Дитина та біль. Як розпізнати причину та чи варто знеболювати? 
Здоров'я

Дитина та біль. Як розпізнати причину та чи варто знеболювати? 

Батьків абсолютно вибиває з колії, коли малюку болить. Особливо моторошно у перші дні, тижні, місяці немовляти. Дитина ще не може сказати чи показати, що саме і як болить, а у батьків немає досвіду, натомість лише страх зробити гірше. Кольки, прорізування зубів, а пізніше падіння при спробах ходити, рішучий спротив кішки під час тягання її за хвіст. Батьки бажають забрати біль у дитини, не сплять ночами і отримують ще більше стресу. 

Редакція Promum вирішила відділити міфи від реальності та розповісти, як реагувати на дитячий біль та навчитись сприймати його як вимушеного союзника. Розповідає лікар Дарина Дмитрієвська

Навіщо нам біль?

А й дійсно, чому в процесі еволюції люди не позбулися всіх мільйонів нервових закінчень, що приносять нам стільки страждань? Відповідь проста — саме здатність відчувати біль дозволила нам вижити. Це універсальна сигнальна система, що захищає від дії несприятливого фактора або сповіщає про те, що всередині тіла щось не так. 

Вкрай рідкісним станом серед людей є вроджена нездатність відчувати біль (анальгезія). Серед дітей з цим генетичним порушенням значно вища смертність від травм, опіків та захворювань. Вони не помічають симптомів, аж поки стан не погіршується. Біль потрібен малюку, щоб навчитись взаємодіяти зі світом, запам’ятати загрози та не повторювати помилок. Він є першою ластівкою при деяких розладах, а також найчастішою причиною звертання за медичною допомогою. Різні типи, тривалість, локалізація, періодичність болю — також важлива діагностична ознака для лікаря при встановленні діагнозу.

Втім, доказова медицина пропонує нам досягати балансу — варто дослухатись до сигналів, що дає нам організм. Однак у випадку сильного болю, який порушує якість життя, не варто його терпіти. Те саме стосується і дітей. Сучасні знеболювальні препарати є достатньо ефективними у боротьбі з цим симптомом.


Читайте також: Детские больницы, где детям не страшно лечиться


біль у дитини

Біль у дитини: що робити?

Біль у дитини: який він та чому виникає?

Найчастіші види і причини болю у малечі залежать від віку і способу життя. 

  • Новонароджені вже через декілька тижнів, як правило, стикаються з вираженим дискомфортом у животі на фоні перебудови травної системи. Цей процес є нормальним, хоча потребує від батьків неабиякої витримки та психологічної стійкості. У деяких малюків кольки затягуються та спричиняють постійний плач вдень та вночі. При цьому знеболювальні препарати не показані та не дають вираженого ефекту, адже дискомфорт спричинений підвищеним утворенням газу в кишківнику, роздуванням його петель, посиленням перистальтики.
  • Біль при прорізуванні зубів може також супроводжуватись підвищенням температури. У такому разі є достатнім приводом для використання ібупрофену як жарознижуючого та знеболювального засобу.
  • Головний біль не надто характерний для дітей, однак може зрідка виникати на фоні психічного перевантаження, втоми, зневоднення. Почастішати він може в шкільні роки, особливо якщо дитина мало часу проводить на свіжому повітрі, повністю зайнята навчанням та додатковими гуртками. Часті головні болі можуть сигналізувати про стрес, що вимагає відпочинку та може бути приводом консультації з педіатром та неврологом. 

NB! Якщо біль виник після травми голови, терміново зверніться до лікаря! Особливо якщо він  не локалізовано поверхневий (при доторку до синяка), а генералізований. Тим більше, якщо супроводжується нудотою, втратою свідомості або запамороченням, порушенням зору. 


  • Дітей нерідко турбує періодичний мігруючий біль у кінцівках, здебільшого в м’язах литок. Особливо помітним цей симптом буває ввечері та вночі, може поєднуватись із синдромом неспокійних ніг, коли постійно виникає бажання рухати ними. Такі скарги нерідко виникають під час активного росту дитини та пояснюються комплексом факторів. З одного боку, швидке збільшення довжини кінцівок, з іншого — підвищена збудливість нервової системи, яка на фоні втоми може проявлятись больовими відчуттями. Як правило, легкий масаж, ванна та відпочинок знімають скарги. Якщо ж біль регулярний, постійний, локалізований в одному місці, варто звернутись за консультацією до педіатра та/або ортопеда.

Червоні прапорці

Коли ж потрібно швидко потрапити на огляд лікаря, аби вчасно діагностувати можливий загрозливий стан? Головними характеристиками болю, який потребує медичної допомоги, є тривалість, інтенсивність, локалізація та супутні симптоми.

  • Біль у животі може мати різний характер та безліч причин. На відміну від кишкової кольки, яка найчастіше триває недовго та не супроводжується іншими скаргами. Буває больовий синдром з наростаючою силою, зміною локалізації, іноді може додаватись блювання, діарея, нудота, підвищення температури. При виникненні таких скарг необхідно проконсультуватись з педіатром. А у разі виникнення напруження м’язів передньої черевної стінки, болючості доторку до живота варто негайно звернутись до лікарні на огляд хірурга.

NB! Головне — не знеболювати до візиту лікаря, щоб не стерти клінічну картину і не завадити точній діагностиці.


  • Якщо головний біль у дитини виникає регулярно та/або супроводжується запамороченням, порушенням зору, нудотою, блюванням або ж не проходить після травми, зверніться до невролога та офтальмолога. Діти, що користуються окулярами, можуть скаржитись на головний біль, якщо лінзи вже не відповідають потребам зору.
  • У немовлят біль у животі на фоні неспокою, підвищеної плаксивості може свідчити про ймовірну інвагінацію кишківника. Загалом варто спостерігати за дитиною, щоб оперативно відмічати зміни у звичній поведінці.
  • Після травм необхідно звернути увагу на тривалість болю.

Знеболення

Більшість дорослих ще пам’ятають лякаючу «совєтську каральну медицину» із дитинства. В умовах обмеженого доступу до ефективних безпечних анальгетиків та анестезії, вітчизняна лікарська наука попереду ставила медичну маніпуляцію. А на фоні відсутності культури уважного ставлення до пацієнта, про комфорт хворого думали в останню чергу. Як результат у багатьох людей лікувальні, діагностичні процедури та звичайний похід до стоматолога асоціюються з болем та страхом

біль у дитини

Біль у дитини: чи можна знеболювати?

А ось сучасна доказова медицина говорить про те, що під час досліджень та маніпуляцій спокійний стан пацієнта є вкрай сприятливою умовою. Саме тому адекватне знеболення вважається обов’язковою умовою. Нема жодної необхідності наражати на зайвий біль пацієнтів, а особливо дітей. До того ж дуже важливо сформувати для них позитивний образ лікаря. Надалі це сприятиме більш ретельному піклуванню про себе, регулярним медичним оглядам і сприйняттю медика як довіреної особи та союзника.

В арсеналі лікарів вже є безпечні та ефективні препарати, що дозволяють вводити дитину в медикаментозний сон під час стоматологічних процедур чи діагностики. Ці можливості дозволяють медицині позбутися більшої частини негативних асоціацій, а ще однією приємною новиною для когось може стати втрата актуальності уколів.


Читайте також: Как научить детей не бояться больницы


Уколи та діти

На теперішньому етапі розвитку медицини вважається помилковим поширений стереотип про більшу ефективність препаратів, введених внутрішньом’язово чи у вену. Сучасні препарати у таблетованому вигляді або у сиропі мають таку ж біодоступність та ефект, що й введені у вигляді уколів. Це стосується більшості ліків, у тому числі антибіотиків та знеболювальних засобів. 

Біль у дитини. Як уникнути уколів?

На цьому фоні внутрішньом’язова ін’єкція є мікротравмою, що не виправдана користю для пацієнта. Виключенням можуть бути: 

  • деякі препарати (наприклад, вакцини, деякі гормони, інсулін тощо), що не мають таблетованих аналогів; 
  • стан пацієнта, при якому порушене ковтання та/або є часте блювання; 
  • інтенсивна терапія в стаціонарі, де препарати вводяться здебільшого внутрішньовенно. 

Менше паніки, більше уваги

Так, звісно, коли дитина скаржиться на біль, першими емоціями є страх та розгубленість. Проте варто вчитись реагувати спокійно та сприймати цей симптом як підказку для батьків і лікарів, а у випадку з падіннями та гарячими предметами — засторогу для дитини. Дозволяйте собі розслабитись та відпочити, адже спокійні мама чи тато — найкращий анальгетик для малечі в ситуації стресу.