми. Наприклад, діти можуть вибирати, яку передачу дивитися, по черзі. Для цього вони можуть відзначати в календарі дні, коли передачу вибирає кожен з них. Так діти відчувають, що остаточне рішення справедливе. Подібні способи допомагають знайти компромісне і мирне рішення і у більш простих питаннях, наприклад, хто першим піде купатися.