Чому я не худну: головні помилки в харчуванні та навіщо нам дієти
Здоров'я Думки

Чому я не худну: головні помилки в харчуванні та навіщо нам дієти

Ще мінус кілограм, мінус сантиметр, мінус день щасливого життя та дієта. Відмовитись від тістечка, сховати рецепт густого борщу, а після шостої взагалі забути дорогу на кухню… Як встигнути за умовними стандартами зовнішності й при цьому залишитись психічно та фізично здоровою людиною? Разом із сімейним лікарем Дариною Дмитрієвською розповідаємо про дієти: якими вони бувають, навіщо вигадані та чи безпечні.

Чи варто прагнути ідеалів та як визначити свою оптимальну вагу

У різних культурах уявлення про красиве тіло змінювалось часом сотні разів. Навіть більше, «офіційне» поняття про недосяжний ідеал далеко не завжди збігається з тим, що люди вважають привабливим у реальному житті. У часи, коли достатня кількість якісної та поживної їжі була доступна лише королівським сім’ям та знаті, люди вважали ознакою благополуччя огрядні фігури та мріяли саме про них. 

У наш час у розвинутих країнах, де проблеми голоду взагалі немає, тренди диктують прагнути стрункості та більш тендітних форм. Струнке тіло з мінімумом жирової тканини вважається ознакою здоров’я та корисних звичок. Однак часто у бажанні досягти «ідеалу» зі шпальт модних журналів люди не вміють вчасно зупинитись, випробовуючи свій організм на міцність. Хронічні стреси, пов’язані з зовнішністю чи психологічними проблемами неприйняття себе, призводять до порушень харчової поведінки (наприклад, анорексії чи булімії). 

У той же час вчені давно зійшлися на тому, що варто вважати за здорову вагу. Свій показник індексу маси тіла (ІМТ) можна вирахувати за простою формулою: вагу в кілограмах розділити на зріст у метрах у квадраті. Оптимальним ІМТ лікарі вважають число у межах 18,5–24,9. Більшість дівчат вважають за ідеал професійних моделей. Але вага у фешн-ікон переважно занизька та небезпечна для здоров’я. Тоді як невелике перевищення показника ІМТ не становить суттєвої загрози для функціонування організму. Втім, багато людей, як чоловіків, так і жінок, вдаються до різноманітних способів схуднення, не всі з яких добре позначаються на самопочутті.

Які бувають дієти?

Дієта – як правильно слідувати

Дієта — це особливий раціон харчування, зазвичай пов’язаний з певними обмеженнями у вживанні деяких продуктів та страв. Дієти бувають лікувальні та для схуднення.

Лікувальна дієта передбачає виключення або зменшення кількості речовин, що можуть нашкодити організму. Наприклад, скорочення кількості цукру та загалом вуглеводів у меню пацієнта з цукровим діабетом. Також дієти призначаються на декілька днів чи годин перед оперативним втручанням або медичними обстеженнями.

Для схуднення ж існує багато сотень різноманітних варіантів обмеження свого раціону, які можна дуже умовно розділити за тривалістю та строгістю. 

Сувора дієта

Найнебезпечнішими є дієти, розраховані на швидку втрату значної кількості кілограм. Вони мають різні назви та варіації: модельна, питна, тижнева тощо. Вони пропонують скласти своє меню буквально з кількох продуктів та рідини. А кількість їжі дуже обмежена. Фактично кількість калорій у такому раціоні критично мала і не забезпечує навіть базових потреб для функціонування організму.

Подібні схеми харчування розраховані на те, що тіло почне витрачати запаси жирової тканини. І справді, за кілька днів, витримавши такий режим, можна втратити декілька кілограмів. Це відбувається за рахунок того, що організм позбувається рідини, яка конче потрібна для нормальних процесів обміну речовин. А разом з тим, критичний дефіцит їжі здатен розхитати функції шлунково-кишкового тракту, ендокринної та нервової систем. 

Така дієта створює величезний стрес для організму та імітує катастрофу, тому тіло вмикає функцію запасання. Як результат, кожна калорія, що потрапить у ваш організм після дієти, буде ретельно зберігатись у стратегічних місцях на випадок наступного голодування. Саме тому через певний час людина набирає ще більше зайвої ваги. Бонусом має невроз, незадоволення собою та проблеми травлення.

Тривала дієта

Тривалі дієти бувають різними. Якщо вони передбачають повне виключення важливої групи речовин, результат буде подібний до короткої суворої дієти. Пам’ятайте, не можна повністю відмовлятись від жиру. Він є важливим компонентом обміну речовин. Деякі вітаміни та інші речовини засвоюються лише за наявності жиру. Варто просто замінити фастфуд та жирне м’ясо на рослинні жири та приготовану вдома їжу.

Медичні рекомендації під час дієти

Дієта – яка користь

Існують дієтичні рекомендації, що засновані на напрацьованих медициною знаннях про здорове харчування та обмін речовин. Вони розраховані не на тимчасове дотримання, а на повну зміну режиму і культури вживання їжі. Цих принципів людина може безпечно дотримуватись роками або навіть усе життя та зберігати стрункість. Перерахуємо декілька основних:

  1. Раціон має бути різноманітним — включати овочі, фрукти, м’ясо, рибу, крупи. 
  2. Виключити варто їжу швидкого приготування, напівфабрикати, ковбаси. У цих продуктах багато зайвої солі, підсилювачів смаку, інших хімічних речовин, цукру, і підрахувати їхню кількість неможливо. Сіль у великій кількості затримує воду в організмі, сприяє виникненню набряків, підвищенню артеріального тиску та власне маси тіла.
  3. Необхідно пити чисту воду, а її кількість є досить індивідуальною. Не потрібно пити через силу, аби лиш «наздогнати» розрекламовані 2,5–3 л. Можливо, вам достатньо 1–1,5 л на день. Тож завжди носіть із собою пляшечку з водою. А при виникненні почуття голоду питайте себе: це відчуття голоду чи спрага? Зазвичай, люди їх плутають. 
  4. Пізня вечеря і нічні перекуси — однозначний шлях до гладшання та розладів травлення. Вночі організму потрібен відпочинок. Якщо ж перед сном травна система перезавантажується їжею — зранку можлива печія, гіркота в роті, здуття живота, а також поганий сон та втома. Це цілком логічно, адже всю ніч тіло працювало, щоб перетравити отриману їжу. Вечеря має бути легкою для засвоєння та бажано за три години до запланованого сну.
  5. Не потрібно зовсім відмовлятись від солодощів. Вживайте їх у першій половині дня, а також звертайте увагу на якість смаколиків. Наприклад, пригостіть себе кількома шматочками якісного шоколаду зі справжніх какао-бобів.
  6. Отримуйте насолоду від їжі. Швидкі перекуси, заїдання стресу, несвідоме постійне жування не є задоволенням. Зупиніться, виділіть на обід годину, вкрийте стіл красивою скатертиною та дістаньте «святковий» посуд. Відкладіть гаджети, їжте повільно та смакуйте. Тіло встигне надіслати сигнал про ситість і ви забудете про тяжке відчуття переїдання. Так ви відчуєте справжній смак страв та з’їсте значно менше. 

Ми їмо для того, щоб жити, а не навпаки. Здорове харчування — це не про строгість і обмеження. Це усвідомленість і насолода від смачної та красивої їжі. Якщо ви хочете підвищити загальний імунітет та стійкість проти стресів та ГРВІ — час від часу збирайте близьких та друзів, влаштовуйте приємну вечерю з бокалом червоного вина, під час якої ви отримаєте цікаве спілкування, приємні емоції та зможете позбавитись звичного напруження. А тіло подякує вам та повернеться до тієї форми, що є ідеальною саме для вас!