Що потрібно знати про новий сезон грипу?
Здоров'я Думки

Що потрібно знати про новий сезон грипу?

«Здається, у мене грип», – часто скаржимося ми один одному, коли в черговий раз хапаємося за купу серветок через нежить, втрачаємо смак їжі, вкриваємося купою ковдр, рятуючись від ознобу. 

Це популярне узагальнення, яке є лиш одним із міфів, що оточують цю хворобу і можуть бути небезпечними для життя. Разом з лікарем Дариною Дмитрієвською розвінчуємо кілька хибних уявлень та з’ясуємо, як захистити себе та близьких від цього неприємного захворювання.

Що треба знати про грип?

Грип – це інфекційне захворювання, викликане окремим класом респіраторних вірусів, які мають багато різних підтипів (штамів). Цей збудник є вкрай заразним, а хвора людина через активний кашель, чхання, нежить швидко та ефективно розповсюджує навколо себе часточки вірусу. Тому оточуючим дуже легко підхопити його під час мінімального контакту. 

Серед більш ніж 200 респіраторних вірусів грип є найнебезпечнішим. Саме він викликає серйозні ускладнення (у 10-15% всіх хворих) з боку дихальної, серцево-судинної системи, порушує роботу нирок і печінки, що може призвести до летальних наслідків. 

Групами найвищого ризику є:

  • діти до 5 років
  • люди похилого віку
  • ті, хто має хронічні захворювання всіх перелічених систем або стани із зниженим імунітетом. 

Проте здорові люди молодого віку також перебувають у небезпеці, адже хронічний стрес, втома, неможливість піти на лікарняний з першими симптомами відчутно погіршують прогноз.

Чи можна захиститися від грипу?

Єдиною ефективною профілактикою сезонного грипу є щорічна вакцинація. ВООЗ досліджує епідеміологічну ситуацію та складає прогноз на наступний рік з приводу поширеності тих чи інших штамів, а вчені створюють актуальну вакцину. 

Її ефективність дуже висока – більшість щеплених не захворіє навіть при тісному контакті з хворим, а близько 30% можуть мати симптоми, які втім не призведуть до ускладнень. Проте навіть за наявності щеплення серед населення побутує багато міфів щодо грипу, і про них ми сьогодні поговоримо.

Міф №1. Грип це просто застуда

Це уявлення спричинене кількома факторами. Індивідуальні симптоми респіраторних хвороб у окремої людини стирають об’єктивну картину самопочуття при грипі. Також іноземне слово flu часто означає і ГРВІ, і грип. Однак при грипі стан пацієнта значно гірший: температура тіла тримається на рівні 39-41°C, супроводжується сухим кашлем, ознобом, світлобоязню, головним болем та вкрай вираженою слабкістю. 


Читайте також: Вакцинація для мандрівників: які щеплення і коли треба зробити (календар)


Проте головна відмінність у можливих ускладненнях: ГРВІ може перерости у запальні процеси в дихальній системі, які досить добре піддаються лікуванню (гайморит, фарингіт, отит, бронхіт, пневмонія), а ускладнення грипу зачіпають різні системи організму. Тому бувають випадки, коли хворі на грип потрапляють до лікарень, а в деяких випадках і помирають. 

Міф №2. Я ніколи не хворів, тому й не захворію.

Ймовірність підхопити вірус залежить від (не)вдачі стикнутись з уже хворим, що може відбутися будь-де: у транспорті, магазині, на роботі. Закрите приміщення з натовпом – ідеальне місце для поширення вірусу. Щороку з грудня по лютий рівні захворюваності на грип максимальні, і в цей час не варто розраховувати на сліпу вдачу. 

За прогнозами Центру громадського здоров’я у сезоні 2019-2020 року в Україні на грип захворіє від 4,7 до 6,8 млн людей – це приблизно кожен 8-й житель країни. Чи варто так ризикувати?

Міф №3. Якщо вже підхоплю грип – звернуся до лікаря і мені призначать препарат

Це ще одне небезпечне уявлення, яке виникло через плутанину з ГРВІ. Дійсно, більшість респіраторних вірусів починаються з незначних симптомів, які з часом наростають. У цей час можна записатися на прийом до свого сімейного лікаря і навіть завершити деякі робочі процеси перед лікарняним. 

Однак грип відрізняється вкрай різким початком. Щойно абсолютно здорова людина вже з кілька годин втрачає працездатність, температура тіла стрімко піднімається до високих цифр, загальне самопочуття значно погіршується, і хворий починає поширювати вірус. Діти важко переносять виражені симптоми грипу. Поява у колективі малюка з нещодавніми активними проявами, є великою загрозою для всіх нещеплених дітей та дорослих.

Що робити при появі перших симптомів?

Проти грипу розроблено кілька препаратів – це «Таміфлю» (озельтамівір) та «Реленза» (занамівір). Вони пригнічують основний фермент вірусу – нейрамінідазу. Прийом цих препаратів варто починати негайно після появи симптомів, або хоча б в межах доби. Так, вони ще можуть проявити ефективність – зменшити тривалість хвороби та інтенсивність проявів. Однак для призначення ліків необхідно потрапити на прийом до сімейного лікаря, провести швидкий тест на грип та отримати підтвердження. І не завжди можна встигнути за добу. До того ж вартість лікування при грипі в кілька разів перевищує ціну щеплення, що є економічно необґрунтованим. 

Чого чекати у новому сезоні?

Виробники вакцин вже анонсували появу щеплень від грипу в Україні в кінці вересня-на початку жовтня. А медзаклади активно готуються до кампанії профілактики вірусу. 


Читайте також: Эксперимент редакции. Вакцинация от гриппа


Центр громадського здоров’я повідомляє: 

«Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея). Обидві – якісні та безпечні. Якість вакцин, які ввозять до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» – від шести місяців».

Групами підвищеного ризику, яким обов’язково потрібно щепитись, є:

  • ті, хто працює з людьми (медики, вчителі, працівники торгівлі та громадського харчування тощо);
  • літні люди (від 65 років) та діти до 5 років;
  • вагітні (вакцинація дозволена на всіх стадіях вагітності);
  • пацієнти з хронічними захворюваннями.

Поява вірусу в колективі практично гарантує численні лікарняні з виплатами та зниженням продуктивності в організації. Запропонуйте вашому роботодавцю організувати вакцинацію усіх співробітників, що є фінансово вигідним рішенням. Якщо ви ще не обрали собі сімейного лікаря – саме час це зробити. Запитайте, як ви і ваші рідні можуть вакцинуватися, щоб захиститися від грипу протягом сезону. Подбайте про свій захист зараз та насолоджуйтесь зимовою казкою без ризиків для здоров’я.