Сімейна профілактика від наркотиків
Здоров'я Новини Виховання наркотики

Сімейна профілактика від наркотиків

Наркоманія — хвороба молодих. Більшість підлітків пробують наркотики вже в школі. Відбудеться це чи ні, залежить і від сім’ї.

Вчіть отримувати задоволення

Наркотики, як і алкоголь, — найшвидший і найпростіший спосіб отримати задоволення. Якщо ваша дитина має хобі та інтереси, які поглинають її час без залишку, то їй, по-перше, не вистачить часу на наркотики, а по-друге, вони будуть не потрібні.

Підліток звикне отримувати задоволення від зовсім інших речей. Тільки хобі, звичайно, повинні бути добровільними. Обов’язково дайте дитині можливість шукати себе, оскільки вгадати, що здатне її дійсно захопити, дуже важко.

У дітей є особливість — раз на кілька років у них настає так званий критичний вік, після якого особистість змінюється. Дитина шукає себе, і в цих пошуках її може кидати з боку в бік.

Почав збирати марки — кинув, грати в шахи — кинув, пішов у секцію — кинув. Це абсолютно нормальне явище.

Чим більше у дитини можливостей для розвитку, тим вищі шанси, що з’явиться постійне захоплення, яке забере її вільний час. І тим нижчий ризик розвитку залежної поведінки, зокрема й від наркотиків.

Готуйтеся до розмови

Поширена помилка — не говорити про існування наркотиків і їх небезпеку, відкладаючи розмову на потім у надії, що чим пізніше дитина дізнається, тим краще.

Але дитина все одно дізнається — у школі, з телевізора, на вулиці. Тому почніть розмову самостійно. До цього моменту ви для ваших дітей повинні бути справжнім авторитетом. Тоді саме вашу позицію дитина сприйме як істину в останній інстанції.

Необхідно пояснити, що небезпечні та протизаконні всі наркотики — і «важкі», і «легкі». При цьому загальні фрази про шкоду наркотиків для організму підлітка не переконають — детально розкажіть, чим закінчується навіть невинна пропозиція спробувати психоактивну речовину.

Тому до моменту, коли дитина підросла, вам краще володіти всією інформацією про шкоду наркотиків. Якщо ставиться питання, поговоріть спокійно. Не впадайте в паніку і не метушіться, адже надмірні емоції батьків можуть стати для дитини знаком, що тема їх сильно хвилює і лякає. 

Вчіться слухати вашу дитину і будьте акуратні в розмові. А ось чого не варто робити, так це обманювати. Завдяки інтернету можна легко перевірити ваші слова і перестати довіряти батькам.

Успіх — це інше

У молодіжній субкультурі наркотики часто зв’язуються з успішністю — багато кумирів молоді вживають психоактивні речовини майже відкрито. І тут дуже важливо прояснити дитині картину.

По-перше, необхідно вести розмову про успіх тактовно. Якщо ви почнете просто очорнювати кумирів своїх дітей, ймовірно, швидко втратите контакт з підлітками. Краще показувати правильні приклади, ніж нападати на «неправильні».

По-друге, дуже здорово, якщо самі батьки — захоплені своєю справою люди, при цьому ще й ведуть здоровий спосіб життя і ніяк не пов’язані з наркотиками. У цьому випадку ви — найкращий приклад.

Такі ж знайомі та друзі вашої родини — теж дуже хороший аргумент для дитини. Інша справа, що перейматися цими аргументами треба задовго до того, коли дитина зустрінеться з наркотиками.

Знайте друзів

Основне правило — будьте уважні та спостережливі, щоб відразу помітити всі зміни, що відбуваються з дітьми, і вчасно на них відреагувати.

Знайте оточення вашої дитини. Тому з самого раннього віку запрошуйте в гості друзів дитини. Вона вибирає не наркотики, вона обирає спосіб життя, пов’язаний з наркотиками. 

Благополучна сім’я — запорука безпеки?

Не секрет, що і діти з благополучних, здавалося б, сімей починають вживати наркотики. 

Дуже важливий психологічний клімат у сім’ї — наскільки добре налагоджені взаємини, чи заведено ділитися своїми почуттями і переживаннями. Необхідно, щоб діти довіряли батькам і не боялися, що за розповідь про контакт з наркотиками їх відразу почнуть лаяти чи карати. У такому випадку вони все залишать при собі, побоюючись батьківського гніву.

Для розвитку наркоманії потрібен відповідний ґрунт. Підліток з сім’ї з теплою, довірливою атмосферою, навіть спробувавши наркотик, не зможе оцінити його дію. Оскільки задоволення в його житті й так достатньо — спілкування в сім’ї та цікаве дозвілля. Якщо ж людині не вистачає спілкування, сильних вражень і емоцій — наркотик стане їм замінником.

Якщо є підозри

У разі, якщо вам здається, що ваша дитина вживає наркотики (а ознаки цього зазвичай добре помітні: ламається вся система поведінки підлітка, він починає «шифруватися», не спати ночами, закриватися у ванній) — не тягніть з розмовами і не натякайте.

Запитайте безпосередньо, і якщо підліток заперечуватиме — запропонуйте здати аналіз на наркотики і розвіяти ваші сумніви.

Найважливіше

Найкраще від пристрасті до наркотиків підлітка вбереже міцна дружна сім’я, в якій заведено ділитися своїми переживаннями і запрошувати в будинок друзів. Батькам не варто закривати очі на проблему наркотиків, навіть якщо сім’я здається благополучною — на спілкування з дітьми часто не вистачає часу.

Володійте інформацією про наслідки вживання наркотиків, щоб вчасно відповісти на  питання, що виникають у дітей.