ТОП-5 порад, як навчити дитину відповідальності
Новини Виховання

ТОП-5 порад, як навчити дитину відповідальності

Кожен з батьків хоче, щоб його дитина виросла розумною, здоровою і відповідальною людиною. Розумним його навчать бути книжки і школа. Гарному самопочуттю посприяють правильне харчування і здоровий спосіб життя. А що ж робити з відповідальністю? Як навчити дитину відповідати за власні вчинки, брати відповідальність за себе і своїх близьких і стати по-справжньому дорослою і самостійною людиною? 

Ми підібрали для вас п’ять основних порад, як навчити дитину відповідальності.

 

Ставтеся до дитини, як до дорослої людини

Це зовсім не означає, що років з трьох дитина має повністю відповідати за свої вчинки. Доросле ставлення — це дозвіл дитині вирішувати, чого вона хоче в даний конкретний момент. Відповідальність — це зовсім не те ж саме, що слухняність. Не треба кожного разу, особливо в дрібницях, нав’язувати свою думку. Довіряйте дитині і вчіть її прислухатися до власних бажань. Так вона звикне відповідати за себе, довірятиме вам. Адже ви не станете примушувати її робити те, чого не хочеться.

 

Розмовляйте і пояснюйте

Дитина не зрозуміє, як бути відповідальною і що це таке, якщо ви їй не пояснюватимете. Побудуйте з дитиною діалог і разом обмірковуйте наслідки того чи іншого прийнятого нею рішення. Пояснюйте, радьте, але не тисніть. Безумовно, є певні ситуації, коли батьківське «треба» або «не можна» не обговорюється. Наприклад, у питаннях здоров’я і безпеки дитини. Однак у випадках, коли ви можете довірити ухвалення рішення своїм дітям, зробіть це.

 

Заведіть домашнього улюбленця

Домашня тварина — це не просто розвага. Коли в будинку з’являється вихованець, усій родині, включаючи дитину, доводиться інакше будувати свій розклад. Тепер потрібно годувати, поїти нового друга, грати з ним, піклуватися про його здоров’я. Ніщо так не розвиває відповідальність, як усвідомлення того, що від твого рішення, пам’яті та пунктуальності залежить здоров’я і життя маленької беззахисної істоти. Дивіться корисні відео, читайте відповідні книги. 

 

Давайте дитині шанс проявити відповідальність

Якщо не давати дитині можливості бути відповідальною, вона так і не зрозуміє, що це таке. Давайте завдання, які дитина може виконати. Починайте з тих, що вона зробить із задоволенням. Доручайте невеликі господарські справи: викинути сміття, помити посуд, розібрати посудомийну машину, прибрати зі столу після вечері. Виберіть разом якийсь один обов’язок. Потім домовтеся про те, що дитина буде сама без нагадування щодня його виконувати.

 

Дійте всі разом

Діти в усьому беруть приклад з батьків. Якщо вони бачать, що мама і тато тримають слово, то також навчаться це робити. Будьте командою, в якій довіряють один одному. Тоді дитина зрозуміє, що вона рівноправний член сім’ї, з яким радяться, у кого запитують думку, кому відповідають на всі виниклі питання. Саме така поведінка виховає в малечі відповідальність до себе і до всіх близьких, а пізніше до друзів і оточуючих.

 

Кожен батько знає, що виховання дитини — це складна щоденна праця. Зробіть так, щоб вона була приємна і батькам, і дітям. Не критикуйте, якщо раптом дитина зробить помилку. Навіть дорослі помиляються, що ж говорити про дітей, які тільки починають вчитися життю? Заохочуйте і хваліть за відповідальні і самостійні вчинки. Нехай діти набираються досвіду, а ви їх будете м’яко направляти.