Що покласти в домашню аптечку
Здоровье Мысли

Що покласти в домашню аптечку

Кожна людина хоча б раз в житті відчувала раптовий фізичний дискомфорт. І тоді на допомогу приходила домашня аптечка. На думку лікаря Дарини Дмитрієвської, пацієнтів можна умовно розділити на два типи за вмістом домашньої аптечки: на тих, у кого в ній немає нічого, крім активованого вугілля, і тих, у кого є сотня різноманітних, часто неефективних засобів. Тож люди з порожніми та перенасиченими аптечками в житті мають різну тактику підтримання здоров’я, але крайнощі ніколи до добра не доведуть. Разом з експертом, пропонуємо визначити, які ж ліки нам дійсно потрібні.

У кого спитати?

Почну з того, що закуповувати ліки про всяк випадок на власний розсуд і за порадою знайомих/сусідки/троюрідного брата не варто. Також фармацевт у аптеці, хоч і є спеціалістом у своїй галузі, все ж не має лікарського практичного досвіду та знань. Тому перша помилка в тактиці добору препаратів — це просити призначити вам лікування людей, які не мають на те повноважень. Звісно, вас не відпустять без покупки, а іноді навіть і вгадають із засобом, але сподіватись на удачу — не найкращий шлях.

Реклама різних “лікувальних” засобів на ТБ, у пресі та на білбордах також не є надійним джерелом інформації. Натомість консультація з довіреним сімейним лікарем — це must have у будь-якій незрозумілій ситуації. Досвідчений медик завжди в змозі пояснити, що і від чого вам призначає. Це і є головна порада, як зрозуміти, що ви потрапили до фахівця. Лікарі мусять користуватися лише доказовою базою, тобто прийнятими у всьому світі протоколами лікування, препаратами з доведеною на тисячах пацієнтів ефективністю у незалежних дослідженнях. 

Як відрізнити дієвий препарат

Ось ще декілька фактів, на які варто звернути увагу:

  1. Одразу викиньте з аптечки “противірусні препарати при ГРВІ”, імуномодулятори, імуностимулятори та гомеопатію. Вони, хоч і розрекламовані, але не мають жодної доказової ефективності. Навіть якщо здається, що вам минулого разу допомогла при вірусі якась з цих пігулок — це або збіг, або ефект плацебо. Про такі “ліки” попереджали в МОЗ на чолі з Уляною Супрун.
  2. Часто пацієнти лякаються об’ємних інструкцій до препаратів, де перелічені численні побічні дії. Такі “манускрипти” інколи стають причиною відмови від лікування, адже люди бояться нашкодити собі. Однак тут ховається помилка. Довгі докладні інструкції та детальний опис побічних дій свідчать про те, що цей лікарський засіб уважно досліджували на великій кількості пацієнтів. Під час тривалого випробування на людях науковці зобов’язані реєструвати будь-які симптоми та скарги від учасників дослідження. Причому вони можуть бути ніяк не пов’язані з прийомом препарату — це майже неможливо довести, тому такі випадки додаються до переліку “побічок”. У той же час недієві, але розкручені засоби зазвичай «не мають протипоказань та побічних ефектів». Так не буває!
  3. Багатофункціональність — це прекрасна і омріяна властивість ліків. Авжеж, було б чудово мати одну таблетку від усіх захворювань! Деякі ліки дійсно мають різнонаправлені ефекти. Наприклад, нестероїдні протизапальні препарати зменшують не лише запалення, але й біль, знижують температуру тіла тощо. І все ж якщо рекламодавці переконують вас у магічній силі пігулки, яка лікує від десятка різних хвороб, — саме час засумніватися.
  4. Антибіотики не лікують вірус, не знижують температуру і їх не можна призначати без консультації лікаря. Інакше отримаєте лише небажані ефекти і жодної користі. Пробіотики, які так полюбляє більшість, не надто вам допоможуть. Вони практично не мають ефекту при розладах травлення, що викликані антибактеріальною терапією.
  5. Можете сміливо відмовитись від звичних методів каральної медицини, як-от гірчичники, гарячі інгаляції над картоплею, “банки”. Так буде менше ризиків нашкодити собі та рідним. Також не давайте малюкам до 4 років відхаркувальних препаратів — дітки у цьому віці не вміють ефективно відкашляти рідкий слиз. 
  6. Улюблений багатьма спазмолітик “Но-шпа” має цілком конкретні показання і цільові клітини — гладкі м’язи шлунково-кишкового, ниркового трактів. Але він не діє на рецептори м’язів гортані, а отже не знімає спазм.
  7. Головне — перевірте усі строки придатності та позбавтеся від препаратів, у яких він скінчився. Тримайте ліки у недоступному для дітей місці — високо і бажано замкнутими на ключ. Діти мають неймовірну здатність діставати те, що не можна. Тому краще трохи переоцінити їхні можливості. 

Загалом домашня аптечка має містити декілька основних лікарських засобів. А зорієнтувати зможе наша попередня стаття про аптечку мандрівника. Саме ці препарати є першочерговими та потрібними, а все інше вам призначить ваша довірена, уважна і доказова сімейна лікарка. Будьте здорові та читайте корисні джерела!