Медичний чекап: як перевірити здоров’я дитини перед школою
Здоровье

Медичний чекап: як перевірити здоров’я дитини перед школою

Купити рюкзак і канцтовари. Придбати новий одяг. Нагулятися на вулиці, поки є вільний час. А ще — перевірити здоров’я. Разом із сімейним лікарем Дариною Дмитрієвською з’ясовуємо, до яких спеціалістів слід сходити з дитиною перед навчальним роком, і навіщо це нам потрібно. 

Сімейний лікар

Перш за все слід відвідати сімейного лікаря. Ідеальний варіант — якщо у вас вже склалися стосунки. У такому разі лікар знатиме всю історію життя дитини та її особливості й зможе швидше і якісніше зорієнтувати з планом дій. До того ж знайоме обличчя лікаря викликає довіру в дитини й робить візит до клініки спокійнішим. 

Якщо ви ще не обрали лікаря для своєї родини, то зробити це краще просто зараз, у спокійній ситуації, коли це плановий візит, у вас є час і ресурс на роздуми. Так ви зможете уважно поспілкуватися з кількома лікарями й обрати того, хто керується доказовою медициною у своїй роботі та вміє знаходити спільну мову з дітьми. Нагадаємо, що ви можете обрати будь-якого сімейного лікаря, незалежно від того, де саме ви проживаєте чи прописані. 

Сімейний лікар проведе базове обстеження дитини, до якого входить вимірювання антропометричних даних (вага, зріст) та виконання проби Руф’є для перевірки тренованості серцево-судинної та нервової системи. 

Також лікар порадить, як правильно харчуватися, балансувати режим активності та відпочинку, а ще скерує до вузьких спеціалістів.

За правилами реформи медичної допомоги за наявності направлення ви маєте право на безоплатну консультацію фахівців за місцем вашого проживання, а вже з наступного року зможете обирати вузьких спеціалістів вільно.

Перелік лікарів, до яких варто звернутись для профогляду, не такий великий і ґрунтується на найчастіших проблемах зі здоров’ям, що можуть виникнути в учня школи, втім, перелік спеціалістів не є статичним і може відрізнятися залежно від потреб учня. 

Офтальмолог

Офтальмолог перевірить гостроту зору дитини за допомогою спеціальних таблиць з буквами або символами та дасть рекомендації щодо місця в класі, з якого для дитини буде найкомфортніше дивитись на дошку. Також він дослідить стан очного дна та за необхідності порадить, які окуляри чи лінзи потрібно носити.

Ортопед 

Ортопед слідкує за поставою дитини, адже часто школярі сидять неправильно, мають погано пристосовані шкільні парти чи письмові столи вдома. Лікар визначить симетричність проекції лопаток, перевірить наявність фізіологічних вигинів хребта та його патологічних викривлень. 

Для корекції, швидше за все, вам порадять плавання, танцювальні гуртки, будь-який спорт —  він укріплює м’язовий корсет. Як додаткова терапія можуть призначатися пасивні коректуючі засоби, але чи вони потрібні, ви вирішите разом зі спеціалістом.

Стоматолог

Відвідувати стоматолога слід усім кожні пів року. Лікувати та доглядати треба і молочні, і постійні зуби, адже карієс —  це осередок інфекції, який може впливати на функцію шлунково-кишкового тракту, викликати запалення пазух носа тощо. Пройти обстеження у стоматолога і провести лікування варто перед початком навчання, поки є вільний час.

Гастроентеролог

Школярі часто не мають змоги або не хочуть харчуватися правильно та різноманітно. Гастроентерологи стикаються з наслідками постійних перекусів бутербродами, фаст-фудом та газованими напоями —  гастритами, езофагітами тощо. 

Консультація з цим спеціалістом дозволить тримати під контролем ці процеси, а етичний підхід та вміння спілкуватися з дитиною може спонукати її харчуватися більш правильно.

Отоларинголог

Отоларинголог, або ЛОР, —  ще один спеціаліст, з яким часто мають справу діти та їхні батьки. Часті ГРВІ для учнів молодших класів є нормою —  так імунна система знайомиться зі спектром респіраторних вірусів, аби надалі більш ефективно формувати захист. 

Однак при наявності аденоїдних розростань, ламких судин носової порожнини, астматичної схильності ці прості вірусні інфекції можуть мати затяжний перебіг та бути причиною багатьох неприємних моментів. 

ЛОР-лікар за допомогою спеціальних інструментів перевірить стан носоглотки, верхньої частини гортані та зв’язок, носових ходів, зовнішнього вуха та барабанної перетинки. І якщо виявить відхилення — допоможе з планом наступних дій. 

Щеплення

Окрім консультацій вузьких спеціалістів, перед школою впевніться у наявності всіх обов’язкових щеплень у вашої дитини, адже це насамперед захист її життя, і на додачу —  життя людей, які її оточують. 

  • Календар щеплень (схема)

Аналізи

Також до щорічного медогляду можна додати загальний аналіз крові та сечі —  направлення на ці безкоштовні обстеження можна отримати у сімейного лікаря, з яким ви підписали декларацію. 

Ці дослідження дають загальну інформацію про стан здоров’я, присутність запального процесу, анемії, дозволяють відслідкувати функцію нирок, допомагають відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної. 

Залежно від ситуації можуть знадобитися додаткові аналізи.

Набагато краще попереджувати захворювання, ніж лікувати їх. За допомогою чекапу перед школою ви можете навести дітям приклад турботи про себе та відповідального ставлення до свого здоров’я, сформувати довіру до лікарів.