У перший рік життя материнське молоко забезпечує дитину всіма необхідними речовинами і зміцнює імунітет. Але як бути, якщо молока у мами мало або ж зовсім немає? Тоді педіатри призначають спеціальне дитяче харчування. Воно відрізняється за складом, властивостями і призначенням.
Які бувають дитячі суміші
Базові. Такі суміші призначені для здорових дітей, які не мають алергій і спадкової схильності до неї, розладів травлення та інших порушень.
Гіпоалергенні профілактичні. Їх призначають дітям зі схильністю до алергій. Основним компонентом, що викликає алергію у ранньому дитинстві, є білок коров’ячого молока. Лікарі рекомендують використовувати гіпоалергенну суміш на основі частково розщепленого білка. У такому вигляді він засвоюється краще.
Для дітей з алергією. Якщо алергія на молочний білок у дитини вже є, потрібна суміш на основі повністю розщепленого білка або амінокислот. За смаковими якостями такий продукт поступається базовим і профілактичним сумішам. Деяким немовлятам потрібен час для звикання до цього смаку.
Для дітей із закрепами і коліками. Такі суміші містять пробіотики і пребіотики. Пробіотики — це корисні біфідобактерії та лактобацили, а пребіотики — речовини, які сприяють їхньому росту (олігосахариди, лактулоза, інулін).
Антирефлюксні. Причинами частого зригування у немовлят можуть бути порушення роботи нервової системи, проблеми із ШКТ, неправильна техніка годування. Антирефлюксні суміші виконують функцію симптоматичного засобу. Вони містять загусники (камедь, рисовий, картопляний або кукурудзяний крохмаль) для запобігання зригуванню.
Для дітей з лактазною недостатністю. Особливістю таких сумішей є низький вміст або повна відсутність лактози. Вони зменшують прояви лактазної недостатності — діарею і коліки.
Для недоношених дітей. Малята, що народилися передчасно, мають низьку вагу і потребують підвищеної кількості поживних речовин. Суміші для них більш калорійні, насичені білком, вітамінами і мінералами порівняно зі стандартним харчуванням.
Як обрати суміш для дитини
Рекомендації лікаря. Педіатр визначає особливості організму малюка, історію пологів, сімейний анамнез, а потім на підставі цих даних рекомендує, якою сумішшю краще годувати дитину.
Тип продукту. Необхідно обирати відповідну за віком суміш (до півроку — початкова, потім — наступна згідно з категорією).
Склад. Суміші не лише адаптують за білковим, жировим і вуглеводним складом, але й містять речовини, потрібні для здоров’я і нормального розвитку дитини.
Буде перевагою вміст таких компонентів у суміші:
- пробіотики і пребіотики — допомагають «заселити» кишечник корисними бактеріями і підтримувати їх у потрібній кількості та співвідношенні (це хороша профілактика порушень травлення, захист від алергії і проблем з імунітетом);
- олігосахариди грудного молока — захищають організм від інфекцій, підтримують імунну систему, а також діють як пребіотик;
- поліненасичені жирні кислоти омега-3 та омега-6 — забезпечують нормальний обмін речовин і беруть участь у багатьох біохімічних процесах;
- лютеїн — важливий для здоров’я очей; його не виробляє організм, тому малюк на штучному або змішаному вигодовуванні може отримати його тільки з харчуванням;
- нуклеотиди — сприяють нормалізації балансу кишкової мікрофлори і зміцненню імунітету;
- таурин — бере участь у правильному розвитку мозку і сітківки ока, у перші місяці життя його не виробляє організм, тому він має надходити з їжею.
Під час вибору суміші звертайте увагу на відгуки. Цей фактор не повинен бути визначальним: те, що підходить іншим дітям, не обов’язково підійде вашому малюкові. Але якщо продукт отримує здебільшого негативні оцінки, краще розглянути інші варіанти.