догляд за ротовою порожниною у дітей
Здоров'я

Як правильно доглядати за дитячими зубками. 5 золотих правил

Стоматологи завжди асоціювались з болем, запахом паленої кістки та моторошним звуком бормашини. У наш час стоматологічні послуги зробили величезний крок уперед як щодо матеріалів і технік, так і сервісу та можливостей знеболення. І все ж ми продовжуємо їх боятися, тільки тепер вже з іншої причини, а саме — астрономічних цін на лікування. Цей страх логічно підштовхує до бажання убезпечити свою доньку чи сина від необхідності відвідин дантиста. Що варто знати про догляд за ротовою порожниною у дітей, розказує сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.

Зубна гігієна змалечку

догляд за ротовою порожниною у дітей

Серед сучасних батьків шириться багато міфів та чуток щодо правил догляду за зубами малечі. Зараз розкажемо вам короткі рекомендації доказових лікарів-педіатрів та стоматологів.

  1. Починати чистити зубки потрібно з моменту появи першого. Це не лише зберігає емаль, але й формує корисну звичку. 
  2. Частота процедури — двічі на день. А якщо виходить — то й після кожного прийому їжі. Уявлення про те, що чищення може заміняти протирання марлею чи ватним тампоном — розходяться з дійсністю. Це не забезпечує чистоту та захист зубів.
  3. Змінювати щітку потрібно кожні півтора-два місяці. Вибирайте спеціалізовані моделі, розроблені для дітей. Вони мають маленькі розміри та м’яку щетину, що не подразнює ясна.
  4. З віку 3–4 років потроху привчайте дитину чистити зуби самостійно. Спочатку допомагайте, завершуючи процедуру власноруч, але вже з 5–6 років повністю передайте цей обов’язок малюкові. Такий підхід формує навички самостійності та відповідальності.
  5. Кількість зубної пасти має бути невеликою, приблизно як пара рисових зерняток. У магазинах є багато дитячих варіантів з вмістом компонентів, що максимально підходять для малечі.

Читайте також: 7 советов по уходу за детским ртом и зубами


Догляд за зубами дітей: ігри та позитивні асоціації

Статистика свідчить, що близько третини всіх дітей на момент початку відвідування садочку вже мають проблеми зі здоров’ям зубів. Ця тривожна тенденція спонукає більше дізнаватися про правила догляду за ними. Але для успішного збереження міцності емалі важливо в першу чергу сформувати у дитини позитивні асоціації з процесом чищення. 

Нехай він проходить у ігровому стилі! Вигадуйте казкових героїв, паровозики з пастою, рятівників від страшних мікробів та заохочуйте дитину до самостійної гігієни, хваліть за ініціативу й успіхи. 

Раз на рік профілактично відвідуйте дитячого стоматолога. Це допоможе впевнитись, що все добре. Тим більше, що професійних спеціалістів, які дбають також про комфорт малюка, стає все більше. 

Догляд за ротовою порожниною у дітей

Догляд за ротовою порожниною у дітей. Малята та «молочні зубки»

Ростіть, зубки!

Малята

Ще одним приводом для хвилювання в батьків стає прорізування зубів — як молочних, так і постійних. І хоча «правильного» порядку не існує, є статистично частіші комбінації. Те саме стосується і швидкості: якщо перший зуб прорізався до 1,2 року, то жодного відставання в цьому сенсі немає. Як правило, до трирічного віку малюк вже має повний набір молочних зубок.


Читайте також: Как научить ребенка чистить зубы


Школярі

Догляд за ротовою порожниною у дітей. Школярі

Коли ж дитина вже наближається до шкільного віку, починається наступний важливий процес — зміна молочних на постійні. І якщо каріозний «дитячий» зуб так чи інакше можна вирвати без великої шкоди, то «дорослі» з нами надовго. І так хочеться зберегти їх здоровими. Тому до цього часу звичка до гігієни вже має бути сталою, а дитина — усвідомити прості та логічні аргументи на користь чищення. Розмовляйте з сином чи донькою нарівні, як з дорослими відповідальними людьми. Разом з тим пояснюйте наслідки уникання ранкових та вечірніх процедур. 

Лайфхак! У період зміни зубного ряду дітям корисно давати гризти горіхи, підсушений хліб, сухофрукти та інші продукти, які потрібно жувати. Таким чином тренуються м’язи, а щелепа розвивається та розширюється. А нові зубки матимуть достатньо місця, аби стати в рівну та красиву лінію.

Якщо ж дитина вже підросла, а зубки виросли врізнобіч, варто відвідати стоматолога та ортодонта, адже ця проблема не лише естетична. Внаслідок неправильного прикусу та співставлення зубних поверхонь підвищується тиск та тертя на емаль. Це тягне за собою часте утворення карієсу, пошкодження поверхні та навіть дефекти вимови.

Загальним правилом догляду за зубами в дітей та дорослих є увага до профілактики та запобіжні огляди спеціаліста. Адже проблему, що з’явилась нещодавно, значно простіше та дешевше лікувати, ніж застарілу патологію. Дбайте про себе та живіть без болю, і демонструйте якісний приклад своїм дітям!