Дитина і спорт. Що перевірити у лікаря перед початком тренувань?
Здоров'я Думки

Дитина і спорт. Що перевірити у лікаря перед початком тренувань?

Усі мами і тата різні, та, безсумнівно, кожен з нас хоче, щоб діти розвивалися гармонійно, росли здоровими та спритними. Витривалість, дрібна моторика, стійкість до інфекцій та навіть високі розумові здібності — все це великою мірою залежить від фізичної активності. Тож, однозначно, спорт для дітей – це не лише розвага. Яке місце він займає в житті дитини, коли починати та яким заняттям віддати перевагу, розповідає лікар Дарина Дмитрієвська. 

Спорт для дітей: навіщо?

Кожен розуміє прямі ефекти вправ — це розвиток м’язів, сила, гнучкість. Але не тільки! Для розумової сфери спорт для дітей не менш важливий. Часта активність покращує кровопостачання всього організму, зокрема й мозку. Виконання складних вправ, що потребують концентрації, перерозподілу уваги, вчить відчувати своє тіло, планувати дії, а також пришвидшує реакцію.

Фізичне навантаження стимулює продукцію гормонів щастя, наповнення мозку киснем і загалом покращує самопочуття. Як дітям, так і дорослим необхідно рухатись задля профілактики хронічних хвороб, а активні ігри та командні види спорту поліпшують адаптацію в суспільстві й допомагають знаходити друзів.

Коли починати?

Спорт для дітей – це не лише професійні заняття, гуртки та секції. Насправді до нього можна віднести будь-яку фізичну активність. Головний секрет користі — це регулярність та постійність. І тому вікових обмежень у рухливих вправ немає, їх можна вводити у життя дитини практично з народження. Якщо ваша донька чи син полюбляють лазити по перекладинах на дитмайданчику чи по деревах, висіти та підтягуватись, стрибати і бігати — вони займаються спортом. Різноманітно, за своїм бажанням, з радістю та отримуючи задоволення, а бонусом при цьому є тренування.

Спорт для дітей

Вам здається, що це стосується лише тоддлерів та діток старшого віку? Насправді новонароджені та немовлята дуже сильні. Їхня здатність утримувати свою власну вагу, хапаючись за ваші пальці, — неймовірна. Тож варто створювати умови, в яких дитина зможе розвивати природні здібності. У цьому сенсі не варто обмежувати будь-яку активність, боячись збитих колін або забрудненого одягу. Потрібно наглядати, аби дитина не робила чогось дійсно небезпечного. В той час як звичні подряпини та синці — це особистий досвід, який набагато краще вчить малюка обережності.

Як вибрати спортивну секцію?

У цьому розділі буде лише одне і головне правило: дитині має дійсно подобатись те, чим вона займається. Поширена практика, коли батьки віддають сина чи доньку на гурток, не надто цікавлячись їхньою думкою. Іноді за цим стоїть нереалізована у власному дитинстві мрія, а часом нам здається, що «так треба». Суспільна думка також впливає на багатьох мам і тат. Важко встояти, коли з усіх боків чути щось на кшталт:

«Дівчатка мусять займатися танцями, художньою гімнастикою, а хлопці — бойовими мистецтвами».

Говоріть зі своєю дитиною як з рівним членом сім’ї, як з особистістю. Спитайте, чого він чи вона хоче, та ставтеся до рішення серйозно. І в цьому випадку є два варіанти. Або дитині справді буде за щастя ходити на заняття, вона буде вдячна вам за повагу до її рішень, вчитиметься самостійності та відповідальності. Або ж швидко зрозуміє, що цей вид спорту не те, чого хотілося. Але і в цьому випадку педагогічного ефекту буде досягнуто, адже це було особисте рішення дитини, не ваше. Надалі малюк вчитиметься розмірковувати над своїми бажаннями.

Як підготуватись до занять?

У повсякденній фізичній активності та на гуртках непрофесійного спорту немає вимог до підготовки. Жодних обстежень чи аналізів не потрібно. Якщо ж ви плануєте серйозні заняття спортом з перспективою змагань, то варто відвідати сімейного лікаря для консультації. Дозвіл же займатися професійним спортом наразі видає лікар спортивної медицини. Він спеціалізується на критеріях витривалості, фізичного здоров’я та готовності людини до тих чи інших занять. 

Рухайтесь разом зі своїми дітьми, демонструйте їм позитивний приклад та дозвольте обирати свій шлях. Тоді будь-який спорт буде на користь!